• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

последни коментари на форум

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Малце насловот е чуден, али то е то... :)
Значи ми треба код, кој ќе има функција да ги “зема“ последните 10 отворени теми од форумот и да ги прикажува на главниот сајт...

Еве ќе земам пример од кајгана
:muahaha:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
За тоа знам од вбулетин дека има вбцмс, вбблог и ред други глупости... Али јас го земав тоа од кајгана како пример, иначе не користам вБулетин.
Имам инсталирано пхпББ3
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Многу лесно се прави со читање на RSS feed.. Доколку форумот има овозможено RSS feeds, побарај или направи скрипта која ќе чита RSS feed од форумот, што ти треба и завршена работа :)

Во моментов неможам да ти посочам пример или да ти дадам код, меѓутоа ова е URL од RSS feed на форумов: http://it.com.mk/forum/external.php?type=RSS2
Пред неколку месеци имам направено google gadget кој можете да го ѕирнете/додадете тука работи на истиот принцип..
(За брзо време ќе има нов gadget со повеќе опции, затоа овој не го покажав досега (ама нема везе, да не забегувам од тема))
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Ako imash pristap do databazata proveri kako se fleguvani aktivnite temi i ednostavno zemi gi tie so limit 10 ili kolku i da ti trebaat...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,040
Најнов член
OKI-POKI-DOKI
На врв Дно