• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Постојат македонски хакери!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

bojan_mamut

Intern
23 ноември 2007
3
0
Da toa e se vo red. A dali sakate da znaete dali ima hakeri vo Makedonija?
Za onie koi vikaat deka nema, eve edna protivteza - odete na blogot
http://mkdhackers.bloger.com.mk i videte sto tamu napisal deckoto koj se pretstavuva kako Master_of_darkness. Jas studiram informatika, no vakvi raboti kako sto toj kazal, ne sum sretnal dosega.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Da toa e se vo red. A dali sakate da znaete dali ima hakeri vo Makedonija?
Za onie koi vikaat deka nema, eve edna protivteza - odete na blogot
http://mkdhackers.bloger.com.mk i videte sto tamu napisal deckoto koj se pretstavuva kako Master_of_darkness. Jas studiram informatika, no vakvi raboti kako sto toj kazal, ne sum sretnal dosega.

Дали има во Македонија хакери ? Незнам, не ме интересира.
Дали овој блог е против теза на тоа дека нема ? Не верувам, но тоа ќе го видиме во блиска иднина.
Дали дечкото е хакер ? Не верувам.
Дали знаењето на студентите во Македонија е на зависно ниво ? Веројатно, штом изнесуваат вакви мислења.

Објаснување:

1) Самиот термин хакер како што кажав е многу непрецизен, затоа ќе ве замолам да користите термини како експерт во компјутерската безбедност, ентузијаст во компјутерската безбедност, познавач на компјутерската безбедност, глупак што слушнал по нешто за компјутерската безбедност итн.

Дали постојат експерти во компјутерската безбедност кај нас во Македонија не би можел да кажам, јас барем лично не сум сретнал. Тоа секако незначи дека не постојат.

2) Каква врска има текстот што го постирал со "hacking", впрочем тоа беше се освен компјутерска безбедност. Лекција за Уникс, или конектирање преку telnet ??? WTF !

3) Експертите во компјутерската безбедност се обично зафатени луѓе, така да имаат многу подобри начини да го искористат своето време од објаснување на неписмени македонци како се гледаат отворени порти преку nmap. Дали е дечкото хакер, иако не верувам тоа ќе го покажат неговите идни текстови.

4) За жал. Имено доколку имаше вистински заинтересирани луѓе за компјутерската безбедност ќе добиев многу e-mail пораки во врска со содржините кои ги пишував на мојот блог. Но очигледно не постојат такви луѓе, туку еден куп на script kiddies кој очекуваат магична програма што ќе ги конектира директно со пентагон.

Искрено жалосно ми е кога ќе погледнам студенти како се воодушевуваат на вакви текстови. Зарем толку е мало вашето познавање од компјутери ? Незнаете во DOS да работите, тоа ли е работата ?
Само нови потврди добивам дека моите напори да не завршам на некој македонски факултет се оправдани...
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
1.Претпоставувам дека користите Windows ХР или Виста. Е па, не можете да хакирате со тој Оперативен систем. За да научите да
хакирате, ке ви треба некој од Unix базираните оперативци. Зошто? Има голем број причини кои доколку би сакал да ги наброам
овде, ке ви треба долго време да ги прочитате и уште подолго за целосно да ги сфатите. Овој текст не е за таа намена.
Апсолутно неточно !!! :ha:
1. Речиси сите Web Сервери на интернет користат Unix. Unixот е многу постабилен и посигурен од Windowsот, неговите пасворд
фајлови(фајлот со сите пасворди) не можат да бидат дешифрирани
. Затоа, ако сакате да хакирате некоја Web-страна ке ви треба
минимално знаење од Unix, а најмногу можете да го научите ако ги имате дома на својот копмјутер, нели?
Хмм... Maybe John the Ripper can ???
2. Сите добри хакерски кодови за разни вируси, тројанци, експлоити, скенери, ДДоС атакери и сите други хакерски алатки се за
Unix. Исто така си Unix можете да го видите кодот на програмите и да измените или да го усовршите, што значи дека Unix е
рај за програмери и пишувачи на хакерски алатки.
Хммм... :ua:
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
abe ima gledano nekoj film so hackeri kako :"live Free or die hard" , "Swordfish" ili mozebi "matrix". mislam deka vo 2riot del na matrix ima6e i Nmap attack :) nema veze , muabetot mi be6e bateto nema vrska od hakovanje i takvi stvari , prvo hakerite se trudat da bidat NEOTKRIENI , a ne vaka da kazvat preku blogoj i da se falat i ....
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
А можеби и батето е автор на блогот па вака сака да си го промовира и да привлече внимание. Јас мислам дека постојат многу поубави начини да се прослави доколку ја насочи својата енергија и компјутерски способности и знаења на попаметни работи отколку на хакирање. :ua::ua:

