• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Потребна ми е помош: ми се јавува blue screen и се рестартира

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dean_suvi

Intern
18 септември 2008
27
0
koga pustam filmovi od kompjuter sho gi imam na koj i da bilo player mi se pojavuva plav ekran pishuva neshto eroor nema vreme da go prochitam i se restartira cel kompjuter. od ko se restartira moze da go pustam filmov a posle ako pustam pak film pak plav ekran i restart. od ko ke se restartira mi se javuva dont send. poima nemam milsev deka e dokodeksite i smeniv novi kodeksi i pak istoto,. Ako ima nekoj poima od shto se javuva i kako da go resham toa neka mi kaze?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Може рам, може графичка, можат многу работи да се.
Сликај го плавиот екран и покажи ја сликата.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Virus 90% go imav istiot problem najcesto koga pustas film blue screen error msg
i restart reinstal win za zal :ua:Moze i da e nesto drugo ali custo sumljam..
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Од софтверска гледна точка... вирус ќе да е - решение: формат
Од хардверска гледна точка .. RAM меморијата e многу веројатно.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
А да видиш што имаш од процеси страна активирано и да најдиш некој сомнителен и преку Safe Mode да го извадш од Startup и послем да чистиш и слични работи.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
Што мајка бара темава у Процесори, матични плочи и меморија?!

Види пробај да ги реинсталираш драјверите од графичката, и скенирај го целиот хард диск, сите партиции, и исчисти го од разни гадинки.

Ако ништо од ова не го реши проблемот, од startup изгаси ги сите програми освен антивирусот. И ако ти работи вака, проблемот го предизвикува некоја програма што е во startup. Тогаш, вклучувај ја секоја програма една по една, и прави рестарт. Кога ќе почне пак да прави по старо, исклучи ја таа програма која последна си ја вклучил.

Ако ништо од ова не помогне, пробај среди ги регистрите со некоја алатка наменета за тоа.

Крајно решение е формат, секако, ако ниту еден од горенаведените можни решенија не помогне.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
Смени го рамот и бркај работа.

Вака гледано тоа ќе е да е проблемо.

Али едвај се чита не успеав да го дочитам тоа првите редови.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

dean_suvi

Intern
18 септември 2008
27
0
abe kako ne se chita klikni na slikata ke se zgolemi ubavo se cita
a eve od ko ke se restartira na dont send sho pishuva
 

Атачменти

  • Ја почнал/а темата
  • #15

dean_suvi

Intern
18 септември 2008
27
0
abe format sigurno ke mu napravam samo da vidam da ne moze da se napravi od ovde ai uste mi e pod garancija komjuterov
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Јас го имав истиот проблем. Го купив компјутерот нов, и за месец-два ми се појави овој проблем. Мислев дека е некаков хардверски проблем, а сепак беше сеуште под гаранција. Затоа, го однесов на сервис, чисто да проверат дали се е во ред со хардверот. Го прегледаа, и ми рекоа дека проблемот ќе се реши со формат и го решив така. А сега пред две недели ми се случи истото, и пак го решив така.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Ако беше рам или графичка картичка немаше да го добие ни welcome прозорецот, колку што разбрав ти си работиш најнормално, но со одредена активност во одредено време ти се јавува грешката. Според мене 90% е софтверски проблем, бидејќи досега не си го отварал куќиштето за да имаш нешто расипано заради гаранцијата.
Еве јас што би направил во ситуацијава:
1. Би инсталирал добар антивирус како Nod32 и Adaware, чисто за да бидеш сигурен.
2. Ќе го исчистам од сите шкарт програми windows-от и би забележал во Task Manager кои програми работат, нормално би ги исклучил сите сомлителни програми од стартната листа.
3. Би го реинсталирал, односно update Windows би му направил за да си ги поправи грешките.
4. Следен чекор ако ова не помогне e формат и некоја добра верзија на windows XP од некој кој немал проблем до сега со истата.

Според моја проценка ова го предизвикува или некоја програма или лошата верзија на XP.
p.s според втората слика е некоја програма што си ја инсталирал брзо, па некаков проблем прави со фајловите во Temp.
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Пред некое време имав сличен проблем. На рандом време се појавува бсод (незнам точно кој ерор) и рестарт по него. Long story short - drown има нов HDD ^^

Немора да значи дека истото е и кај тебе, но направи бекап џст ин кејс.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Ако реинстал не помогне, а после и формат, тогаш дефинитивно е хардверот, ако си инсталирал друга верзија на windows.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #23

dean_suvi

Intern
18 септември 2008
27
0
abe se napraviv shto mi kazavte i pak isto ke mora da go formatiram vo sekoj sluchaj fala momci na predlozite pozdrav moze temava da se zatvori
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,120
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно