• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Постои ли вирус што неможе ни со форматирање да се избрише?

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
aj tuka pisuvajte za nekoi poopasni virusi i kakva steta pravat?i me interesira ima li nekoj virus koj ne moze a se izbrise ni so format??
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
koga ke se naprai format, virusot go ima ali ne e vo aktivna forma(edino ako ne e isprogramiran posle formatiranje sam da se aktivira... ) se dodeka vrz toj sektor ne se napise nekoj podatok.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
pudge ќе те замолам ако веќе пишуваш за некакви поопасни вируси да дадеш поголемо образложение.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Еднаш закачиве еден тројанец само не се секавам што беше. Компјутерот се ми покажуваше Warning! Warning! и ми пишуваше дека брзината се намалила за 60% а брзината на интернетот за 40%. Не стигнав ни да скенирам за вируси и компјутерот ми се исклучи. После направив целосен формат и реинстал.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
342
ne postojt takov virus skoro 100% sum siguren. Edinstveno ako nekako si gradi svoja particija koja kje ja kire ili neso, ama ne mi e poznato
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
koga ke se naprai format, virusot go ima ali ne e vo aktivna forma(edino ako ne e isprogramiran posle formatiranje sam da se aktivira... ) se dodeka vrz toj sektor ne se napise nekoj podatok.
Бујна фантазија имаш, дефинитивно =)

Инаку често нема потреба од форматирање. Симнете ја оваа програма Hijackthis

Рестартирајте го компјутерот -> F8 -> Safe mode -> стартивајте ja Hijack this

Одете во Config --> Misc Tools, --> Open ADS Spy, --> Scan, --> отстранете ја штетната програма...

Одкако ќе ја најдете штетната програма лесно можете да ја отстраните и од регистрите за да не се стартува повторно...

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run]
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
Не знам дали постои но дефинитивно може да се направи. Ако вирусот внесе код во постоечкиот код на BIOS или во firmware на некој хардверски дел тоа ќе му овозможи активност и по форматирањето на дискот на компјутерот :devil2: Сличен ваков вирус постои, се вика Win95.CIH или Chernobil само што не внесува код во кодот на BIOS туку го коруптира.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Сепак BIOS-от има основен антивирус ако го сктивираш
Еден цитат од страниците за поддршка на Microsoft:
Your bios CANT detect a virus even with the "anti-virus" set ON. All
that feature is, is a setting to warn you if something is about to write
to the boot sector on your hard drive. It's a mis-named feature.
:rolleyes:

A што се однесува до Win95.CIH:
Win95.CIH bypasses all types of BIOS protection mechanisms to do its destructive job. Because of these characteristics this is surely one of the most damaging virus.
:eek:pasno:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
100% nema takov, koga kje se napravi format, site pokazuvaci koj toj fajl se unishteni i nemoze pod normalni uskovi NIKAKO da se startuva... A moze i da kazam, so ogled na nacinot na koj windows-ot upravuva so fajlovite, deka virusot kje bide rasparcen niz celiot HDD poslem format
 
M

Mr.Alien

Гостин
Со формат го бришеш и CIH (Chernobil), но ако не го сториш правовремено (и рестартираш повеќе пати) отиде БИОС-от, а со тоа и плочата. Џабе опомените дека некој или нешто се обидува да презапише во БИОС-от. Крајната цела на CIH е токму тоа - умртвување на матичната плоча, откако ќе уништи се што е извршно од програмите. Дефинитивно еден од најзлобни и најдеструктивни вируси било кога напишани.
Јас сум еден од гордите корисници кои имале среќа да го закачат. Среќа што брзо утврдив кој вирус е во прашање, па не се мислев многу. Хардот како SLAVE на друг компјутер и спасувај што може да се спаси од документи и инсталации на програми, потоа full format и преинсталација.
Во меѓувреме флеш на БИОС-от.
А го закачив од ЦД со MP3 музика, каде што ја имаше и најновата верзија на Winamp (2.8, во тоа време, некаде 2001 или 2002), на саем, од еден од дифтарите што шиткаат на масички. Уште траеше саемот кога оваа хаварија ми се деси, и отидов за на кучкиниот син да му го треснам ЦД-то од глава или да му го набијам во шупак. Продаваше ЦД-а во дворот на саемот. Среќа негова што не беше таму - изгледа во меѓувреме му удриле нога на дифтарот.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
@AMD fan

Јас лично немам искуство вирус да ми е улезел у BIOS-от само знам дека има еден едноставен Anti-Virus
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
100% nema takov, koga kje se napravi format, site pokazuvaci koj toj fajl se unishteni i nemoze pod normalni uskovi NIKAKO da se startuva... A moze i da kazam, so ogled na nacinot na koj windows-ot upravuva so fajlovite, deka virusot kje bide rasparcen niz celiot HDD poslem format
pokazuvacite rabotat samo vo OS-to. na drug nacin si raboti hardot odkako ke se izbrisat tie pokazuvaci.
I ne rekov deka ima takov virus. Samo dadov mislenje deka e mozno da se naprai.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,314
16,300
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Таков вирус не е направен, pudge зборува приказни.
Но, со форматирање(FULL format) не се брише трајно тоа што е напишано на магнетен медиум. Дури и неколку пати да пишуваш врз сите сектори, т.е. wipe, податоците на магнетниот медиум можат да се прочитаат(во специјална лабораторија)! Тоа е возможно благодарение на меморискиот ефект на магнетните медиуми.

@MR_Alien CIH неможе да ти ја умртви плочата. Ако ти го ****** биосот, можеш да си снимиш нов пак. А BIOS-от можеш да си го ******* сам, ако флешуваш со погрешен ROM или ако ти се рестартира/изгаси компјутерот на сред флешување. За да ја оправиш работата имаш два начина
I) Со помош на програматор, поедноставна е процедурата:
1) ќе си симнеш BIOS за твојата плоча
2) ќе го извадиш BIOS EPROM-от
3) ќе го снимиш BIOS-от со помош на програматорот.

II) Ако немаш програматор, тогаш ќе си најдеш плоча која има ист слот за EPROM чипот.
1) Ќе подесиш во BIOS опција BIOS cacheable=true/enabled, стартуваш DOS на таа плоча
2) додека работи плочата со DOS вчитан, и го вадиш EPROM-от и наместо него го ставаш чипот со заебан BIOS(од CIH-осаната плоча)
3) го флешуваш BIOS-от со ROM за CIH-осаната плоча
4) го гасиш компјутерот и ги враќаш EPROM-ите, секој во плочата од каде се извадени
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
M

Mr.Alien

Гостин
@gOJDO

Види, нема потреба ти да ми објаснуваш како се флешува и слично. Тоа сум го правел многу поодамна и имам доволно знаење и искуство.
Aко поради вирусот плочата ти остане нефункционална, значи дека творецот на вирусот ја постигнал целта. А јас не постирав дали има начин да се орави работата, односно дека не постои начин. Такво нешто не сум рекол, а ако го речам тоа ќе биде во рамките на друга тема, не оваа.
Второ, не си ти единствениов на форумов кој го познава хардверот, затоа прибери си ја малку суетата. Ништо лично, но според неколку твои постови гледам дека си склон кон потценување други и преценување себе си (сети се на "докторатот" на тема GeForce 6200). Ако на Hardware.com.mk си нашол плодна почва да вирееш и растеш благодарејќи на своите постови со кои солиш памет на неискусни и помалку упатени членови, ОК. Немам ништо против, ако го толерираат ваквиот твој став.
Но, потценувачки став на овој форум не се толерира, како и навреди и друг облик непристојно однесување. Еден пост во оваа тема ти е избришан поради некултурно изразување и навреда кон член.
Сега, само опомена и упатување да ги прочиташ правилата.
Поздрав.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@aleks
@pudge

Отворете тема во БОречки клуб, па таму исправајте криви дрини. Тука придржувајте се на темата.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,314
16,300
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Мр.Алиен, мојот пост не беше оф топик, а сепак беше избришан. Ако имаш личен проблем со тоа што го пишувам, go ahead ban me.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ова не е Off Topic?

"ај некој од експертиве нека објаснат како кодот од BIOS-от или Firmware-то од некоја хардверска компонента ќе почне да се егзекутира"

И не, немам ништо лично со било чиј напис на било која тема.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,735
Мислења
863,567
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно