1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Поставување на мрежа од два интернет провајдери ubuntu server

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од vladimir171, 3 Јануари 2020.

 1. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  363
  182
  15 ноември 2007
  Машко
  Здраво дечки,
  Сакам да поставам бекап мрежа од втор интернет провајдер на мојот убунту сервер. Користам интернет од интерспејс кој сакам да ми е примарен, и имам втора мрежа од вип која сакам да ја користам како помошна кога првата ќе падне.

  На кој начин да го изведам ова?
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,275
  4,784
  4 ноември 2013
  Машко
  MikroTik hAP (ако не е оптеретена мрежата, ако е, ке бараме нешто подобро) и ке го решиш проблемот.
   
  На farkizz и Feelyo им се допаѓа ова.
 3. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Ова ти е едно од подобрите решенија, а во случај да сакаш да си "играш" постојат софтверски решенија како untangle, pfsense, sophos, итн. за кои што ќе ти биде потребен компјутер со 3 мрежни картици, 1 за output, 2 за двете интернет конекции
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 4. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  363
  182
  15 ноември 2007
  Машко
  Pfsense веќе имам поставено на пц што ми глуми огнен ѕид позади кој имам 4 други врзани во pool. Сите ми имаат по 3 мрежни така да тоа ми е покриено. Од мрежна опрема поседувам
  TP LINK TL-SG124
  Tenda TEG 2124T
  TrendNet TEG 240WS.

  Пробав претходно да ги поставам преку него но имав некои проблеми кои незнаев како да си ги решам и се откажав. Кога ќе паднеше првата мрежа немаше нет од двете, ми ги влече двата рекорди и секој втор рефреш резултираше со 503..

  Е сега, битен ми е пц то што не ми е врзан со останатите да има втора линија но ако е полесно да се изведе преку pfsense ќе го врзам и него па нека имаат сите :)
   
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,275
  4,784
  4 ноември 2013
  Машко
  Купи си микротик за да си ги решиш проблемите.
  Вака ми звучи како каша да ти е мрежата.
   
 6. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  363
  182
  15 ноември 2007
  Машко
  Малце сум лаик во мрежи и уште учам и се што поставувам е со гледање туторијали на нет и trial and error.. така да може да имам каша направено со мрежата :D
   
 7. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  603
  568
  26 Јуни 2012
  Машко
  Напиши конкретно што ти е целта плус со некоја шема/дијаграм од моменталната мрежа. Вака ништо незнаеме освен дека е „каша“ :D.
  Инаку ако е за најобичен failover, не можеш со втора рута и повисока метрика на неа па кога ќе падне првиот линк да ти префрли на другиот? На ова може и дополнително тракинг да се додаде да ти е попрецизно.
   
 8. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  363
  182
  15 ноември 2007
  Машко
  Земав еден пц и снимив xenserver на него, му ставив две гигабитни мрежни и му поврзав кабел од двата провајдери. На пц то преку xencenter има ставено виртуелка од убунту на која има снимено nextcloud и ми глуми личен сториџ за да закачувам ствари. Доменот ми е закупен на дримхост и таму ми се поставени рекордите од двете ип. Во моментов сетирана ми е само eth0. Видов на нет дека можам со поставување на две табели со iproute2 и тука заглавив.

  Другата комбинација со свичевите и pfsense ја поставував со колега и искрено ни самиот не знам што и како поврзавме за да објаснам. На кратко слична комбинација со неколку пц со xenserver, кои стојат позади пц со pfsense, поврзани со synology за сториџ се испоплетено меѓу себе со 3 свича :D
   

Сподели

Вчитување...