1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Port Forwarding/Otvaranje Porti

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ProNoob, 14 Декември 2010.

 1. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  Ме ИНтересира дали некој знае како се отвораат порти и како се поставува СТАТИЧНА ИП Адреса.. Имам Сервер Конкуер Онлајн,ама луѓето влегуваат преку хамачи ! Би сакал директно преку мојата статична адреса! И Како може да се отворат портите на компјутерот,бидејќи би сакал да можам да го уклучувам серверот и од лаптопот! Иначе имам T-Home Speed Port W503V Modem, od T-Mobile 1200 denari paketite, wireeles+internet+razgovori.. pa nekoj ako znae neka pise :)

  EDIT: Da ne znaete slucajno za stranicata od routerot moj kade sto se vleguvase i se mestese Password/wlan,gi zaginav instrukciite so stranata !
   
 2. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  931
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  192.168.1.254 или 192.168.1.1 мислам дека нема да ти побара username и password , и после треба да имаш Port Forwarding , и треба да отвориш порти од бројче до бројче.
   
 3. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  931
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Ќе извиниш , IP адресата ти е 169.254.1.1
   
 4. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  vsusnost go najdov , 192.168.178.1 e ama, mi bara password,a pisuvase password vo instrukciite.. neznam kako bese passwrdot.. :S
   
 5. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  931
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  А за password ако ти бара види во USER MANUEL.
   
 6. tomi

  tomi
  Guru

  9,839
  9,057
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 7. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  931
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  169.254.1.1 тоа е IP адресата за default IP
   
 8. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  931
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
 9. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  Vlegov na Speedport.ip .. edinstveno uste da znam kako da gi otvoram portite :S !
   
 10. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Port Forwarding :) otvori pod Advanced Settings i u Network Manager ili Connection Manager (ne mi teknuva kako tocno bese) treba da go imas Forwarding ili Port Forwarding tamu ke si otvoris porti.

  Inace ProNoob neznam kolku znaes no ti nemas Staticna IP adresa ,tuku imas Dinamicna ,na ADSL do sega ne sum videl nekoj da ima staticna osven ako ja nema pobarano kako usluga od operatorot (+300-500den mesecno za staticnata IP se doplakja)
   
 11. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  abe najdov toa,tuku nemam iskustvo nikogas so vakva rabota :D TeamViewer 6 bi bilo dobro :)
   
 12. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Pa dobro ako sekogas nekoj ti pomaga nema da naucis ,vaka prasaj sto te interesira ke ti objasnime ke ti kazeme kako da napravis za utre da si znaes
   
 13. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  Za toa si totalno vo pravo... Eve go mojot problem... Imam server.. ama mozam da go uklucam samo od na laptopot,bidejki tamu e cel server sejfiran... a sakam da mozam i od na ovoj da mozam da go uklucam serverot! I + da mozam nekako staticna ip bez hamachi !
   
 14. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Nieden ruter ne moze da podrzi hostiranje vo isto vreme od dve vnatresni IP Adresi (bar ne ovie do 5-6k denari),vtora rabota ,ako sakas da mozes i od dvata da go pustas ke mora da go instaliras i na dvata ,treta rabota ,Staticna IP Adresa samo od operator da si pobaras da ti dadat ,no toa ke te kosta ,kako sto ti kazav pogore ,300-500 den + za sekoj mesec na smetkata za internet
   
 15. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  Aham.. Dobro znaci,nema vrska .. sepak ke si rabotam so Hamachi :)
   
Слични теми
 1. zokiuki
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,537
 2. valtondervishi
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,234
 3. valtondervishi
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,099
 4. vlatko175
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  890
 5. FATAL ERROR !
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,342
Вчитување...

Сподели

Вчитување...