1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Port Forwarding (Virtual Server) на Tp Link

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од paraglajder, 10 Јуни 2019.

 1. paraglajder

  paraglajder
  Gaining Experience

  188
  100
  9 Јануари 2008
  Косата ми обеле по 3 саати мачење. Го правам ова:

  [​IMG]

  Го добивам овој ерор:

  [​IMG]

  Провајдер: Инел Интернационал од Кавадарци

  [​IMG]
  [​IMG]

  Пробав да сменам LAN IP на 10.0.0.1, џабе. Во WAN settings рутерот детектира динамичка IP, али гледам дека не се менува кога го ресетирав. Се убив од гуглање, секој еден совет е добредојден. Благодарам однапред.
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,224
  6,351
  27 Март 2014
  Вака првин сетирај статична ИП на уредот кон кој што ке правиш форвард. Потоа направи форвард кон статичката адреса која што ка постави во првиот чекор. толку е. Запомни ! ИП адресата која што ке ја поставип за статичка мора да биде во сабнетот на DHCP на рутерот т.е 192.168.0.xxx .
   
  На paraglajder му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,259
  1,282
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Порт форвордингот ти е локална работа за вон-локална употреба :D
  Гледам гетвејот ти е 192.168.0.1 а пробуваш да сетираш форвард до адреса надвор од тој опсег. 192.168.х.х?
  Мислам дека затоа не ти дава да ја регистрираш.
  Не менува ништо ако имаш статичка или динамичка ИП адреса, само пристапот од надвор ќе ти биде различен.
  За динамичка ип користи noip сервис.
  И правете разлика од локална ип, јавна ип и како работат.
   
  На paraglajder му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,224
  6,351
  27 Март 2014
  1. Мора да стави статичка ИП затоа што DHCP после Lease time ке му додели на конкретниот уред нова Локална ИП адреса, и ако направи форвард кон 192.168.0.50 а потоа истиот уред добие адреса 192.168.0.65 форвар-от нема да работи.

  2. Како што гледам сака да отвори порта за FTP, бидејки порта 21 е преодредена за FTP !
   
  На paraglajder му/ѝ се допаѓа ова.
 5. paraglajder

  paraglajder
  Gaining Experience

  188
  100
  9 Јануари 2008
  Средено. Статичка била адресата, единствен проблем било тоа што јас генијалецот сум му внесувал IP од виртуелка што ја имам инсталирано (таа ми испадна прва кога внесив ipconfig vo cmd)

  Така да се е океј, сега имам други маки за што отворив друга тема

  Благорарам на помошта.
   
 6. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Ам земи камера и покажи едно видео во форумот,и менр ме интерсира но несака нешто.
   
 7. paraglajder

  paraglajder
  Gaining Experience

  188
  100
  9 Јануари 2008
  Имаш инсталирано Bluestacks или слични емулатори, виртуелки, курци палци?
   
 8. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Имам како не,ми треба кога сум на друго место и на рутерот да си влезам да проверам.
   
 9. paraglajder

  paraglajder
  Gaining Experience

  188
  100
  9 Јануари 2008
  За да си видиш која ти е правилната IP за да ја користиш ке одиш во Network Connections, кликај properties на конекцијата што ја користиш и ќе ти излезе некаде
   
Слични теми
 1. valtondervishi
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,222
 2. valtondervishi
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,089
 3. FATAL ERROR !
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,324
 4. artweb
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  830
 5. Enigma
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  636
Вчитување...

Сподели

Вчитување...