Искрено се смоневам дека на тој Master-of-darknes или на сите обие кои ќе тргнат по негови стапки, се сомневам дека им претстои светла иднина. Откако почнаа и кај нас да го пратат интернет криминалот, прашање на време е кога некој че се фати дека влегол таму каде што не треба. На Македонија не и требаат вакви хакери, а доколку ги има тогаш баш напротив тие и наштетуваат на името на нашата држава.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,014
www.iwmnetwork.com
1) Самиот термин хакер како што кажав е многу непрецизен, затоа ќе ве замолам да користите термини како експерт во компјутерската безбедност, ентузијаст во компјутерската безбедност, познавач на компјутерската безбедност, глупак што слушнал по нешто за компјутерската безбедност итн.
Hacker

Дали постојат експерти во компјутерската безбедност кај нас во Македонија не би можел да кажам, јас барем лично не сум сретнал. Тоа секако незначи дека не постојат.
Дефинитивно постојат. Јас имам сретнато.

4) За жал. Имено доколку имаше вистински заинтересирани луѓе за компјутерската безбедност ќе добиев многу e-mail пораки во врска со содржините кои ги пишував на мојот блог.
Ке те разочарам ако ти кажам дека не си во право... а уште повеќе ке те разочарам кога ке ти кажам дека битката за внимание и успех е далеку од лесна... за да добиеш многу е-маил пораки во врска со содржините кои ги пишуваш... треба многу да се потрудиш. Интернет = глобална конкуренција

Искрено жалосно ми е кога ќе погледнам студенти како се воодушевуваат на вакви текстови. Зарем толку е мало вашето познавање од компјутери?
Непотребно генерализирање.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
epa ova e moe mislenje :

1. Za john the ripper, ne veruvam deka so nego moze da se krakne SEKOJ password duri i ako se ukluci so --single opcijata. Eve eden od mojte passwordi (se razbira ne vi kazuvam od kaj :LOL: ) i samiot mi kazi kolku vreme kje mu treba na JTR za da go krakne, vshusnost mi kazi dali voopshto kje go krakne "wsxNIB01EDC!!**" , nah... ne veruvam deka kje e vo moznost da go krakne.

2. Za windowsot, da .. mislam deka nemozhe da se izvrshe nekoj po masoven napad od taa platforma, ama zboram samo od windows, a ne "hakerot" da e konektiran na 100 razli4ni shellovi i od tamu da go vrshe napadot..

3. E za ova Virusi / trojanci / alatki .. ne se slozuvam so master_of_darknes... (mozhebi trebashe taka da napisham vo prethodniot post, sorry), oti ako se ima sourcot za linux, so mali modifikacii kje moze da se prisposobe da rabote i pod windows.
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
1. Za john the ripper, ne veruvam deka so nego moze da se krakne SEKOJ password duri i ako se ukluci so --single opcijata. Eve eden od mojte passwordi (se razbira ne vi kazuvam od kaj :LOL: ) i samiot mi kazi kolku vreme kje mu treba na JTR za da go krakne, vshusnost mi kazi dali voopshto kje go krakne "wsxNIB01EDC!!**" , nah... ne veruvam deka kje e vo moznost da go krakne.
Веројатно е лозинката е криптирана со DES алгоритам, бидејќи на почетокот на твојот hash нема "$". Ако има "$" тогаш е криптиран со некој друг алгоритам, ако има "$1$" тоа е MD5 hash. Па ај погуглај па види дали DES може или не може да се кракне :ninja2:
2. Za windowsot, da .. mislam deka nemozhe da se izvrshe nekoj po masoven napad od taa platforma, ama zboram samo od windows, a ne "hakerot" da e konektiran na 100 razli4ni shellovi i od tamu da go vrshe napadot..
може. botnet мрежи ?
3. E za ova Virusi / trojanci / alatki .. ne se slozuvam so master_of_darknes... (mozhebi trebashe taka da napisham vo prethodniot post, sorry), oti ako se ima sourcot za linux, so mali modifikacii kje moze da se prisposobe da rabote i pod windows.
yeah, cygwin rulez :bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
@CyberLord

Toa ne e enkriptiran password... toa e password koj jas go koristam .. a hashot... hah, nesakam ni da pomislam kako kje e :))))
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Цитат од блогот:
Во Јануари 2007(ми се чини на 21), бугарски хакер провалил во компјутерскиот систем на Владата при склоп на МтНет, и добил
неавторизиран пристап до податоците на страната на нашиот претседател и оваа можност ја искористил да го измени HTML кодот
на страницата и да додаде текст на бугарски. Ви се колнам дека не ми е до претседателот на РМ-го мразам исто како вас како и
секој друг политичар, но со ова повредена ни е кичмата на сите информатичари.
Делот означен со задебелен текст е местото каде што престанав со читање :)

My 2cents
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Одбери една :

1) Originally used to describe a computer enthusiast who pushed a system to its highest performance through clever programming.

2) A highly proficient computer programmer who seeks to gain unauthorised access to systems without malicious intent

3) The term used to refer to someone skilled in the use of computer systems, especially if that skill was obtained in an exploratory way. The term evolved to be applied to individuals, with or without skill, who break into security systems.

4) The dictionary defines "hacker" as a slang term describing a person who carries out or manages something successful. A hacker is someone who spends many hours with the computer often successfully operating it by trial and error without first referring to the manual. ...

5) A person who illegally gains access to your computer system.

6) Although this term has come to refer to a 'computer vandal,' or 'one who breaks, unauthorized, into other peoples' computer systems' in the popular media, it does not have such negative connotations in computer circles. ...

7) An individual whose primary aim in life is to penetrate the security defences of large, sophisticated, computer systems. A truly skilled hacker can penetrate a system right to the core, and withdraw again, without leaving a trace of the activity. ...

8) A person who tries and/or succeeds at defeating computer security measures.

9) The original term was one of respect to a computer programmer who creates original and ingenious programs. However, over time, a more negative connotation was formed, referring to a person who illegally breaks into computer systems for malicious reasons.

10) A general term for computer criminals who enter electronic brains and steal and change information or plant viruses in the data.

11) The term 'hacker' has been abused by the media to give a negative connotation - of someone who engages in breaking into computers. ...

12) A person who enjoys exploring computer systems, often applied to people who undertake such exploration illegally

Како што гледаш наведов 12 дефиниции за тоа што е хакер, сите преземени од google, а меѓу нив постојат многу контрадикторни. Пример:

a) A person who enjoys exploring computer systems
b) A highly proficient computer programmer

Дефинитивно постојат. Јас имам сретнато.
Можеби, докажи ! Ако имаш сретнато некој таков кажи ни кој е тој, каде специјализирал компјутерска безбедност и каде во Македонија работи.

Ке те разочарам ако ти кажам дека не си во право...
Аргумент ? Можеби сакаш да кажеш дека моите текстови кои се мое мислење за дебатите кои ги водат врвните светски компјутерски експерти се глупави, неважни и дека не заслужуваат внимание колку оние како што се на пример на форумот Мотика каде неколку членови ги покажуваат своите хакерски вештини во defacment, кхм уствари во photoshop !

Или можеби мислиш дека постовите каде се постираат јавни верзии на Prorat се по "хакерски", ете гледам го љубиш тој термин...

а уште повеќе ке те разочарам кога ке ти кажам дека битката за внимание и успех е далеку од лесна... за да добиеш многу е-маил пораки во врска со содржините кои ги пишуваш... треба многу да се потрудиш.
Внимание и успех ? Не ми е потребно вниманието и пофалбите од македонските интернет сурфери, текстовите кои ги постирав беа моја добра воља за придонес кон развивањето на македонскиот интернет.

Како мислиш многу да се потрудиш ?
На пример како што вие правите copy-paste на содржините од securityfocus ?
Не би рекол, ќе ти кажам една пикантерија...
Еднаш некој богаташ отишол кај Пикасо и му рекол сакам да ми нацрташ еден портрет. Пикасо тоа го направил за пет минути, и му побарал одредена сума на пари која на господинот бизнисмен му се причинила премногу голема за петминутна работа. Па затоа го запрашал Пикасо јас ги заработувам тие пари за цел месец работа, а ти сакаш да ги земеш за пет минути ? На тоа Пикасо му одговорил, пет минути зад кои стојат години и години работа.

Интернет = глобална конкуренција
Секако, тоа е повеќе од својствено за Македонските форуми, нели не смее да има рекламација на туѓи веб страни и форуми бидејќи тоа ќе ви го отера големиот бизнис, или чисто од желбата да го подобриш македонскиот интернет како што велиш во овој пост ?

Секојдневно посетувам македонски веб страни, и сум иницијатор да се подобри содржината и квалитетот на македонскиот веб, и тоа е целта позади сите мои постови.
Не сакав до сега да го споменувам ова, но со оглед на тоа што гледам постојано се обидуваш да му ставиш капак на секој мој пост ќе те запрашам. Велиш во својот disclaimer и во коментарите за постоењето на овој форум, дека неговата цел е да се подобри содржината и квалитетот на македонскиот веб, притоа зад вашето постоење не постојат никакви други причини, за кои искрено не ме интересира.
Ако е така, тогаш зошто толку сте агресивни и да не речам безобразни да ги бришете сите известувања за отварање на нови македонски веб заедници од типот на форуми, веб страни и слично.
Дали мислиш дека го подобривте македонскиот интернет со тоа што експресно ја избришавте темата која ја постирав уште многу одамна за известување дека се појавил портал за 3D дизајн и моделирање ?
Кога на некој начин тој би ви претставувал конкуренција, ќе речев во ред дечките сакаат да ја отстранат конкуренцијата, па макер и газејќи преку живи лешеви, но во овој случај што беше проблемот ?
Дали тоа што порталот имаше форум кој броеше нешто повеќе од 100 луѓе, па тоа ви се виде многу малку да стои на еден форум како вашиот кој тогаш немаше повеќе од 400-500 членови ?
Незнам, можеби ние кои бевме иницијатори на тој портал грешевме, а со нас грешеа и момците од Бадијала и Кајгана зошто го презентираа тој портал на своите форуми ?

Непотребно генерализирање.
Тоа е твое мислење, повторно ќе речам поткрепи го со факти !

@Aleks, CyberLord веќе го кажа тоа што ќе го кажев, можеби ќе бев во можност да ти одговорам порано да имаше некакво известување поставено од тимот за каде е преместена темата и дали воопшто е преместена или избришана...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
@Moscow_BoY

WTF, ova e 1000 pat kade shto gledam kaj shto objasnuvash shto e poimot haker, we get the IDEA!
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Ima MK haker ali mozat da idat vo jail!Neli ste razmisluvale za toa?Koj mnogu se pravi pameten,koj saka da bide poznat ke nosi so sebe i golem rizik.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,882
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно