• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Possibly infected: new threat Hidden.Object (modification)

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
хмммз.. Мислам дека MalwareBytes ми спаси глава од овoj.

Ти препорачувам да се обидеш со него. Download тука.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Пробај со Касперски анти вирус,@fuUuUzZzZy со тие антивируси во vusual basic ми е преку глава,само ги наоѓаат,а не ги одстрануваат,го имам пробано MalwareBytes и за ништо не го бива :ua:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Не би рекол. До сега реално од сите најмногу ми се има покажано.

Баш пред неколку недели средував еден компјутер. На него имав Ad-aware, и spybot S&D. Ad-Aware не најде ни една детекција, а spybot наоѓаше, и после скенирање бараше рестарт за да го одстрани. Но после рестарт повторно компјутерот си беше инфициран.

Тогаш инсталирав MalwareBytes, најде 14 детекции, и после бришење , компјутерот си се врати во нормала. До ден денес компјутерот си работи нај нормално без ниедна детекција, скенирано и со Ad-Aware, а и детекциите кои стално ги наоѓаше spybot, сега веќе ги нема.

Друг доказ, за брзо спремам уште еден мој тест, т.е анализа на сигурносни програми. Следниот тест ќе биде баш со MalwareBytes.
Успешно одстранува 20+ детекции, меѓу кои се` и Rogue анти virus/spyware spyaxe, AntiVirus xp 2008, и некои стандардни спајвери како MyWebSearch, FunnyWeb и тн.

Стојам на се` што сум кажал.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Јас пак обратно мислам,пред некој месец фатив некое спајварче,го симнав MalwareBytes,скенирав најде таму некое спајварче,го " исчисти " го рестартирав компјутерот и инфекцијата беше останата,пак го скенирав и пак истата песна,дали спајварот бил многу јак,или пак нечини MalwareBytes :chudenje:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Повели и друг пат.
Инаку, скенира со MalwareBytes или ..? Успеа да средиш или не?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,736
Мислења
863,582
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно