• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Поскапува патарината

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.533
2.978
www.iwmnetwork.com
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Поскапува патарината [/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Патната такса поскапува само за патничките возила, во просек, за 5 денари на поголемиот дел наплатни рампи, а најголема промена има во цената на патарината Куманово - Миладиновци - Куманово каде што лесните возила ќе плаќаат 10 денари повеќе[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Патничките возила за возењето по автопатиштата низ Македонија од 1 јануари 2008 година ќе плаќаат, во просек, за 5 денари поскапа патарина на поголемиот дел наплатни рампи. Одлуката за зголемувањето на цената е донесена лани во март и објавена во "Службен весник". Според новиот ценовник, на пример, патната такса за прва категорија возила (патнички) на наплатните рампи Скопје - Петровец - Скопје, место 35, ќе чини 40 денари. Возачите, пак, кои сега на патарините Тетово - Гостивар - Тетово плаќаа 25 денари, од Нова година ќе плаќаат по 30 денари. Поголемо зголемување на цената за цели 10 денари има на наплатните рампа Куманово - Миладиновци - Куманово. Место 50 денари, од први јануари возачите на овие рампи ќе плаќаат 60 денари. На другите рампи каде што цените и досега беа највисоки, надоместокот за употреба на автопатот не е променет.
Од ЈП "Македонија пат" велат дека промената на висината на цената на патната такса се прави за да им се олесни работата на инкасантите.
"Изминатите години мака мачевме со монетите од пет денари. Со најновата одлука, цените се заокружени и повеќе не би требало да имаме проблеми со ситните пари", вели Сулејман Сулејмани, раководител на секторот за наплата во ЈП "Македонија пат".
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Според Сулејмани, поскапувањето не значи дека во касата на Јавното претпријатие ќе се слева поголема сума пари од очекуваната, оти повисоката цена на таксата за патничките возила ќе се компензира со поевтинувањето на патната такса за другите потешки категории возила чија наплата стартува, исто така, на 1 јануари в година.[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] "За четвртата категорија возила, во која влегуваат автобусите, шлеперите и други товарни возила, на поголемиот број наплатни рампи има драстично намалување на цената. На пример, на наплатните рампи Куманово - Миладиновци сега за нив таксата е 290 денари, а од Нова година ќе плаќаат само 220 денари", вели Сулејмани. [/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Според него, кај овие категории возила е дозволено драстично намалување на таксата, оти нивниот број е значително помал од бројот на патнички возила кои дневно минуваат по автопатиштата низ Македонија. (И.С.)

Превземено од Вест
[/FONT]
 

D

Администратор
31 март 2007
3.533
2.978
www.iwmnetwork.com
Значи сега... за да одиш од Куманово до Скопје со кола - само 36 км, потребно е да платиш 200 денари патарина.

Е браво бе момци... право ебење на народот, ем ги испоуапсиа хероите на граѓаните, ем сега ке ги ебат во здрав мозокот луѓето.... па просечна плата во Македонија е 15,000 денари... замислете ако секој ден треба да одите на работа во Скопје....

20 работини дена х 200 денари = 4,000 денари во патарини, а бензинот си е плус.

срамота!
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Dapz eve jas na primer od tetovo da dojdam so kola do skopje i da se vratam nazad me kosta 160 + benzin. Definitivno nekoj raboti vladava gi pravi kako sto treba ama nekoj mnogu gi zeznuva
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
znaci sega koga odis do sk..ili ke krsis rampa ili ke nosis pistol da pretis na sluzbenicite.
ajde da patnite uslovi se PRISTOJNI,,pa da platis...a ti za sto plakjas patarina? za kaldrmi od 18vek.

btw..mene me kostase 400evra patot do sk..prvat naletav na drupka i gi iskinav celosno dvete levi gumi i gi iskriviv felnite. vtoriot pat na drugo meesto na izlez od "edna" benziska, na drugoto avto mu go iskrsiv predniot branik i prednata leva guma.

i posle mene glupaviot dzandar ke me stopira za " vozenje slalom po ulica????" i naglo kocenje. koga neznam dali eden den ke zavrsam so direkten sudar vo traktor bez svetla ili vo cignaski motokulivator natovaren so stari spoteti i djubre.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
znaci sega koga odis do sk..ili ke krsis rampa ili ke nosis pistol da pretis na sluzbenicite.
ajde da patnite uslovi se PRISTOJNI,,pa da platis...a ti za sto plakjas patarina? za kaldrmi od 18vek.

btw..mene me kostase 400evra patot do sk..prvat naletav na drupka i gi iskinav celosno dvete levi gumi i gi iskriviv felnite. vtoriot pat na drugo meesto na izlez od "edna" benziska, na drugoto avto mu go iskrsiv predniot branik i prednata leva guma.

i posle mene glupaviot dzandar ke me stopira za " vozenje slalom po ulica????" i naglo kocenje. koga neznam dali eden den ke zavrsam so direkten sudar vo traktor bez svetla ili vo cignaski motokulivator natovaren so stari spoteti i djubre.

Vo pravo si psy. Tie nemaat nisto napraveno za da mozeme nie da platime kulturno_Od sega vezba majka brz start i pozadi kola nekoja lepenka da vidam dali e rabotnikot pobrz u spustanje na rampata
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
@COMANDER
haha...more istrenirani se tie...ama sega kako se kaceni cenite mislam deka ke ima jako delenje na patarinite. samo daj mu 20 - 30 den..i ke te pustat. ;) ili pa dobra strategija e da se cenkas..deka nemas pari vo tebe...deka imas so 10 denari..i kazi mu ako sakas zimaj ako ne...jbg.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.533
2.978
www.iwmnetwork.com
@COMANDER
haha...more istrenirani se tie...ama sega kako se kaceni cenite mislam deka ke ima jako delenje na patarinite. samo daj mu 20 - 30 den..i ke te pustat. ;) ili pa dobra strategija e da se cenkas..deka nemas pari vo tebe...deka imas so 10 denari..i kazi mu ako sakas zimaj ako ne...jbg.

Уф... што знам за тоа.. испоуапсија скоро 100 луѓе на патарините, не верувам дека наскоро пак ке се разграбаат службениците.
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Од ЈП "Македонија пат" велат дека промената на висината на цената на патната такса се прави за да им се олесни работата на инкасантите.
"Изминатите години мака мачевме со монетите од пет денари. Со најновата одлука, цените се заокружени и повеќе не би требало да имаме проблеми со ситните пари", вели Сулејман Сулејмани, раководител на секторот за наплата во ЈП "Македонија пат".

Pa zoshto togash ako gi olesnuva na inkasantite vo isto vreme ne gi olesni i na lugjeto shto plakjaat, pa namesto da zgolemi za 5denari neka ja namali cenata i taka site ke dobijat :)
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Прво да ве замолам не е толку тешко да пишувате со македонска подршка, а ќе биде многу полесно за читање.
Зголемувањето на патаритните нема да удри на тие што немаат пари, бидејќи истите најчесто се возат со автобуси. Како второ овие пари што ќе се соберат може да бидеме сигурни дека истите ќе се вложат во кадрмите и тесни патишта и ќе имаме подобри патишта. Мислам дека со последната акција се покажа дека Владата е заинтересирана за тие пари да ги вложи во нешто добро. Сигурно немаше да имаат време за патарините ако планираа како да украдат пари од народот нели. Туку може ќе беа потплатени од службениците и заедно ќе ги делеа парите како минатата власт.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
А што е најтрагично, при регистрација на колата плаќаме 1500-2000 денари патарина. А за кој толку добар пат во земјава плаќаме толку пари?
 
D

DimitarMK

Гостин
Вакви глупости само Македонија има. Во другите урбанизирани земји, од почетокот на автопатот си се мери колку си поминал и на крај си плаќаш. а не вака за едни бедни 70 километри Скопје - Тетово - Гостивар во 1 правец да платиш 120 денари + -. Како и да е... Македонија суцкс, бегајте што подалеку (=
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Значи сега... за да одиш од Куманово до Скопје со кола - само 36 км, потребно е да платиш 200 денари патарина.

Е браво бе момци... право ебење на народот, ем ги испоуапсиа хероите на граѓаните, ем сега ке ги ебат во здрав мозокот луѓето.... па просечна плата во Македонија е 15,000 денари... замислете ако секој ден треба да одите на работа во Скопје....

20 работини дена х 200 денари = 4,000 денари во патарини, а бензинот си е плус.

срамота!

А автобуска карта до куманово е 100 денари :)
 

drown

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Не беше 70-80? Знам дека таксистите сега возат за 90ден...

А претеризам е ова со новите цени на патарините. Кака ни се патиштата, и не само автопатите туку и градските улици (барем знаат таксистите .) + голем број на тазе населени населби уште немаат асфалтиран пат. Ренг спомна дека владата ќе ги вложи овие пари во изградба на нови патишта :ha: е`га си у право.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.533
2.978
www.iwmnetwork.com
Па зар Вие мислевте дека рекламите за Инвестирајте во Македонија - 150,000 евра за една страна реклама во Financial Times, или 250,000 долари за една страна реклама во New York Times, и многу други, Груевски ќе ги плаќа? :))

Абре Македонче...пак го јадеш.
 

Snake

Intern
16 април 2007
16
0
Што станува во оваа наша мила држава? Бензинот одамна е качен во височините, цената за регистрација на колите e "НЕВЕРОЈАТНО НИСКА" , од 1-ви Јануари цената на табличките ќе скокне, патарината исто така... што е наредно? Значи поисплатливо ми е сеа секој ден до Ск пешки да си одам отколку со кола поефтино ќе ме фати :isplashen::isplashen:
Здравје кога ќе влеземе во ЕУ, и воздухот ќе почне да ни го наплаќаат, вака за беспари џабе го трошиме :ha:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Некој мора да ги плати постапките на владата. Намален ддв за земјоделски производи, за лекови, за компјутери, ваучери за студентите итн итн. Мора да се пополнат тие дупки во буџетот...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.962
Мислења
889.933
Членови
31.714
Огласи
207
Најнов член
FilipG
На врв Дно