1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Повеќе рам модули за повеќе фпс

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од dejan_str, 18 Јануари 2020.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Дали е вистина дека повеке рам модули дава повеќе перформанси во игри? Пример ист систем со 2х8гб vs 4x4gb. Еве неколку слики и инфо
  Screenshot_2020-01-18-01-04-12-576_com.android.chrome.jpg Screenshot_2020-01-18-01-04-03-484_com.android.chrome.jpg
  Линк Are More RAM Modules Better for Gaming? 4 x 4GB vs. 2 x 8GB
   
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,110
  3,777
  5 Декември 2009
  Машко
  1s3ct0wN, gOJDO и на dejan_str им се допаѓа ова.
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Интересно, не знаев дека постои разлика е сега дали е исплатливо треба да се споредат цените на 8гб и 4гб модулите. Мислам дека 4х4гб ке биде едно 30% поскапо од 2х8гб.
   
 4. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,303
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Да , има разлика ,РАМ G.Skill Ripjaws 2х8 3000мхц купив од Гојдо и приметував перфонмасите не е баш како што очекував и пак купив 2х8 истата РАМ од нексио но со 3200мхц и има видлива разлика ама не е многу разлика, сепак за некои игри бара а некои не, поради 18+
   
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Не се работи за фрекфенцијаја на меморијата него на 2 вс 4 мидули на иста фрекфенција и латенција.
   
 6. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,303
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Ааа така кажи?!


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. super_hacker
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,301
 2. JackDanielsHere
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,030
 3. Bontino2
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  444
 4. gOJDO
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  6,289
Вчитување...

Сподели

Вчитување...