• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Постапка против македонски телеком за злоупотреби

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
КОМОРАТА ЗА ИНФОРМАТИЧКО-КОМУНИКАЦИСКИ ТЕХНОЛОГИИ БАРА

ПОСТАПКА ПРОТИВ МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ ЗА ЗЛОУПОТРЕБИ

Комората за информатичко-комуникациски технологии и услуги при Стопанската комора на Македонија до Комисијата за заштита на конкуренцијата поднесе барање за поведување постапка против Македонски телеком за злоупотреба на концесијата што ја има добиено за обезбедување на јавни услуги на говор преку мрежи на комутација на пакети.

- Злоупотребата на концесијата се врши преку понудата на пакетот наречен „Мах АДСЛ 2 + персонален компјутер за резиденцијални корисници“ и специјалната понуда наречена „Пакет – Макс АДСЛ + персонален компјутер“, со тоа што на пазарот, како дел од понудата на услуги на широкопојасен интернет, нуди и тргува и други производи - персонални и преносни компјутери и компјутерска опрема, се наведува во соопштението од ССК.

Во ИКТ комората, се вели во соопштението, постојано пристигнуваат поплаки од ИТ компаниите кои се жалат на драстично намалениот промет. Со ваквото дејствување, Телеком директно ја доведува во криза ИТ индустријата во Македонија.

Извор: Сител
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Ma kakva kriza vo IT industrijata vo makedonija? Kako moze da ima kriza vo nesto sto makedonija go nema?:D Ovie Sitel koi paceri se.
A КОМОРАТА ЗА ИНФОРМАТИЧКО-КОМУНИКАЦИСКИ ТЕХНОЛОГИИ nema pojma sto e toa IT industrija.:ua::ua::ua:
Jas licno ne znam koj dibek bi zemal takov "digitron" od telekom.... ednostavno ne se isplati za parite takov sh*t kompjuter.:D
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Ma kakva kriza vo IT industrijata vo makedonija? Kako moze da ima kriza vo nesto sto makedonija go nema?:D Ovie Sitel koi paceri se.
A КОМОРАТА ЗА ИНФОРМАТИЧКО-КОМУНИКАЦИСКИ ТЕХНОЛОГИИ nema pojma sto e toa IT industrija.:ua::ua::ua:
Jas licno ne znam koj dibek bi zemal takov "digitron" od telekom.... ednostavno ne se isplati za parite takov sh*t kompjuter.:D
И ја се сложувам со тебе, поглуп компјутер од тој што го даваат со MaxADSL нема. Сеа има по некое лап-топче така добро... Плус колку што знам компјутерите не ги обезбедува Телеком туку фирми (знам за НИКО, мислам и ФОРНЕТ Компјутерс...). ИТ индустрија??? Што е тоа ИТ :D
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Ова е ИТ форум, отприлика сите имаат понапредно знаење, и не би го зеле тој шит компјутер...но има "обични" (без навреда) корисници на интернет на коишто не им треба 2 гига рам за 3д макс да работи добро, и не вршат тестирање на најновите игри...
за нив тој компјутер заедно со адслката им одговара..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
но има "обични" (без навреда) корисници на интернет на коишто не им треба 2 гига рам за 3д макс да работи добро, и не вршат тестирање на најновите игри...
за нив тој компјутер заедно со адслката им одговара..
Сосема си во право. Се согласувам дека за понапредните корисници овие компјутери не бркаат работа. Овие компјутери се добра прилика за некој да се здобие со основни познавања а и згора на тоа се поефтини и подостапни за оние корисници кои не можат да си дозволат поскап и појак компјутер.
Не би рекол дека со овие пакети Макс АДСЛ + компјутер, Телеком директно ја доведува во криза ИТ индустријата во Македонија. Напротив, мислам дека ја развива. :rolleyes:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Сосема си во право. Се согласувам дека за понапредните корисници овие компјутери не бркаат работа. Овие компјутери се добра прилика за некој да се здобие со основни познавања а и згора на тоа се поефтини и подостапни за оние корисници кои не можат да си дозволат поскап и појак компјутер.
Не би рекол дека со овие пакети Макс АДСЛ + компјутер, Телеком директно ја доведува во криза ИТ индустријата во Македонија. Напротив, мислам дека ја развива. :rolleyes:
Колку што знам со MaxADSL може да си купиш и MacBook... :D Али колку пари толку музика. А за тие пари колку што чини тој крш од компјутер што го дава Телеком можеш да купиш далеку подобар компјутер од скоро секоја фирма што продава компјутери во Македонија!
 
Да е Т-Home дистрибутер на лаптопите и деловите со кои ги составува тие ѓубриња од компјутери, тогаш постапкава би била основана. Ама они ги зимаат од фирми како Нико, Сет, Ривер, Анхоч и така натаму, така да постапкава против нив е тотално без врска.

Мене лично ми бзди на некоја љубоморна фирма која била одбиена од Т-Home за партнерство со компјутери па сеа влече конци.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Бегате од темата. ИКТ го тужи телеком за злоупотреба на концесијата за АДСЛ понуди со кои нуди и компјутер, со што се оштетува конкуренцијата. Никој не вели дека понудата им е лоша или слично, туку дека со нивните понуди ја оштетуваат конкуренцијата што на крај резултира со намален промет!
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
Бегате од темата. ИКТ го тужи телеком за злоупотреба на концесијата за АДСЛ понуди со кои нуди и компјутер, со што се оштетува конкуренцијата. Никој не вели дека понудата им е лоша или слично, туку дека со нивните понуди ја оштетуваат конкуренцијата што на крај резултира со намален промет!
Конкуренцијата шо го тужи телеком одамна се уништи самата себеси. Десет фирми за ИТ имаш во Македонија, и сите се понашаат како да живееме у силиконска долина. Ти продаваат шкарт компјутери за високи пари, те дупчат у здрав мозок и сеа се чешаат. Јас го подржувам Телеком во оваа работа не дека не го мрзам за многу други работи, и мислам дека сепак компјутерот го даваат гратис. Профилот на потрошувачите мислам дека одговара, затоа што повеќето од нив купуваат копјутер за прв пат.
А и нам ни одговара нека се множиме, колку повеќе толку подобро, оти за ит сме неписмени стварно, 90% студенти првпат отвараат пошта во прва година на час по информатика.
А за конкуренцијата, не можам да ги смислам, нема да именувам да не ги прекршам правилата на форумов, ама они си се знаат, а ги знаеме и ние.
Напред АДСЛ + Компјутер.
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
Abe luge , vo ovaa makedonija se moze da se vidi i da se cue. Dodeka ova super i bes problemi funcionira vo stransvo , kaj nas sekoj si naoga zamerki , i primedbi. Pa neli gledate deka i t-com vo hrvatska nudi isto takvo nesto , i t-home vo germanija istoto go nudi ( kompjuter ili zicen , bezicer ruter ili druga oprema zaedno so adsl ) pa nema nikakov probl, odeka e kako vo tunguzija , nekoj si nema rabota pa aj drzavata ni dozvolila pa ke si igrame ( aj tuzba aj ova aj ona ) .... se dodeka ima vakva drzava taka i ke si terame...
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Бегате од темата. ИКТ го тужи телеком за злоупотреба на концесијата за АДСЛ понуди со кои нуди и компјутер, со што се оштетува конкуренцијата. Никој не вели дека понудата им е лоша или слично, туку дека со нивните понуди ја оштетуваат конкуренцијата што на крај резултира со намален промет!
Компјутерот од ТЕЛЕКОМ не е нешто посебно, АДСЛ+Компјутер не ја оштетува конкуренцијата. Телеком не ги набавува сам компјутерите, туку како што напишав во претходниот пост тој си има склучено неколку таканаречени ИТ компании од Македонија кои набавуваат компјутери за него. Ако Телеком ги набавуваше компјутерите сам тогаш ја оштетува конкуренцијата, во овој случај не е така.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Компјутерот од ТЕЛЕКОМ не е нешто посебно, АДСЛ+Компјутер не ја оштетува конкуренцијата. Телеком не ги набавува сам компјутерите, туку како што напишав во претходниот пост тој си има склучено неколку таканаречени ИТ компании од Македонија кои набавуваат компјутери за него. Ако Телеком ги набавуваше компјутерите сам тогаш ја оштетува конкуренцијата, во овој случај не е така.
