Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Постои ли можност во МК за интернет преку сателит?

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
635
490
Ми здосади натегањето со А1 и постојана промена на рутери кои се сѐ полоши и полоши.
Ми здосади натегањето со Телеком и нивното тврдење дека нема техничка можност (наводно провериле некогаш и некаде (на 2км оддалеченост)) па не сакаат да примат барање.
Затоа ме интересира дали постои провајдер кој нуди услуги преку сателит.
Сакам да добијам колку-толку стабилен интернет, да не зависи од тоа од која страна дува ветрот.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.598
1.736
Да, StarLink на Елон Маск.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Ми здосади натегањето со А1 и постојана промена на рутери кои се сѐ полоши и полоши.
Ми здосади натегањето со Телеком и нивното тврдење дека нема техничка можност (наводно провериле некогаш и некаде (на 2км оддалеченост)) па не сакаат да примат барање.
Затоа ме интересира дали постои провајдер кој нуди услуги преку сателит.
Сакам да добијам колку-толку стабилен интернет, да не зависи од тоа од која страна дува ветрот.
колку ти е оддалечен градот до таму растојание km?
Две cpe од 5Ghz и еден рутер доволни ќе ти бидат.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Не е лошо, ама „малку“ прескапо.

Ако имаш со некого да поделиш трошок, како што кажа членот во неговиот пост.
Тогаш можи ќе ти се исплати.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
635
490
колку ти е оддалечен градот до таму растојание km?
Две cpe од 5Ghz и еден рутер доволни ќе ти бидат.
7-8 километри, со висок рид помеѓу. Не верувам дека било што ќе заврши работа.

Ако имаш со некого да поделиш трошок, како што кажа членот во неговиот пост.
Тогаш можи ќе ти се исплати.
Нема делење, ова е во пустелија.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Телеком моментално е на три црти. Се случува да падне на две, ама најчесто држи три.
па супер,може да брка една yagi антена и еден рутер со усб стикче и картичка од Телеком со Magenta 1 unlimited Брзина до 60 Mbps.
Од прилика ај кажи сега колку Mbps имаш со 3 црти на Телеком таму?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Телеком моментално е на три црти. Се случува да падне на две, ама најчесто држи три.

Провери дали ги има антениве во all4net или Getic (ке си провериш која ти одговара)

Сим картичката ја ставаш во антенава, антената ја насочуваш према базната станица (на телеком) и решена работа.
 
Последна промена:

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
635
490
па супер,може да брка една yagi антена и еден рутер со усб стикче и картичка од Телеком со Magenta 1 unlimited Брзина до 60 Mbps.
Од прилика ај кажи сега колку Mbps имаш со 3 црти на Телеком таму?
Никогаш не сум користел интернет на телефонот. Немам очи и прсти за тоа. Можам да пробам (ако се снајдам). Speedtest ќе заврши ли работа?

Каде може да се најде таква антена? Во телеком или? Претпоставувам рутерот морам да го земам од телеком (и пак госпоѓицата ќе ми објаснува дека нема технички можности).
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Никогаш не сум користел интернет на телефонот. Немам очи и прсти за тоа. Можам да пробам (ако се снајдам). Speedtest ќе заврши ли работа?

Каде може да се најде таква антена? Во телеком или? Претпоставувам рутерот морам да го земам од телеком (и пак госпоѓицата ќе ми објаснува дека нема технички можности).

Провери дали ги има антениве во all4net или Getic (ке си провериш која ти одговара)

Сим картичката ја ставаш во антенава, антената ја насочуваш према базната станица (на телеком) и решена работа.
Членот @HardCorec добро кажа и со микротик,вреди да дадеш пари за Микротик,со сим картичката може и во антената и едно рутерче за там со вифи 6 топ ќе биде.
Да со Speedtest провери и LTE discovery и Speedtest 4g Апликациите.
Види која брзина имаш таму,ако ти е за поефтино ќе си купиш како доле на сликата вакво рутерче 3/4г,но јас ти би препорачал со Микротик да одиш.

1682917726100.png
1682917791603.png
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
635
490
Членот @HardCorec добро кажа и со микротик,вреди да дадеш пари за Микротик,со сим картичката може и во антената и едно рутерче за там со вифи 6 топ ќе биде.
Да со Speedtest провери и LTE discovery и Speedtest 4g Апликациите.
Види која брзина имаш таму,ако ти е за поефтино ќе си купиш како доле на сликата вакво рутерче 3/4г,но јас ти би препорачал со Микротик да одиш.

