• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Потрага по FlorPad

  • Ја почнал/а темата
  • #1

krema

Professor
24 јуни 2009
12,090
11,471
youtu.be
Дали има ваков (gaming) FlorPad кај нас да се набави и ако има каде и по која цена?
Дезенот не е многу битен.
tnx

tepih.jpg
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
855
745
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
  • Ја почнал/а темата
  • #3

krema

Professor
24 јуни 2009
12,090
11,471
youtu.be
Како алтернатива се добри, но сепак за мене полични ми се октагоналите или ако евентуално има хексагонални.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
686
558
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
На реддит пред некој ден некој имаше шернато решение со парче ламинат. Не се сеќавам точно на кој сабредит го видов пошто скорлав на /r/all.
 

Filipovski

Intern
8 април 2018
15
13
На реддит пред некој ден некој имаше шернато решение со парче ламинат. Не се сеќавам точно на кој сабредит го видов пошто скорлав на /r/all.
r/lifehacks
Thanks to the guy that suggested using laminate flooring for a computer mat! : lifehacks
Instead of buying those cheap plastic chair mats, I bought a box of laminate flooring planks and put them together. Took less than 10 minutes and feels sturdy. Chair rolls so smooth ☺ : lifehacks

Само зависи што му е крајната цел.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

krema

Professor
24 јуни 2009
12,090
11,471
youtu.be
Ламинат на тепих/синтелон е добра идеја, но во обратниот случај каде основата е ламинат/паркет ваквиот florpad би требало да биде од гумирана ткаенина или слично.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Здраво,
го гледав на Анхоч ова теписонче... зошто патосот под столицата без теписон ми се уништи, па сакам да земем едно теписонче.
Дали некој го има истово?
 

Andrejrulz

Gaining Experience
14 октомври 2014
83
80
Во џамбо има коцки за на под, 3х3 со демензии од 1.5м^2. Околу 400 денари се...
Едит : може грешам за димензиите, ама доволно се за едно столче, има и празен простор од сите страни
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,593
3,742
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Здраво,
го гледав на Анхоч ова теписонче... зошто патосот под столицата без теписон ми се уништи, па сакам да земем едно теписонче.
Дали некој го има истово?
Aко го земеш пиши искуство, и јас го меркам истото.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Aко го земеш пиши искуство, и јас го меркам истото.
Па теписонче како теписонче, барем ја мислим таке.
Ама реков да прашам овде да не има некој искуство со него, какво е, што е, маана, и такви ствари.
Ќе видим што има по продавницете за теписони, ако најдем некое теписонче убоо за кај компјутерот океј, ако не би го наручал ова, пошто гледам у Тетово го нема.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,270
14,056
А зошто да не DIY?
Синтелон по желба, сечење и обликување по желба и фино лепо ти го порабуваат во истата продавница каде што си го купил.

Е сега, нема да има фенси лого ама ј* га..
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
А зошто да не DIY?
Синтелон по желба, сечење и обликување по желба и фино лепо ти го порабуваат во истата продавница каде што си го купил.

Е сега, нема да има фенси лого ама ј* га..
Не ми е ама ич до логото, па поготово на бела ајкула.
Таке и мислев со тоа што кажав погоре, да видим прво у продавницене за теписони, и да напраем какво сакам и колкаво сакам, доколку ми се свиди некој. :D
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,270
14,056
Не ми е ама ич до логото, па поготово на бела ајкула.
Таке и мислев со тоа што кажав погоре, да видим прво у продавницене за теписони, и да напраем какво сакам и колкаво сакам, доколку ми се свиди некој. :D
Има мал милион синтелони/теписони. Од разни дезени, дебели/тенки до модели со силикон одоздола илити гумирани...

2000 денари за чергиче според мене е оверкил ама вие си знаете.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,593
3,742
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
А зошто да не DIY?
Синтелон по желба, сечење и обликување по желба и фино лепо ти го порабуваат во истата продавница каде што си го купил.

Е сега, нема да има фенси лого ама ј* га..
Има мал милион синтелони/теписони. Од разни дезени, дебели/тенки до модели со силикон одоздола илити гумирани...

2000 денари за чергиче според мене е оверкил ама вие си знаете.
Па веројатно овие се правени на начин и од материјал кој соодветствува на намената. Столот лесно да се тркала, да биде издржлива и да не се прља лесно, да лепи на подлогата, да биде цврсто за да не пропаѓаат тркалата... Не знам не сум ги видел во живо, се надевам дека се такви. Сега скоро дознав за производов а веќе некое време сакам да побарам подлога со овие карактеристики.
За ова синтелон прв пат слушам, сега пребарував и гледам дека е обичен теписон/стаза? Ако е така тоа не е добро.

Иначе 2000 за маус пад кога даваш зошто да не и за ова. Не го купуваш секој ден :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,744
3,115
За ова синтелон прв пат слушам, сега пребарував и гледам дека е обичен теписон/стаза? Ако е така тоа не е добро.
Синтелон е фабрика за производство на теписи од Србија. Пред неколку децении стана синоним за стази и теписони со пластична нелизгачка подлога или што и да е тој материјал од кој ги произведуваа, затоа што први почнаа со производство. После тоа кој било таков теписон го викаа синтелон, без оглед на производителот.

Исто како палома, еурокрем и куп други.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,744
3,115
Вероватно треба да заклучам дека само во Анхоч има вакви флорпад (округли).
Под тоа име и со таков тип дезен, најверојатно само таму. Прошетај по дуќанине за теписи на пластичарска има какви сакаш форми. Ако нема, на лице место ќе ти скројат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #19

krema

Professor
24 јуни 2009
12,090
11,471
youtu.be
Добра е и таа опција, но немам идеја каков е материјалот, дали од долната страна е гумиран (вероватно да, за да не се лизга) и каков е материјалот воопшто.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,593
3,742
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Барајте термин chair mat за да видите дека не е исто како тепих.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,744
3,115
Добра е и таа опција, но немам идеја каков е материјалот, дали од долната страна е гумиран (вероватно да, за да не се лизга) и каков е материјалот воопшто.
Барај си материјал според потребата. Не е важно каков е тој на сликата.

Пред некое време донесоа дали во Кам или Стокомак мали теписи, 90х60 нешто така. Одоздола нелизгачка подлога до толку што и за малку да го поместиш треба цел да го кренеш, со туркање ни милиметар не мрднува. Одозгора ниту ногарки ниту тркала не оставаа траги, столчето мазно се движи по него и влакна воопшто не се лепеа. Мана што беа само детски дезени, оние со улички за возење колички и со принцези нешто. Цената им беше 200 или 300 денари.
Е сега ова е функционално решение за тврди и мазни подлоги како паркет, под, ламинат. Ако ти треба на врз тепих или теписон тогаш некоја пвц подлога повеќе би одговарала. Нив ги продаваат во делот за купатила ;).
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
Од друга страна тие што носат патики по дома, немаат гајле. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,302
Членови
29,053
Најнов член
alek296
На врв Дно