1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Постапка за ИП POE камера

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Heruvin, 27 Декември 2016.

 1. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,054
  1,170
  11 Март 2011
  Мислам дека мора да е 48v, инаку кај мене на rb2011 кој има poe out и кој пушта излезен напон колку што е влезниот (мислам дека 24v е адаптерот) не сакаше да се вклучи воопшто уредот. Со пасивен ПОЕ инјектор и 48v адаптер проработе без проблем.

  Единствено што ќе чинат колку камерата.

  Или како што пиша @LaLi подобро е ПОЕ свич да купи, ќе може да вклучи повеќе уреди. Свич има и во Wizard Sistemi и може да види кај ќе е поефтин.

  Инаку 12v би требало да работи директно вклучен во камерата, секако со одговарачки порт, поларитет и ампеража. Ова е и поевтина варијанта, веројатно за не повеќе од 300-400 денари може да се најде соодветен адаптер.
   
  Последна промена: 27 Декември 2016
 2. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  А со каков адаптер пробуваше до сега?
   
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,080
  4,474
  4 ноември 2013
  Машко
  Некој што го имал низ дома, и на етернет портата на не му давало никаков знак дека камерата се уклучува.
   
 4. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  аха, ако е декларирано дека треба 12V тогаш мора да биде толку (ако најде таков тогаш треба само да се внимава на поларитетот)!
  И друга работа која што е битна кај POE, има големи загуби на волтажа кај поголема метража, така да не е лошо кога ќе се приклучи со правилен адаптер и ако не работи пак, тогаш да се измери на крајот од LAN кабелот колку доаѓа волти од тие почетни 12v.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,572
  3,561
  12 Јануари 2016
  Машко
  @Heruvin а ти бачка прво да пробаш да ја ставиш камерава на оглас овде на форумов, за парите мислам дека е одлична IP камера... Па ако ја продадеш потоа можеш фино лепо да си купиш IP камера БЕЗ за тебе непотребните POE опции.
  Навистина не знам зошто воопшто си ја одбрал POE верзијата, ем е поскапа ем немаш POE свич и ете сега непотребни проблеми.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  108
  87
  5 ноември 2010
  Последно ПРОБАНО со адапатер,12V и 2 А,(така пишува и во упатството 1А или 2А),кај ПОЕ приклучокот,односно влезот на мрежниот кабел се појави светло на лед светилките,но камерата не се регистрира повторно на софтвер.Следната проблематика,што се распрашував,или е неисправна или ИП адресата треба сам да ја внесам,а наводно таа била некаде во упатсвото.од таму го исчепкав ова ,
  Default IP address : 192.168.1.10
  Subnet mask 255.255.255.0
  gateway 192.168.1.1,за првото имам можност да внесам,но овие другите нема ни каде ,дали е тоа следен проблем?
  [​IMG] односно
  [​IMG]
  Во однос на уредите кои се регистрирани од програма која ги детектира на уредот(рутерот) ,тие одат по овој редослед
  рутер 192.168.1.1,па натаму 192.168.1.101,102,103,но камерата ја нема.Значи како што реков ,дали е можно камерата да не е исправна или не знам да подесам ИП адреса,освен ако има своја мануелна,но во упатсвото што можев да најдам ,е таа од погоре.
   
 7. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  108
  87
  5 ноември 2010
  НА ПОЧЕТОК САКАМ ДА СЕ ЗАБЛАГОДАРАМ НА СИТЕ КОИ ДАВАА РАЗЛИЧНИ ПРЕДЛОЗИ.
  Проблемот го решив,може да се каже на ЕДНОСТАВЕН НАЧИН;и за мене како ЛАИК,претставува БАНАЛНА РАБОТА,а за ОНИЕ КОИ се познаваат од оваа терминологија,тоа би било рамно на НЕЗНАЕЊЕ.
  Значи ,имав адаптер кој имаше доволно волти(12),но немаше ампеража.(беше повеќенаменски и од него не добивав енергија)го заменив со СТРИКТЕН 12В и 2А,со тоа добив напојување.Следно ИП адресата се ПОЈАВИ САМА ,откако МРЕЖНИОТ КАБЕЛ го ставив на ПРАЗЕН НЕ ИСКОРИСТЕН ВЛЕЗ од РУТЕРОТ(за мене тоа е НЕПОЗНАТО и мислев дека нема проблем било кој влез),така после се појави и ИП адреса и СЛИКА и сега е ВО РЕД.
  На крај повторно се ЗАБЛАГОДАРУВАМ на СИТЕ и на ИТ ФОРУМОТ и ВЕ ПОЗДРАВУВАМ,истовремено ВИ ГИ ЧЕСТИТАМ ПРАЗНИЦИТЕ и ВИ ПОСАКУВАМ СЕ НАЈДОБРО ВО НОВАТА 2017 година.Темата може да се заклучи.
   
  На Krkac, Dinamit, smole и уште 6 други им се допаѓа ова.
 8. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  611
  166
  29 Септември 2010
  ОК ПОЗ
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  2,343
 2. XAKEP
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  2,068
 3. maci
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,326
 4. IntelAmd
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,027
 5. Sukhoi
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  608
Вчитување...

Сподели

Вчитување...