Погледнете го атачментот 125352
Погледнете го атачментот 125353

На три црти брзината околу 1,5 Мб/с, на четири црти надминува 2 Мб/с. Мислам дека тоа е преслаб сигнал.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
18 септември 2020
571
486
Македонија
Ми здосади натегањето со А1 и постојана промена на рутери кои се сѐ полоши и полоши.
Ми здосади натегањето со Телеком и нивното тврдење дека нема техничка можност (наводно провериле некогаш и некаде (на 2км оддалеченост)) па не сакаат да примат барање.
Затоа ме интересира дали постои провајдер кој нуди услуги преку сателит.
Сакам да добијам колку-толку стабилен интернет, да не зависи од тоа од која страна дува ветрот.
Имаш можност да земиш и картичка од телекабел само за интернет да ја користиш, а цениве се следни:
-151GB - добиен од пакет 300 1GB+150GB интернет дополнување за 300 ден = 600 ден./месечно
-160GB - 800 ден./месечно - добиен од пакет 500 ден 10GB+150gb интернет
-180GB -пакет 700 со 30GB + 150 GB дополнување за 300 ден. =100 денари/месечно
-Неограничен интернет - 1500 денари/ месечно (политика на фер користење)
Си земаш рутерче со сим картичка, дтаваш картичка, местиш Apn и интернет и шибаш и тоа без обврски.
Мрежа користат од телеком така да можи да имаш и добар интернет.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Имаш можност да земиш и картичка од телекабел само за интернет да ја користиш, а цениве се следни:
-151GB - добиен од пакет 300 1GB+150GB интернет дополнување за 300 ден = 600 ден./месечно
-160GB - 800 ден./месечно - добиен од пакет 500 ден 10GB+150gb интернет
-180GB -пакет 700 со 30GB + 150 GB дополнување за 300 ден. =100 денари/месечно
-Неограничен интернет - 1500 денари/ месечно (политика на фер користење)
Си земаш рутерче со сим картичка, дтаваш картичка, местиш Apn и интернет и шибаш и тоа без обврски.
Мрежа користат од телеком така да можи да имаш и добар интернет.
Џабе му е картичката од телекабел кога сигналот е крш
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
еииии може да се нарача до Македонија,се плаќа ли нешто царина за оваа ?
Ептен добра работа е,имаш од каде да нарачуваш.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
еииии може да се нарача до Македонија,се плаќа ли нешто царина за оваа ?
Ептен добра работа е,имаш од каде да нарачуваш.
Често нарачувам од Getic, до сега не ми се случило да платам царина.
Нарачката ти стига за две до три недели.
 
18 септември 2020
571
486
Македонија
Џабе му е картичката од телекабел кога сигналот е крш
Ако има убаво покривање во неговото место од телеком, ќе има и телекабел. Зависи ако му е сигналот измеѓу 90 - 102dBm ќе има јак интернет, јас претпоставувам дека кажува од 4 црти има 3, па така има теоретски шанси да има 20 - 50 Mbps и интернет и можноста за 4G+ сигнал. Јас знам од лично искуство дека ако има оптичка видливост има шанси за брзина до 100Mbps (разгледај низ форумов дека операторите ја модернизираат цела мрежа и ќе има огромен капацитет и 5G) или во најдобар случај добар и стабилен интернет.
Друго решение гледам во кабел, ама да е стабилен сигналот и брз интернетот и најважното е да нема чести испади.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.578
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Крајно решение да се пресели на друга локација :))))
(мала шала)
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
329
351
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600 & stock cooler
Motherboard
MSI B450 TOMAHAWK
Storage
SSD 500GB & WD 2TB
PSU
Chiftech 750W
RAM
16GB
Video card
AMD RX 580 8GB
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Asus VA24EHE
OS
WIN10
А М-ТЕЛ да разгледаш што нуди? Треба да е ок.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.378
7.319
Скопје
www.facebook.com
Оваков терам веќе 6 години од кои 2 години у среде ( пустелија )
Провери прво дали А1 операторот кај тебе има 4Г покриеност.
П.С сега видов дека си имал и такви. Дали провери со некоја екстерна антена на оваков 4Г модем? Бидеќи има од тие со вградени антени и од другиот тип со надворешни антени со кабел во должина од 5м.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
635
490
Крајно решение да се пресели на друга локација :))))
(мала шала)
Не ќе ли е поедноставно да си изградам предавател пред врата? :)
Оваков терам веќе 6 години од кои 2 години у среде ( пустелија )
Провери прво дали А1 операторот кај тебе има 4Г покриеност.
П.С сега видов дека си имал и такви. Дали провери со некоја екстерна антена на оваков 4Г модем? Бидеќи има од тие со вградени антени и од другиот тип со надворешни антени со кабел во должина од 5м.
Баш на тој пакет сум. Две години ми нудат (ме уценуваат) да потпишам нов договор (на 24 месеци) и со нова опрема (рутер, ништо повеќе) ќе имам подобар прием. Ми дадоа друг рутер, кој всушност беше потполно ист тип, но имаше фабричка грешка, па го заменивме. Сегашниов е со друг софтвер, дали има подобар хардвер не знам. Факт е дека случајно или намерно приемот е уште послаб. Дали е до рутерот или до нивниот предавател? Вчера го зедов рутерот (напојување од мини акумулатор), лаптоп на грб и го прошетав малку. 4Г мрежа не фатив никаде (пред тоа имаше на мало растојание). Рутерот не е добар (има опција за 4Г) или предавателот не е исправен.

Ова со антената... Не гледам можност на овој рутер да се приклучи антена. Ако постои можност, кажувај каде да најдам и како да ја приклучам.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Не ќе ли е поедноставно да си изградам предавател пред врата? :)

Баш на тој пакет сум. Две години ми нудат (ме уценуваат) да потпишам нов договор (на 24 месеци) и со нова опрема (рутер, ништо повеќе) ќе имам подобар прием. Ми дадоа друг рутер, кој всушност беше потполно ист тип, но имаше фабричка грешка, па го заменивме. Сегашниов е со друг софтвер, дали има подобар хардвер не знам. Факт е дека случајно или намерно приемот е уште послаб. Дали е до рутерот или до нивниот предавател? Вчера го зедов рутерот (напојување од мини акумулатор), лаптоп на грб и го прошетав малку. 4Г мрежа не фатив никаде (пред тоа имаше на мало растојание). Рутерот не е добар (има опција за 4Г) или предавателот не е исправен.

Ова со антената... Не гледам можност на овој рутер да се приклучи антена. Ако постои можност, кажувај каде да најдам и како да ја приклучам.
и со Микротикот Топ
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.273
Мислења
977.695
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно