• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Повеќе мали слики од една

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kuzma

Баниран/a
18 јуни 2008
52
0
gamingmk.org
Oва ќе биде нашата почетна слика од која ќе направиме повеќе мали, кои прават една целина.


Сега ќе го уклучеме лењирот. За да го стореме тоа идеме View -> Rulers(CTRL + R)
Сега со Rectangular Tool, направете селекција како на сликата:​
Кога ќе направете таква селекција, претиснете CTRL + J за да направете нов лајер со таа селекција.
Повторете го овој процес во зависност од тоа колку мали слики сакате да направите.
Важно: Кога правете селекција, треба да ви е означен т.е да сте на првиот лајер (Background).
Од кога ќе завршете со селектирањето на мали слики, избришете го главниот лајер (Background)​
Од кога ќе го избришете главниот лајер, селектирајте го првиот лајер (Layer 1), идете десен клик на него и Blending Options -> Drop Shadows и наместете ги вредностите како на сликата:

Потоа, идете на Stroke и пополнете ги вредностите како на сликата:

Кликнете ОК, и истото направете го на сите лајери.
Доколку сакате да не го пишувате цело време истото, тоа можете да го сторите на пократок начин.
1) Десен клик на првиот лајер
2) Изберете Copy Layer Style
3) На сите останати лајери, идете десен клик, па Paste Layer Style.​
Сега за малце повеќе да ја „разубавете“ сликата, изберете некој лајер и држете ги претиснати CTRL и Т, за да ги поместите сликите. Кога ќе завршите со местењето на сликичките, претиснете ЕНТЕР за да се одселектира сликата.​
Еве што добив јас:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@Kuzma
Твој ли е туторијалов или е copy-paste од tutorijali.mkd.net?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
епа јас тогаш сето ова го сваќам како реклама
а вие:rolleyes:

иако има проблем со сликите

има премногу хостови за слики:ermm:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Kuzma

Баниран/a
18 јуни 2008
52
0
gamingmk.org
епа јас тогаш сето ова го сваќам како реклама
а вие:rolleyes:

иако има проблем со сликите

има премногу хостови за слики:ermm:
Ако мислиш за сликите немам ама баш никаква намера да го ставав линкот... Сликите не се покажуваа, повеќе пати го едитирав постот, видов дека зеза и поставив линк од долу. А тоа ти како го сваќаш, твој проблем е...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Пробав и јас да го едитирам првиот пост за да ги поставам сликите и кај мене се појавија сликите. Наредниот пат кога ја отворив темата сликите повторно ги нема. Ќе проверам во што е проблемот.

И не започнувајте расправија. :lut2:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
нема никаква расправија кога веќе си видел дека не сака линкови од мкд.нет уплоадирај ги на imagehack ili photobucket

најверојатно е до мкд.нет


и ја користам ситуацијата да ги поздравам сите кои ме читаат во моментот а посебно ивана :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Yep.
Пробав со првата слика да ја хостирам на imagehack и изгледа ок сега.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
dobro e objasnuvanjeto, no vo vrska so zigot vo centarot na ekranot mora li da se tolkavi bukvite i bas vo centar da se namesteni?
Samo sugestija mislam deka water mark mozes da postavis so pomala golemina
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

Kuzma

Баниран/a
18 јуни 2008
52
0
gamingmk.org
Vo vrska so WWW.TUTORIJALI.MKD.NET, dobro e objasnuvanjeto, no mora li da se tolkavi bukvite i bas vo centar da se namesteni?
Samo sugestija mislam deka water mark mozes da postavis so pomala golemina
Да да во слените туторијали ќе ги ставам вака „проѕирни“ да се... Вака ги стаив на средината, пошто ги има многу кои порано кога користев блог(веќе не постои) ми ги „крадеа“ туторијалите, па затоа сега на средина ги ставам, а вака ако ги ставам у некое ќоше, во Паинт може само да го сече овој дел и готово. :ermm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,061
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно