1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Потребен туторијал за правење Windows xp sp3 lite со N-lite

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од Pece Elektronika, 5 Февруари 2016.

 1. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  54
  24 Јануари 2016
  Машко
  Потребен ми е туторијал за правење на windows xp sp3 Lite со N-lite програмчево,што да избришам од самиот windows,како IE,и незнам што,што да избришам,сервиси и слично,за да работи побрзо малку на стариве компјуитери,се отепав од читајње по туторијаливе но вакво нешто не најдов.значи потребно ми е само нај основно нешто за да работи windows xp најбрзо,фала дечки.
   
 2. genius

  genius
  Gaining Experience

  357
  235
  6 ноември 2007
  Дали има причина поради која мора да биде windows? Постојат линукс дистрибуции кои ке ти работат многу помазно на стар компјутер од било каков windows xp.
   
  На Pece Elektronika му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  54
  24 Јануари 2016
  Машко
  досега никој ми нема побарано линукс,освен XP,Win 7,8,10,па за постариве компјутери мака мачам со XP,барем да работи колку толку со што минимум кочење.
   
 4. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  800
  742
  27 Април 2010
  Машко
  На damil и Pece Elektronika им се допаѓа ова.
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,402
  3,733
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Стај му повеќе рам / најверојатно ддр1 е на тие старудиите и нека тераат и xp без сецкање .
   
 6. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  54
  24 Јануари 2016
  Машко
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Еве ти пресет (избришан е серискиот број) што ми работел на многу машини, со средно кастрење. Се разбира, секогаш треба да го приспособиш на твои потреби, особено хардверскиот дел - зависи дали е лаптоп па има батерија, што графичка има и дали таа (може да) ги користи вградените драјвери и многу други работи. Тастатурите се исфрлени сите освен оние најблиску до нас...

  Има и околу 200 хотфикси по СП3, тие не се ставени тука, ги правев по групи (зависно од тоа што се апдејтува - дали тоа е потребно или е исфрлено). Пример, има ист апдејт за ИЕ 6 и за ИЕ8, па во зависност од тоа го ставам едниот или другиот. Исто и за верзиите на Медија Плеерот...

  Во принцип, секогаш кога ќе исфрлиш нешто, ќе работи побрзо, но тоа нешто може и да затреба...

  Друг неизбежен пријател ПО ИНСТАЛАЦИЈАТА на Виндоусот и програмите ти е овој.

  Прашај ако нешто не ти е јасно.
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 5 Февруари 2016
  На Pece Elektronika му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  54
  24 Јануари 2016
  Машко
  да појќе рам но тоа е трошрк за некои "циции":)
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  54
  24 Јануари 2016
  Машко
  малку не ми е јасно ова со серискиов број, нели треба ова за инсталацијава да биди full automated или е моја грешка,
   
 10. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко

  Како нема линк за downlaod, ти ја прочита ли статијата воопшто...?
   
  На Pece Elektronika му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,090
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  ЕДИТ:
  Ич не го симнувај, вирус е.
   
  Последна промена: 5 Февруари 2016
 12. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  800
  742
  27 Април 2010
  Машко
  Има си пишува Download Link ќе кликнеш и потоа има depositfiles userfiles и уште едно други кликаш тамо и го симињаш и ти пишува и пасс кој е
   
  На Pece Elektronika му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  54
  24 Јануари 2016
  Машко
  Е барем јас неможам да симнам од овие Lite верзии.
   
 14. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  54
  24 Јануари 2016
  Машко
  Еве ти симниго пробај,кај мене се симнува само некој Windows XP installer и ништо поќе,ајде симниго и праатимиго,ќе ти пишам емаил во пп,па пратимиго,баш сакам да го пробам и ова.
   
 15. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  254
  226
  17 Септември 2012
  Машко
  Кликни на еден од тие линкојте шо се Userfiles, DepositFiles..
   
 16. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  54
  24 Јануари 2016
  Машко
  То другар е ова е веќе друго фала,иначе авира ми покажуваше вирус.
   
  На stevo15 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Треба, ама читам овде под број 9.
   
 18. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  800
  742
  27 Април 2010
  Машко
  Другар јас не те рачунав бегинер извини ти си кликнал на зеленото дугме осеќам и затоа вирус па нормално вирус не е само да кликаш :)) али ако си се снашол ок ако не кажи ке средам јас ќе го уплодувам на друго место
   
  На Pece Elektronika му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  54
  24 Јануари 2016
  Машко
  Е тоа е -и ние професионалците некогаш грешиме.:D
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  54
  24 Јануари 2016
  Машко
  Го пробав го симнав овај windows xp на виртуелка ,подобро и не го симнувајте,јазикот му е на шпански,или незз,од свое да направиш никаде подобро,:hay:,а исто и залепив вирус кој Google буквално ми ја блокира IP адресата,па ете нова инсалација на 7-ка,(моја грешка)-фала на членот Metuzalem за сетингот од N-lite,се е ок го внесив и с.број од xp само што јас го исфрлив и Help-support,и таблет PC,и ги додадов принтерите,и треба да се штиклира на N-lite Full automated,работи доста добро и побрзо.фала на сите кои се вклучија во темава,може клуч.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...