1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Posle standby strasno koci

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ileste, 26 Септември 2014.

 1. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Iam windows XP 64 bit SP2, i5 2500k, ASUS Z77-A ploca, 4GB RAM, posle standbay strasno se koci i chrome i skype se se, so restart se sreduva sto e problemot, moram da koristam standbay da ne isklucauvam na sekoe se zivo i divo
   
 2. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  i5 2500k, ASUS Z77-A ploca, 4GB RAM и Windows XP комбинација некомпитабилна...
   
 3. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  prethodno imav 32 biten na Gigabyte H61 ploca ok si bese, kazuvajte kako da vidam do koja programa ili drajver e problemot ili neso sto znam power safe nekoj opcii
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  Може да е проблем со графички драјвер, или нешто друго софтверски, да не имаш некој стар хард диск?
   
 5. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Sistemot e na SSD 830, od intel drajverite gi koristam za ACHI, a imam eden disk siot e krs za ova ona filmovi, junk.
  Grafickata od procesorot ja koristam, kako da vidam sto praj problem.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  До дискот ти е излеа, извади го од систем и пробај пак.
   
 7. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Форматирај, драјверски проблем/конфликт е. Стар диск ако имаш врзи го надворешно во некоја усб кутија, внатре држи чист аранжман на компоненти. И стави повеќе рам, 4гб е доволно но од повеќе не боли глава. Може да имаш нешто што ти го јаде рамот па во стендбај оди со голема количина рам + swap фајл кои потоа потешко се воскреснуваат.
   
 8. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Ajde sega probuvam bez diskot da vidam sto ke kaze
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,533
  12,780
  2 Август 2012
  Машко
  Имаш инсталирано speedfan?
   
 10. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Ne presno instaliran sistem ne koristam niso takvo, imam za vreme edna programa kako windows services da sihronizira ama taa e isklucena, znaci drajveri imam instalirano, najmnogu si vikam da ne od AHCII drajverite ili od grafickata
  I bez stariot disk koci, kako da go prevedam lagira na eng
   
 11. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  SSD и XP во комбинација, стави си 7 или 8 и кажи како работи, сигурно XP ти треба за некоја програма чим него го работиш, али мислам дека XP не е оптимизиран да работи како треба на SSD и баш добро на чипсет 77
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  Рестартирај BIOS на дифолтс, бутирај во сејф мод и кажи дали и таму ќе кочи. И да, XP.....lol.
   
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,522
  11 Декември 2008
  Машко
  Кога кочи провери колку е cpu и disk usage?
   
 14. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  CPU e 42% od procesot System a disk ne znam kako da proveram

  koci zaso pravi 100% iskoristenost na edno jadro a drugite spiaat, kako single core mi se ponasa
   
  Изменето од модератор: 27 oктомври 2014
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,533
  12,780
  2 Август 2012
  Машко
  Види колкави се CPU напоните после sleep. Ако се мали (како да е ставен во Power Saver мод) треба флеш на BIOS
  Пробај да смениш Power Plan (од high performance во saver и обратно)

  Евентуално, за проба, инсталирај AI Suite односно AI Charger па јави резултати
   
 16. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Naponot vcore e dobar 1.356v

  Psy nema vo Safe Mod standby ufffffff
   
  Изменето од модератор: 27 oктомври 2014
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,533
  12,780
  2 Август 2012
  Машко
  Антивирус?

  Види со процес монитор што се случува после слееп
   
 18. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Realno nema nekoj proces osven System sto go zamara, ama ne e i toa neso premnogu, ednoto jadro od ne znam koj pricini odi do 100%, antivirus istotaka nemam, citam po netov i drugi ljuge so isti problemi no solution
   
 19. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Формат и Win7/8.1.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  mislam deka e nekoj drajver ili programa kako da ja najdam, oti ako e toa moze i so Win 7 istoto da se desava
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  Aбе инсталирај Win 8.1 не 7, и на коњ си.
   
 22. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Preinstalirav najnovi drajveri na graficka

  Korni koci lele :mad: pak ufff ima neso problem ama sto e
   
  Изменето од модератор: 27 oктомври 2014
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  Не форматирај, губи време на глупости :)
   
 24. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  nekoja komponenta(maticnata taa e nova) da zafrkava, da ne dozvoluva stand by i posle da pravi problemi
   
 25. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Kazuvajte resenie ajde zaso ek instaliram i win7 ako e do nekoja komponenta so drajverite pak nema da cine.
  Win XP mi e najubav, se si funkcionirase, osven ova, ako microsoft ne gi udrese ljugeto so ostro prekinuvajne na podrskata se uste ke bese pola svet na XP
   
Слични теми
 1. vlavot
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  675
 2. KalEl
  Одговори:
  39
  Прегледи:
  2,174
Вчитување...

Сподели

Вчитување...