• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Потреба помош околу создавање на мрежа?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

medusa78

Intern
14 ноември 2008
4
0
e pa decki, vaka.....
ne sum nekoj golem poznavac na tema "mreza" pa zatoa mi e potrebna vasata pomos....

sakam da povrzam dva kompjuteri vo mreza preku ruter (thomson st 780i, onie sto sega gi davaat vo call & surf paketite na telekom)...
dvata kompjuteri se povrzani so mrezen kabel na ruterot i nemam problemi so internet...

problemot nastanuva koga sakam da gi delam [a ne uspevam] papkite ili bilo sto od edniot so drugiot kompjuter....

probav preku "setup a home or small office network" so odbiranje na tretata opcija vo dijalogot, no ne uspeav...
koga ke odberam "view workgroup computers" se citaat samite sebesi...

dotuka sum stignat i ne znam sto treba da se popravi....

IP adresite se redosledni, ne ja povtoruvam istata..
i spadjaat pod ista "workgrupa"...

na edniot imam 32 biten a na drugiot kompjuter 64 biten XP..

ve molam az pomos...
 

Buzleski

Intern
12 септември 2008
86
1
Појди сo десен клик во My Computer -> Manage -> Local users and group -> Users, во полето со users на десен клик со маусот внеси New user и тука напиши го името од компјутерот (онака како што ти крстен другиот компјутер ) password-от мора да ти биди ист како оној на компјутерот, и User must change password at next logon Одчекирај и чекирај го password never expire. И на крај се знае Create. Оваа постапка направи ја и на другиот копмјутер т.е. на Компјутер 1 внеси податоци за Копмјутер 2 и обратно.
Провери па кажи што си направил, и секако немој да заборавиш на партициите или фолдерите што сакаш да ги делиш да му наместиш shearing.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

medusa78

Intern
14 ноември 2008
4
0
Buzleski..
postapiv kako sto imase navedeno, no povtorno neuspeh...
vnesov "new user" so imeto od drugiot PC, password ne vnesov posto nemam staveno password-i na nitu eden od kompjuterite [ako se misli na password od user acount]..
odcekirav "User must change password at next logon" a cekirav "acount is disabled" pa na kraj "create"...
go dobiv imeto na drugiot PC ama vrz nego ima crveno znakce "x" [iks]...
istata postapka i od drugiot PC...

normalno papkite i particiite imaa zadadeno opcija "sharing"..

sto ponataka, dali imas nekoj drug predlog...
 

Buzleski

Intern
12 септември 2008
86
1
Buzleski..
postapiv kako sto imase navedeno, no povtorno neuspeh...
vnesov "new user" so imeto od drugiot PC, password ne vnesov posto nemam staveno password-i na nitu eden od kompjuterite [ako se misli na password od user acount]..
odcekirav "User must change password at next logon" a cekirav "acount is disabled" pa na kraj "create"...
go dobiv imeto na drugiot PC ama vrz nego ima crveno znakce "x" [iks]...
istata postapka i od drugiot PC...

normalno papkite i particiite imaa zadadeno opcija "sharing"..

sto ponataka, dali imas nekoj drug predlog...
Ајде само ти следи ги чекорите како што се напишани, немој ништо да изменуваш од напишаното, пред да го внесиш името провери го како точно ти е напишано (проверката извршија во My computer -> Properties -> Computer name ) таму имаш Full computer name и Workgroup. Тоа ти е едната работа. Ако немаш password напиши му, со User-от и password-от му кажуваш на компјутерите да комуницираат помеѓу себе.
Во предходната порака не те прашав дали IP адресите ти се подесени како што треба:
Пример: Компјутер 1 му пишуваш IP:10.20.30.5 Subnet Mask:255.255.255.0
( пази за subnet mask мора да биди иста на двата компјутери ) и Default Gateway:192.168.1.1
После ова влези во Advance и таму додади уште една IP адреса
add -> 192.168.1.5 со ист subnet mask:255.255.255.0 и сето ова потврди го.
Повтори ја истата постапка на Компјутер 2 со таа разлика што ќе му ги смениш само IP адресите.
Пример: Компјутер 2 му пишуваш IP:10.20.30.10 Subnet Mask:255.255.255.0
( пази за subnet mask мора да биди иста на двата компјутери ) и Default Gateway:192.168.1.1
После ова влези во Advance и таму додади уште една IP адреса
add -> 192.168.1.10 со ист subnet mask:255.255.255.0 и сето ова потврди го.
Мора да профункционира оти јас во мојава фирма имам 15 компјутери врзани на овој начин и на сите има и интернет и шеринг па дури јас имам инсталирано VNC да можам од мојата канцеларија да ги гледам нивните desktop-и и ако негде заглават јас да го средам тоа а воопшто да не се шетам од канцеларија во канцеларија. Па дури и да работам на мојот домашен компјутер.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

medusa78

Intern
14 ноември 2008
4
0
Zdravo Buzleski...
ajde odime so red....