Слично е дали ги набавува сам, или некој друг за него. Сепак не може корисникот да избере дали сака компјутер од Нико, Неоком или некој 15ти... Телеком склучил договор со одреден број ИТ компании, кои најверојатно сам ги избрал и тие се во предност. Слична е ситуацијава како со Мајкрософт и ИЕ. Само што Телеком не нуди ИЕ(свој производ), туку да кажеме Опера(се договориле со друг). А во секој случај тоа им штети на Мозила :)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Слично е дали ги набавува сам, или некој друг за него. Сепак не може корисникот да избере дали сака компјутер од Нико, Неоком или некој 15ти... Телеком склучил договор со одреден број ИТ компании, кои најверојатно сам ги избрал и тие се во предност. Слична е ситуацијава како со Мајкрософт и ИЕ. Само што Телеком не нуди ИЕ(свој производ), туку да кажеме Опера(се договориле со друг). А во секој случај тоа им штети на Мозила :)
Druze kompjuterite Telekom gi nabavuva preku tenderi......I koja nasa kompanija ke dade najdobra ponuda, telekom gi kupuva od nego, a ne kompanijata gi nabavuva za Telekom. Toa e edna rabota, vtora rabota e sto gragjanite mozat da go kupat istiot kompjuter od istata firma od kaj sto gi nabavuva telekom, za mnogu poniska cena. Ama lugjeto se lazat koga ke vidat za niv niska cena(pri toa ne znaejki kolkava e cenata na ist kompjuter vo nekoja od IT firmite) koja i voopsto ne e niska. Ako se izracuna cenata na masinata + obrskata da koristat 2 godini minimum ADSL + nadminuvanje na limitot na ADSL-ot + deka treba istiot kompjuter da go vratat po prekinuvanjeto na dogovorot, dokolku istiot ne sakaat da go otkupat(a normalno treba da go vratat vo ista sostojba kako na denot koga go zemale...a znaeme deka toa e skoro nevozmozno) + cenata za opremata za ADSL...........suma sumarum.....go e*ale ezot.
Taka da ne gledam kako moze Telekom da im bide konkurencija na nekoj sto istiot kompjuter go prodava po mnogu poniska cena.
E sea ....mozda nekoj ne zemal nekoj procent od tenderot pa sega se buni ko grk u aps.
A kako sto kazav vo predhodniot moj post...........vo Makedonija ne se pravat televizori a kamo li kompjuteri........pa da moze da zborime za IT industrija.:ermm:
A kako toa ne moze da izbere korisnikot kompjuter od kade sto saka? Pa nikoj ne go tera da kupuva od Telekom. Neka koristi ADSL od niv a kompjuter neka zeme od kade sto saka. A ako parite se problem pa ako misli deka preku povekje smetki moze da si dozvoli kompjuter na isplata od 2 godini.......neka zeme kredit od bilo koja banka .....so mnogu popovolni uslovi otkolku gorespomenataite.:)
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Ako se izracuna cenata na masinata + obrskata da koristat 2 godini minimum ADSL + nadminuvanje na limitot na ADSL-ot + deka treba istiot kompjuter da go vratat po prekinuvanjeto na dogovorot, dokolku istiot ne sakaat da go otkupat(a normalno treba da go vratat vo ista sostojba kako na denot koga go zemale...a znaeme deka toa e skoro nevozmozno)
Дали добро те разбрав? По завршувањето на тие 2 години договор компјутерот не останува во сопственост на корисникот, за тие 2 години не го исплатува и компјутерот? Ако треба да се враќаат компјутерите тогаш стварно го е*але ежот. :ua:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Дали добро те разбрав? По завршувањето на тие 2 години договор компјутерот не останува во сопственост на корисникот, за тие 2 години не го исплатува и компјутерот? Ако треба да се враќаат компјутерите тогаш стварно го е*але ежот. :ua:
Mislam deka treba da doplatat 600 denari za da go zadrzat krsot od kompjuter. :)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Дали добро те разбрав? По завршувањето на тие 2 години договор компјутерот не останува во сопственост на корисникот, за тие 2 години не го исплатува и компјутерот? Ако треба да се враќаат компјутерите тогаш стварно го е*але ежот. :ua:
tokmu taka so mala doplata.......ili ako go raskinat pred vreme dogovorot cel se plakja(za koristenjeto) plus se vrakja. Samo lugjeto ne se informiraat dovolno.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,882
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно