Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Потребни Резервни делови за фрижидер Samsung RT21VH

Diablo

Gaining Experience
5 ноември 2014
56
106
Накусо ќе го објаснам проблемот.

Имам фрижидер дома Samsung RT21VH купен некаде пред 14 години. Доста популарен во тоа време.

Истиот се поквари и лади само комората горе за замрзнување. Доле не сака да лади.
Ми треба препорака за сервисер и
Исто така ми требаат 2 сталажи од него бидејќи се скршени.

Првично отидов да гледам нов фрижидер, но на мое изненадување ниту еден под 177цм, нема со NO Frost систем. Односно овие до 1,5 метар висина се вратиле сите на стара технологија од пред 30 години.
No Frost Има само кај поголемите фрижидери.

Бидејќи немам простор за повисок, сакам да пробам да го средам овој

Доколку некој случајно ги има сталажите од ваков фрижидер или знае каде може да ги најдам нека пише.

Веќе ги контактирав Сервис Македонија, но ми рекоа дека немаат.

s-l400.jpg

image;s=3024x4032
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.160
768
препорака за сервисер за бела техника: мајстор Стефан 076 423 071
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.275
3.895
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Позади во садот за кондензација (кај моторот) има ли вода или е суво ?
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
595
283
Скопје Аеродром
Сталажите им се голема маана, ја ги решив со армирано стакло кај стаклар да ти исече по мерка. Она замагленото стакло што се гледаат жици внатре како квадрати.
 

zemakius

Intern
17 октомври 2020
43
39
Истото ми се случи и мене со фрижидерот (Самсунг, друг модел). Замрзнувачот работи супер, а обичниот дел од фрижидерот не работи :(
 

Diablo

Gaining Experience
5 ноември 2014
56
106
препорака за сервисер за бела техника: мајстор Стефан 076 423 071
Фала ти на информација.
Сталажите им се голема маана, ја ги решив со армирано стакло кај стаклар да ти исече по мерка. Она замагленото стакло што се гледаат жици внатре како квадрати.
Одлична идеја. Ако го направат да лади, секако ќе ги средам.

Позади во садот за кондензација (кај моторот) има ли вода или е суво ?
Не знам искрено. Залепен ми е до sид, но ќе проверам утре.
Мислењето е автоматски споено:

Истото ми се случи и мене со фрижидерот (Самсунг, друг модел). Замрзнувачот работи супер, а обичниот дел од фрижидерот не работи :(
И што беше проблемот, и дали го реши?
 

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
1.024
1.276
Истиот го имам во викедица и истиот проблем со сталажите.

Пиши баш ако го решиш проблемот.

На старо нема некој на реклама 5?
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
595
283
Скопје Аеродром
Истиот го имам во викедица и истиот проблем со сталажите.

Пиши баш ако го решиш проблемот.

На старо нема некој на реклама 5?
Кај стаклар, армирано стакло да ти исече по мера. Нема шанси да се скрши а и многу поцврсто е од пластиката на оргиналните сталажи.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.275
3.895
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Може да се скројат парчиња и од дебел плексиглас.
 

zemakius

Intern
17 октомври 2020
43
39
Фала ти на информација.

Одлична идеја. Ако го направат да лади, секако ќе ги средам.


Не знам искрено. Залепен ми е до sид, но ќе проверам утре.
Мислењето е автоматски споено:


И што беше проблемот, и дали го реши?
Ништо изгледа нов ќе треба да се зема, дојдоја мајстори од сервис го видоја, рекоја немало чаре
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.663
Мислења
946.880
Членови
34.140
Огласи
2.009
Најнов член
Kajko2004
На врв Дно