staviv "password" na dvata PC kako sto mi kaza....
posle toa dobiv opcija pri vklucuvanje na bilo koj od kompjuterite da mozam da odberam na koj "account" odnosno na koj kompjuter da se logiram...
medjutoa koga odbrav da se logiram na sprotivniot PC [primer od PC 1 na PC 2], ne go dobiv PC 2, tuku povtorno vleze vo PC 1 so odredeni poremetuvanja na papki i slicni raboti koi sto bea na desktop...
mozebi toa e rezultat na razlicniot operativen sistem [32bit i 64 bit]...

vo odnos na IP adresite, tie ne se povtoruvaat...
ako na PC1 imam IP (primer) 192.168.1.1 togas na PC2 imam 192.168.1.2
Subnet Mask i Default Gateway mi se identicni na dvata PC...

ne te razbrav najdobro vo delot kaj "advance" sto treba da dodadam uste po edna IP adresa...
dali treba da ja dodadam IP adresata od drugiot t.e. sprotivniot PC ili striktno 192.168.1.5 na edniot PC i 192.168.1.10 na drugiot PC

e sega zaboraviv da napomenam deka na ruterot imam povrzano uste eden PC, potocno tret, od komsijata, ako toa ima vazna uloga...
medjutoa jas sakam mrezno da gi povrzam samo moite dva PC..
 

Buzleski

Intern
12 септември 2008
86
1
@Medusa, вака нема да направиме ништо, ако си во состојба јави ми се преку Skype. И на Skype побарај ме како buzleski нема друг од Прилеп
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Ајде само ти следи ги чекорите како што се напишани, немој ништо да изменуваш од напишаното, пред да го внесиш името провери го како точно ти е напишано (проверката извршија во My computer -> Properties -> Computer name ) таму имаш Full computer name и Workgroup. Тоа ти е едната работа. Ако немаш password напиши му, со User-от и password-от му кажуваш на компјутерите да комуницираат помеѓу себе.
Во предходната порака не те прашав дали IP адресите ти се подесени како што треба:
Пример: Компјутер 1 му пишуваш IP:10.20.30.5 Subnet Mask:255.255.255.0
( пази за subnet mask мора да биди иста на двата компјутери ) и Default Gateway:192.168.1.1
После ова влези во Advance и таму додади уште една IP адреса
add -> 192.168.1.5 со ист subnet mask:255.255.255.0 и сето ова потврди го.
Повтори ја истата постапка на Компјутер 2 со таа разлика што ќе му ги смениш само IP адресите.
Пример: Компјутер 2 му пишуваш IP:10.20.30.10 Subnet Mask:255.255.255.0
( пази за subnet mask мора да биди иста на двата компјутери ) и Default Gateway:192.168.1.1
После ова влези во Advance и таму додади уште една IP адреса
add -> 192.168.1.10 со ист subnet mask:255.255.255.0 и сето ова потврди го.
Мора да профункционира оти јас во мојава фирма имам 15 компјутери врзани на овој начин и на сите има и интернет и шеринг па дури јас имам инсталирано VNC да можам од мојата канцеларија да ги гледам нивните desktop-и и ако негде заглават јас да го средам тоа а воопшто да не се шетам од канцеларија во канцеларија. Па дури и да работам на мојот домашен компјутер.
Vo DNS koj IP trebda da se vnesta? Jas sum na ON Net
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
znaci ruterot ima DHCP odnosno podesuvanjeto na IP adresi e avtomatski ottuka treba da go baras problemot vo file sharing inace Gateway e 192.168.1.254. Staki pobaraj na net imas javni DNS ne mi teknuva tocno kako bea ...
 

mdN

Intern
26 јануари 2009
175
8
Доколку ти е се наместени лан ип адресите во рутерот и на двата компјутери... еве како да направиш шер на папките..
EDIT:
Сега прочитав дека се гледаат сами себеси...
Значи ако ти е се ставени во иста воркгруп мора да има проблем со адресите.. @ local area connection > properties > tcp/ip protocol.. овие ти се наместени според рутерот...? и немој да ставаш иста ип и на двата компјутери.. ако не ти помогна ова PM ке ти дадам контакт ке ти опишам поубо и ке ми кажеш шо како оди, пошто овака и до утре може да правиме муабет ^_^
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно