1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Постои ли универзален софтвер за сетирање RGB?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од skullmonkey, 19 Септември 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Моментално морам да користам три различни софтвери. ASUS Aura за матичната (го фаќа и рамот), NXZT за осветлувањето на кукиштето и ладењето и AORUS Engine за графичката (го фаќа и рамот). Едни со други се ресетираат, партали се праат. Постои ли софтвер ко ги има искористено апиата на сите овие стоки за да ги стави на едно место?
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,717
  13,085
  2 Август 2012
  Машко
  А со здравосељачка метода со користење на Automate или скрипта?

  [edit]
  Затворени API-а се тоа. Затоа.
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На рамовите обично се отворени и даваат. И тоа се гледа, ама другите се затворени изгледа.
  Гледам Хрома на Рејзер опфаќа доста брендови, но не и овие што ги набројав.
  Ме зачуди дека сите гледаат да се укомпонираат заедно, само овие се двојат и сепарираат. Многу аноинг.

  За каков тип на скрипта мислиш? Да се кодота од 0?
   
 4. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Исто ко што нема еден лаунчер за сите игри :)
   
  На StOrMK и skullmonkey им се допаѓа ова.
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  GOG Galaxy
  Овие нешто се копрцаат со идеја да унифицираат се.
   
 6. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Знам, пробуваат нешто, не ми се верува некако. Истово го има и Discord ако е за тоа :).
  Битно за RGB не ми се верува да најдеш нешто слично.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  И јас мислам исто. Ќор сокак.
  Логично ми е што Асус и Гигабајт не си даваат еден на друг пермисии, но затоа даваат на рамот. По таа логика ми оди дека и кукиштата и кулерите, во случајот NZXT треба да им дозволат контрола. Тоа се заеднички компоненти ко рамот.
  Мое гледање...
   
 8. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Ај баш пробај со ова чудо, па дај инфо.
   
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Јок. Само АСУС Аура го иам од тие што ми требаат. Значи сепак не се заклучени АПИ-ата него мерење на курови е
   
  На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
 10. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  193
  145
  12 Февруари 2015
  Машко
  Трето решение ти е да земеш компоненти од иста фирма :)))))))
   
  На shifty и skullmonkey им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...