1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Постои ли во Македонија универзален процесор за плаќање?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од skullmonkey, 25 ноември 2018.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,934
  3,053
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Работам за странци и треба да имплементирање онлајн плаќање. Коа почнав да им зборам банки, сендбокси, тестирање, линкови... ми се изнасмеаа и ми рекоа “Банка? Тоа ти е многу олд скул! Имаме ние сервиси како adyen.com што се грижи за сите можни типови на плаќања и банките не те интересираат„. Разгледав и е мнгоу практично. Они даваат обичен iframe и после се си брка работа кај нив па они после пребацуваат на банката.

  Кај нас, има ли теков систем?
   
 2. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,070
  3,401
  7 ноември 2014
  Машко
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 3. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,834
  5,013
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  скулманки, бро, со години уназад праиме муабет за вакви сервиси, кој да се користат и зошто почнаа да не отпишуваат од мапите на подржани земји... :S
  На ниво на Африкански држави сме, да ти еем, катастрофа невидна сме :)
   
  На turbiny и vlado30 им се допаѓа ова.
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,192
  3,173
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Етериумче или биткоинче како платежно универзално средство :D
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,934
  3,053
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 6. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,167
  720
  28 ноември 2015
  Машко
  Одиш во Бугарија отвараш сметка или Естонија со е резидент и имаш пеј пал.
   
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,934
  3,053
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Тоа е се многу работа. Ме интересираше дали има ко кај странциве.
   
 8. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,167
  720
  28 ноември 2015
  Машко
  Нема ние за такви работи сме дно дна
   
 9. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  335
  9 Февруари 2008
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,053
  1,287
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ако ти треба за странци ама да е во Македонија, т.е. за наше правно лице, онда или Касис кој е генерално независен од банка (ама не па сите банки наши го дружат треба да ги прашаш), или самите банки кај нас кои си имаат договор со кој пејмент процесор го користат. Некои се на Касис некои на други.
  Ако ти е работава за странци у странство, онда незнам што уопште се се замараш со прашања, на кои мислам и сам однапред знаеше одговор .

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,768
  11,798
  23 Јануари 2008
  Манга
  Процесор само Intel...
  Aufkleber_Trollface.jpg
   
  На The-spiki, tupacan, toplel и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,053
  1,287
  5 oктомври 2007
  Машко
 13. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  598
  3 Мај 2010
  Машко
  Многу многу ретко нешто да работи со Македонија. Со EU земји работат речиси сите процесори, а има и сервиси како ти што кажа кои подржуваат многу методи на плаќање само ние не сме во земјите со кои соработуваат они. 2CheckOut е еден таков (пробан) кој би требало да работи и уште еден што едни Срби го предложија во една FB група се вика BlueSnap(не е пробан) - работата во тој е што првата година немаш членарина а после е $75(мислам) ако си под $2500 месечно. Незнам и јас колку процесори имам контактирано никој не сака да се замара со нас, или не одговараат на пораки или ми викаат не сакаме да работиме ради земјата. Изглеа се(или не се) свесни како луѓе од Македонија се снаоѓаат на нет. ;)
   
 14. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,934
  3,053
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Нешто како Stripe ми треба ама за кај нас. Тоа у ствари е.
   
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,934
  3,053
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Колку е маржата?
   
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,053
  1,287
  5 oктомври 2007
  Машко
  Независно колку е, несмеш да го користиш за македонско правно лице, за продажба во МК.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 17. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,934
  3,053
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Зошто?
   
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,053
  1,287
  5 oктомври 2007
  Машко
  Закон и НБРМ.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 19. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,934
  3,053
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Значи приватно лице нема шанса да има е стор без фирма?
   
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,053
  1,287
  5 oктомври 2007
  Машко
  Па ако ти е за локално, да неможе. Најмалку треба да е регистриран кско трговец поединец. Сепак обавува стопанска дејност. Ова збориме се ако сакаш да биде легалистички

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 21. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  94
  71
  21 oктомври 2016
  Машко
  Ме заинтересира за Бугарија ! Која е процедурата ? Набрзо планирам да одам до Софија, па да те прашам вака што би требало да се понесе , доколку се отвора сметка таму ? А за е-резидент во Естонија имам чуено, но не треба да имаш фирма за да го отвориш ПејПалот или пак има опција и како Е-Резидент да извадиш ПејПал ? Фала ти однапред
   
 22. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,167
  720
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас извадив пејпал кога бев студент и имав постојан престој, како би било за странец не знам но сигурно ќе пројде зашто имаш бугарска сметка и ќе верифициран со 2 долари. А потоа дали ќе проверат дали тоа е вистина не знам но најсигурно ти е е резидент.
   
 23. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  94
  71
  21 oктомври 2016
  Машко
  Сега баш читав по нивниот сајт, но нигде не најдов дека обичен е-резидент може да отвори ПејПал ? И доколку отвори, адреса на живеење која би ја ставил ? Мое мислење е дека само бизнисите би можеле да отворат ПејПал со постојана адреса на нивната фирма во Естонија.
   
 24. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,167
  720
  28 ноември 2015
  Машко
  Е-резидент е уствари како да ги имаш сите права од ЕУ но да не станеш нивен државјанин. Си плаќаш годишно за сметководител и отвараш сметка легално во нивните банки. Преку нивните банки го регистрираш пејпалот и ставаш твои детали во пејпал и функционира. Така повеќето од други држави играат во моментот што не се во ЕУ.
   
  На MartinJack3d му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...