Поставете прашање за Вања Јосифовски, главен истражувач на Yahoo!

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3,418
2,338
www.iwmnetwork.com
Вања Јосифовски неколку години, по работење во IBM, работи во одделот на Yahoo! за истражување во силиконската долина како главен истражувач.

Повеќе за Вања читнете тука: http://research.yahoo.com/bouncer_user/88

Вања се согласи да направиме интервју со него за IT.com.mk, па така ви давам шанса да му поставите прашање.

Можноста за поставување прашања ќе ја имате во наредните ден-два а потоа темата ќе биде затворена.

И да напоменам, Вања неможе да коментира за случувањата Microsoft-Yahoo! ниту пак да го споредува Yahoo! со некоја друга компанија.

П.С. Интервјуто со Александар од Jooce.com не е заборавено и чекаме штом се Александар малку подослободи да ни одговори на прашањата и да го објавиме. :)

П.С.х2 благодарам до sstefan за идејата
 

D

Администратор
31 март 2007
3,418
2,338
www.iwmnetwork.com
<arangel> Што оперативен систем користиш и зашто не користиш GNU/Linux?

Првиот дел од прашањето е ок.. ама вториот е неоснован.. што ако користи линукс?

Верувам дека Линукс заедницата може да смисли подобро прашање од ова и покомпетентно за еден истражувач кој се бави со многу постручни работи, така да очекувам нешто подобро од нив. :)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Еве вака може да биде дефинирано прашањето од ирц.
Што оперативен систем користите и кој би им го препорачале на читателите. :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
“Што мислите кој оперативен систем има поголема предност за вашата работа? Колку оперативни систени користите и кои се тие, (Ако не рече линукс ... Затвори му интервју Д и готово (шала лол))“
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Штом е истражувач, тогаш ќе му поставиме интересни прашања:

On-Topic:

1. Според Вас, за колку години може да очекуваме интелегентни машини како и луѓето?

2. Како може да се спречи ширењето на SPAM?

3. Како може да се заштитат децата од ризиците кои ги носи интернетот?

Off-topic:

1. Кога ќе биде крајот на светот?

My personal question:

1. Sony VAIO FZ4000 или HP Pavilion dv6700t Special Edition :D
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
32
Каква е атмосферата за работа за толку голема компанија?

Мози малце безврска ама лично ме интересира.:)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
да пред неколку недели имаше предавање од студент на ПМФ кој работи за google
не е лошо са се праша дали ке има некое предавање
доколку има каде и кога
позз
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
јас би играл Sony:LOL::bravo::bye1:

Инаку прашањето е:
1. Дали ATI опасно и се заканува на NVIDA и дали има реални шанси да цврсто да застанат на позицијата број 1
2. Во yahoo што преферираат AMD или INTEL ?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Каква е атмосферата за работа за толку голема компанија?

Мози малце безврска ама лично ме интересира.:)

Не е без врска..

Мене исто така ме интересира каква е работната атмосфера, каков е начинот на работа, дали има одредено работно време и колку е тоа флексибилно. Дали имаат секојдневна работа по некој шаблон, или во зависност од периодот може да има повеќе или помалку работа.

Ако може, нека опише како му поминува еден работен ден, или воопшто еден (вклучително и работата).

Друго што навистина ме интересира (иако знам добар процент од одговорот, или претпоставувам што би бил, сепак) мене и некои мои пријатели е, зошто Yahoo! се толку популарни и користени во светот, со оглед на тоа дека нивниот front page Yahoo.com не е ништо особено.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
(Прашањава немора да се конкретно вакви, слободно можеш да ги преформулираш)

- Како испаднало и што го натерало да се вработи во Yahoo!?
- Дали Yahoo во иднина размислува за приклучување на YIM кон XMPP стандардот, доколку не, зошто е тоа така?
- Ако може, нека наброи 3 личности кои највеќе влијаеле на него да се изгради таква личност како што е сега (се однесува на професијата), односно да се занимава со ИТ истражувачката област.
- Ова го спомнав во претходниот пост, ама да преформулирам: Кои се неговите дневни обврски како вработен во Yahoo во делот за истражување.
- Во однос на кариерата, кои успеси би ги издвоил како најзначајни во својот живот?
- Каде се гледа себе си за 5 години?
- Каков инспиративен совет би им дале на читателите на интервјуто кои планираат да се занимаваат со ИТ истражувачка дејност?
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
-Кој проект на кој што работел до сега може да го издвои како најинтересен/уникатен/предизвикувачки
-Што е со yahoo/google алијансата, и дали мисли дека има нешто што можат да научат од google
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Како се менџираат, орагнизираат и синхронизираат тимовите кој работат на големи проекти?
Тој сигурно како главен истржувач има свој или учествува во тимови кој работат на одреден проект и би можел да каже нешто околу ова прашање бидејки е од многу голема важност посебно кај гоелмите проекти.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,418
2,338
www.iwmnetwork.com
Konkretno prashanje pokasno, ama molam za special pozdrav od Ivo Neskovic (kesma junior), ke znae vanja za sto se raboti! ;)

Ќе пренесам. :))

Ајде пукај побрзо поконкретно прашање и потоа ќе ја затворам темата и ќе ги спластрам прашањата.

Штом ти поставиш прашање, ја затвараме темава, значи на тебе чекаме... :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Јас би му поставил 2 прашања:

1.Ваш коментар околу понудите на Мајкрософт за купување на Yahoo, одбиените понуди и идните можни потези од страна на Yahoo во врска со ова?
2.Која е вашата визија за развојот Yahoo на во иднина? Го гледате Yahoo како самостоен сервис или како дел од некоја поголема корпорација?
 

D

Администратор
31 март 2007
3,418
2,338
www.iwmnetwork.com
Јас би му поставил 2 прашања:

1.Ваш коментар околу понудите на Мајкрософт за купување на Yahoo, одбиените понуди и идните можни потези од страна на Yahoo во врска со ова?
2.Која е вашата визија за развојот Yahoo на во иднина? Го гледате Yahoo како самостоен сервис или како дел од некоја поголема корпорација?

И да напоменам, Вања неможе да коментира за случувањата Microsoft-Yahoo! ниту пак да го споредува Yahoo! со некоја друга компанија.
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1,635
181
- Во план ли е YPN да оди глобал?
- Што е причината што YPN веќе долг временски период е заглавена во Бета фаза?

Ова ми текнува во моментов...
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Q: Sto e tajnata (ili koj event vo negoviot zivot) mu sluzel kako odskochna daska za da od togas nenormalno nerazvienata makedonija vo pogled na IT (vo jugoslavija befme togas uste ustvari :D ) da stigne do Yahoo!. Ne deka vo IBM ne mu bese dobro :))

Q: Sto bi preporachal na mladite IT entuzijasti od Mak., nekoj sovet za da eden den stignat tamu kade sto e Vanja!

Ajde D, mavaj kljuchot :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,002
Мислења
869,915
Членови
30,331
Најнов член
grunf
На врв Дно