• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Постојано зачувување на enviroment variable

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Од коа ке ја сменам PATH варијаблата со некои мои патеки со
export PATH=$PATH:/мои патеки/
на следниот рестарт не се зачуват промените на PATH варијаблата.
Како промената да ја направам постојана.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Додади го ова во твојот .bashrc или .bash_profile :

PATH=$PATH:/novi-pateki/
export PATH
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,623
Мислења
821,926
Членови
28,268
Најнов член
cufta78
На врв Дно