Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Port Forwarding на Телеком оптика (HG8145V5)

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
661
531
Здраво на сите, сакам да направам домашен VPN сервер каде што би можел од надвор да пристапам. Е сега фрката е што би ми била потребна помош околу Port Forwarding, односно сакам да ги отворам портите 500 и 4500 (UDP).

Во конфигурација вака имам поставено во Хуавеито нивно:

1687891360039.png


Е арно ама тука не ја дава како отворена:

1687891484985.png


Би бил благодарен за идеа, дали кај мене нешто грешам во конфигурирање или е до Телеком.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.227
16.006
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Здраво на сите, сакам да направам домашен VPN сервер каде што би можел од надвор да пристапам. Е сега фрката е што би ми била потребна помош околу Port Forwarding, односно сакам да ги отворам портите 500 и 4500 (UDP).

Во конфигурација вака имам поставено во Хуавеито нивно:

Погледнете го атачментот 127566


Е арно ама тука не ја дава како отворена:

Погледнете го атачментот 127567


Би бил благодарен за идеа, дали кај мене нешто грешам во конфигурирање или е до Телеком.

А дали ти е активен и слуша OrangePi3-LTS на порта 500?
Пробај прво интерно дали слуша, на ПЦ во терминал куцни
Код:
telnet 192.168.100.110 500
и види што ќе ти врати.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
913
1.176
Скопје
Види кај UDP дали имаш BOTH опција. Доколку не, направи уште 1 идентичен рекорд за TCP. И рестарт на рутер.
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
661
531
А дали ти е активен и слуша OrangePi3-LTS на порта 500?
Пробај прво интерно дали слуша, на ПЦ во терминал куцни
Код:
telnet 192.168.100.110 500
и види што ќе ти врати.
1688002310794.png
Ова го добивам, не знам дали некаде грешам од конфигурацијата или не ама со телнет од Виндоус нејќе.

Од друга страна до локално ВПН на ип-то на пи-то успеав да се поврзам, препраќа се до пи-то 1688003480616.png
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.227
16.006
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ахххх телнет тестира само тцп, не може удп…
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
244
242
Симни некој скенер за порти, пример на андроид Net Analyzer. Во Tools на оваа апликација можеш да ставиш IP адреса и порти кои да ги скенира. Пробај да видиш дали ќе ја даде 500-ката отворена на Pi-то. Друга апликација за Windows е nmap.
 

Атачменти

  • Screenshot_20230629-095120.png
    Screenshot_20230629-095120.png
    89,1 KB · Прегледи: 18

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.227
16.006
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.352
2.220
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
значи ова windows-ашкиве глупи алатки :shakes-head:

nmap !!!
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
661
531
А чек, ова тестира за УДП?
Друго, ај на пито куцни
Bash:
netstat -tulnp | grep 500
1688054789662.png

1688054831816.png
Истото е и за 4500.

Во хуавеито вака е конфигурирано:
1688054915282.png

Oldie but goldie Shields UP!
1688055011725.png
Истото е и за порт 500.

За кратко и од nmap ќе поставам.
Мислењето е автоматски споено:

1688055564288.png
1688055713043.png
 
Последна промена:

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.805
4.960
Го прогласувам за умрено
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.331
1.366
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
PSU
1300W SFX Cooler Master
Video card
NVIDIA Founders Edition 3090 Ti
Mouse
Logitech G305
Monitor
ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN 24.5”
OS
Windows 11 Home
Ве читам и си се смешкам.
Во некои наврати на некои теми други ви кажав како работи хуавеи и рутерите на телеком.
Вие повторно пробувате да ги оправите ИАКО ЗНАМ ДЕКА ИМА ТУКА НА ФОРУМОВ СТРУЧНИ ЛУЃЕ..... но се е џабе.
Ако сте на телеком си барате бриџ и со ваш рутер решавате се.
Се друго ви е само непотребно губење на време и пробувате нешто што не е можно затоа што се тоа е заклучено од страна на телеком каде што луѓе како тука на форумов т.е телеком кои ги нарекува СТРУЧКОВЦИ ...... рчкаат цело време во рутер и пробуваат работи кои не се дозволени на рутерите од телеком поради одредени причини и вие повторно проубавате УПОРНО да се замарате непотребно.
Еден убав рутер се јавувате ставате во бриџ и секоја мака ви е решена.
Се друго ќе напоменам повторно ви е НЕПОТРЕБНО ГУБЕЊЕ ВРЕМЕ и ова ќе го кажам општо за сите рутери на телеком истото важи.
Ако сакате да рчкате да имате ацес кои го немате на телеком рутерот само БРИЏ МОД ќе ви ги реши вашите проблеми.
Со која фирма и да правам муабет која одржава фирми , а имаат телеком оптика и рутер одма во бриџ го ставаат и ставаат микротикови и решен им е секој проблем.
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
661
531
Ве читам и си се смешкам.
Во некои наврати на некои теми други ви кажав како работи хуавеи и рутерите на телеком.
Вие повторно пробувате да ги оправите ИАКО ЗНАМ ДЕКА ИМА ТУКА НА ФОРУМОВ СТРУЧНИ ЛУЃЕ..... но се е џабе.
Ако сте на телеком си барате бриџ и со ваш рутер решавате се.
Се друго ви е само непотребно губење на време и пробувате нешто што не е можно затоа што се тоа е заклучено од страна на телеком каде што луѓе како тука на форумов т.е телеком кои ги нарекува СТРУЧКОВЦИ ...... рчкаат цело време во рутер и пробуваат работи кои не се дозволени на рутерите од телеком поради одредени причини и вие повторно проубавате УПОРНО да се замарате непотребно.
Еден убав рутер се јавувате ставате во бриџ и секоја мака ви е решена.
Се друго ќе напоменам повторно ви е НЕПОТРЕБНО ГУБЕЊЕ ВРЕМЕ и ова ќе го кажам општо за сите рутери на телеком истото важи.
Ако сакате да рчкате да имате ацес кои го немате на телеком рутерот само БРИЏ МОД ќе ви ги реши вашите проблеми.
Со која фирма и да правам муабет која одржава фирми , а имаат телеком оптика и рутер одма во бриџ го ставаат и ставаат микротикови и решен им е секој проблем.
Заклучено од страна на Телеком на нивни а на други дозволуваат? Јел ме је*аваш? Зошто, која би била потребата за најпроста работа? Се моли Телеком да не глуми А1.
Мислењето е автоматски споено:

Го прогласувам за умрено
Је*ем ти кинезарија.

Би можеле другите кои имате кои сте на Телеком да пробате да отворите? И на нивниве и со свој рутер и да пишете модел ако од нивниве.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.227
16.006
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Не верувам дека не работи... мора да работи. Дај ТимВјувер да пробаме
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
913
1.176
Скопје
Конкренто немам никакво искуство со Huawei рутер, но сум отварал порти на други рутери од телеком.
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
661
531
Ќе им пишам мејл па ќе почекам што ќе ми одговорат од техничка нивна. Џабе ќе пробуваме ако стварно е проблем до рутерот или нешто до нив. Ќе известам.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.227
16.006
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ќе им пишам мејл па ќе почекам што ќе ми одговорат од техничка нивна. Џабе ќе пробуваме ако стварно е проблем до рутерот или нешто до нив. Ќе известам.

Боље на чет на фб пиши им, ја така сум ги решавал прашања со нив.
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.331
1.366
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
PSU
1300W SFX Cooler Master
Video card
NVIDIA Founders Edition 3090 Ti
Mouse
Logitech G305
Monitor
ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN 24.5”
OS
Windows 11 Home
@TexasUS чекам одговор од емаилот тој е најстручен одговор ....... :p :)
Немој да ми се љутиш ама многу ги сакам стручните одговори на телеком.
 
Последна промена:

The-spiki

Gaining Experience
26 април 2008
110
135
www.spiki.mk
The-spiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-5820k x99, DEEPCOOL Captain 24
Motherboard
MSI SLI X99S Krait Edition
Storage
Samsung Evo 850 250gb
PSU
Thermaltake Toughpower DPS G 850W
RAM
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
NZXT H440 Razer
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
SteelSeries Merc
Audio
SteelSeries Siberia v2
Monitor
LG 34UM67
OS
Slackware Linux
Проблемот не е со сите Huawei рутери, туку со конкретниот модел

Точно така.
Кај мене, на Телеком оптика, рутер Huawei, модел HG8245H, работи port forward како што треба, над 5 години...
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
661
531
Вратија од Телеком вчера, еве го одговорот: 1688570109875.png

Е сега си реков ме мафтаат нешто они пошто на овие страниве никаде не ги прикажува отворени, а ако нешто не работи ќе ми кажеа дека преку нивново ОНТ не може да функционира. Али си реков ај подетално да прочачкам да видам, па упалив нмап до моја јавна ИП и ете, таму ги јавува како отворени. Како не ги јавува на другиве поима немам али ете не е ни битно веќе. Така да не е до Хуавеито нивно, бар за ова си работи фунцкионалноста како што треба.

После тоа средив, си се поврзува како што треба, си работи се.

Благодарност до сите :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.227
16.006
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Вратија од Телеком вчера, еве го одговорот:Погледнете го атачментот 127793

Е сега си реков ме мафтаат нешто они пошто на овие страниве никаде не ги прикажува отворени, а ако нешто не работи ќе ми кажеа дека преку нивново ОНТ не може да функционира. Али си реков ај подетално да прочачкам да видам, па упалив нмап до моја јавна ИП и ете, таму ги јавува како отворени. Како не ги јавува на другиве поима немам али ете не е ни битно веќе. Така да не е до Хуавеито нивно, бар за ова си работи фунцкионалноста како што треба.

После тоа средив, си се поврзува како што треба, си работи се.

Благодарност до сите :)

Ваљда ти ги давало како затворени затоа што скенираат ТЦП а не УДП тие страните што си ги користел. Во секој случај, супер чим е завршена работата, реално нема зошто да не работи овој фичр на рутерите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.587
Мислења
945.399
Членови
34.074
Огласи
1.967
Најнов член
colorizedpanda
На врв Дно