1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Постојано рестартирање на лап топ

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Thomass, 23 Септември 2019.

 1. Thomass

  Thomass
  Intern

  31
  2
  26 Јули 2017
  Машко
  Прв пат до сега ми се јави проблемов со лап топот. Не бев го користел недела дена и денес коа го пуштив, се уклучува, доаѓа виндоус лоадинг скринот и автоматски се рестартира и се така. Поради тоа што немам батерија, го користам со директно поврзување на штекер.
  До што може да е проблемов и како да го решам?
  Ос: виндоус хп
  Ако ви треба уште некој детал за лап топот, кажете ке ви одговорам.
  Ви благодарам
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,196
  3,275
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 3. Thomass

  Thomass
  Intern

  31
  2
  26 Јули 2017
  Машко
  Ај малку помош, што е тоа и како да проверам?
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,196
  3,275
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Плав екран . Или такозвани плав екран на смртта .
   
  На gocetan му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Thomass

  Thomass
  Intern

  31
  2
  26 Јули 2017
  Машко
  Не, не. Само коа завршува loadingot се рестартира и пак одново почнува.
   
 6. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  133
  53
  14 Јуни 2014
  Машко
  Можда е и до ХДД,напрај си нова инсталација на Виндоусот,освен ако немаш многу битни податоци(верувам дека правиш бекап ако имаш такви).
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,091
  8,391
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Има проблем со расипана партиција според мене или пак лоши сектори. Типично за ХР уште од времето.
   
 8. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,196
  3,275
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Reinstaliraj go.
   
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,662
  777
  3 Март 2018
  Прво извади ги батеријата и напајањето, почувај го дугмето за пуштање 7-8 секунди, па пробај дали ќе се пушти (овој пат батеријата и напајањето се приклучени), ако не пробај со предходните савети... ова ти е така, на брзина, може да се оправи, али и не мора.
   
 10. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  146
  124
  8 oктомври 2016
  Имав сличен случај со лаптоп пред 7-8 години, на крајот излезе дека кулерот на процесорот (вентилаторчето) беше проблем. Со нов вентилатор и промена на паста се реши.

  Sent from my Redmi
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Thomass

  Thomass
  Intern

  31
  2
  26 Јули 2017
  Машко
  Малку помош... како се прави бутабилно УСБ и што треба да наместам во Биосот за да ми бутира од Усб?

  И уште еден совет, дали ќе биде попаметно да преминам на убунту/линукс зошто лап топот ми е, подобро кажано тостер...
   
 12. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  340
  318
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Мое мислење е дека треба да преминеш на (по)нов лаптоп.
  Воедно, пиши го моделот и/или спецификациите на, како што самиот кажа, тостерот.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 13. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,676
  3,055
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ако не си работел на убунту/линукс претходно не се ни мачи да инсталираш, ќе имаш тешкотии дур да научиш. Бутабилно усб се прави со rufus, само треба да имаш усб шо е 1Gb минимум за win xp или 2GB минимум за линуксот. Секако, треба да имаш исо и од било кој оперативен да избериш.
   
  На Thomass му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Thomass

  Thomass
  Intern

  31
  2
  26 Јули 2017
  Машко
  Screenshot
  Screenshot
  Screenshot
  Screenshot
  Screenshot
  Screenshot
  Screenshot

  Реално не сум работел (освен на школија). За усб не е проблем иам од 16 и 8 гб само ке пребарам на ЈТ како се прави бутабилно и како да наместам конфигурација во БИОС за да бутира од УСБ.
   
 15. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако сакаш да ја оправиш инсталацијата, или барем да видиме што и е (кој BSOD го дава), прво треба да исклучиш automatic reboot on system failure.

  Ако можеш да влезеш во Windows во Safe Mode, тогаш го правиш ова, ако не можеш тогаш е покомплицирано.
   
 16. Thomass

  Thomass
  Intern

  31
  2
  26 Јули 2017
  Машко
  Imgur (Тука одбрав Disable automatic restart)
  Imgur (Тука го одбрав ова што е селектирано)
  Imgur ( Го добив ова и толку)
   
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,196
  3,275
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Pisi go toj kod na google i ke ti kaze sto e problemot. Ali sumljam na hdd.
   
 18. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  340
  318
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Земи Windows XP CD (не бутабилно USB) и пробај да бутираш од него (Се влегува во BIOS со притискање на DEL или F1 или F2 или F4 или F8 или F9 или F12 во зависност од машината и во опциите побарај First Boot Device или слично и подеси да биде CD-ROM или DVD-ROM).
  Ако успееш да го покренеш системот од CD и стигнеш до следната слика:
  windows-xp-r-recovery-console.jpg
  Притисни на копчето R и така ке преминеш во recovery console.
  Во конзолата ке ги внесеш следните команди:
  chkdsk /p (Процедурата може да потрае)
  fixmbr (Oваа команда треба да ја потврдиш со Y)
  exit
  Доколку не успее да се подигне системот, повтори ја процедурата но овој пат со реинсталација.
  Ако не успее реинсталацијата можно е да имаш хардверски проблем па слободно фрли го лаптопот.
   
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  На првата слика одбери го најгорното барем еднаш, чисто да видиме дали ќе помине.

  Кодот 7B е INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE - Windows при подигање изгубил контакт со системската партиција (boot volume). Може да е поради расипани/измешани драјвери; сменето AHCI/IDE во БИОС; вирус; дефект на хард дискот или расипана (corrupted) инсталација (или регистри).

  Ова мислам дека нема да помогне многу. Повеќе би помогнало ова од @SmartGuru , ако воопшто нешто може да помогне.
   
  На SmartGuru му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,662
  777
  3 Март 2018
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,000
  12,362
  23 Јануари 2008
  Манга
  матична е.
   
  На olikomerc и architect им се допаѓа ова.
 22. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  714
  517
  11 ноември 2015
  Машко
  :oh:
   
 23. Neokhor

  Neokhor
  Intern

  46
  24
  3 oктомври 2014
  Машко
  Мене еднаш ми се дешаваше истото и после саати читање и разни обиди да го средам испадна дека проблемот е до некомпатибилни драјвери. Гуглај како да стигнеш до сејф моуд и после пробај систем ристор. Кај мене упали тоа.

  Испратено од WAS-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,662
  777
  3 Март 2018
  Галилчка?
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,000
  12,362
  23 Јануари 2008
  Манга
  Жута од јапанските.
   

Сподели

Вчитување...