1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Port forwarding на Technicolor 7200.20

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од Enigma, 5 Јануари 2019.

 1. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,082
  504
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Имам пробано многу пати но никако не можам да отворам порти на рутер Technicolor 7200.20, портите секогаш ми се покажуваат затворени. Дали некој имал искуство со port forwarding на рутеров? Инаку ми треба дека NAT Type-от ми е стрикт и имам проблеми кога сакам да се поврзам на steam со другарчиња во ко-оп игри. Благодарам однапред.
   
 2. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,564
  1,663
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Advanced - Forwarding - Create IPv4 - менуваш што ти треба, еве ти пример:

  Screenshot_1.png
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,082
  504
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Треба да менувам кај external ip нешто? Го следев примеров ама пак ми ги покажува портите како затворени.
   
 4. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  227
  17 Септември 2012
  Машко
  Доколку си на ВИП, големи се шансите да си НАТ-иран. И поради тоа немаш јавна адреса затоа и ти ги покажува како затворени.
   
  На DonFrozex и Enigma им се допаѓа ова.
 5. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,082
  504
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Читав нешто на форумов за тоа и се плашев да не е така. Инаку да, на Вип сум, така што многу веројатно тоа е и всушност проблемот. Има решение за ова некакво?
   
 6. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  227
  17 Септември 2012
  Машко
  Јави се кај нив и побарај јавна адреса, има шанси да добиеш.
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,082
  504
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  А ако не дадат, што да се прави во тој случај?
  EDIT: Се јавив ми велат дека требало да поднесам барање за статичка IP адреса во нивните салони. Вака треба или нешто сосема друго е ова?
   
  Последна промена: 6 Јануари 2019
 8. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  227
  17 Септември 2012
  Машко
  Ќе ти брка работа статичката ама се плаќа, мислам 300 денари/месечно. Мислам дека операторите треба да ти овозможат и дека ти следва јавна адреса, но не сум сигурен точно шо има во договорите од ВИП.

  Повеќе за статичка и јавна адреса.
   
 9. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,564
  1,663
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Заборавив да кажам, треба да им се јавиш да им кажеш дека сакаш да отвараш порти, ќе ти доделат статичка адреса.
  0 денари, 30 секунди.
   
 10. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,082
  504
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Ништо друже, истото ми го кажуваат. Стварно не знам што е работата.
   
 11. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,564
  1,663
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  На Vip до сега од кај мене и 2ца другари го имам направено ова, буквално за 30 секунди средија.

  Кажи им имаш сервери, не можеш од надвор да ги пингаш на домашната IP адреса и дека ти треба port forwarding.
  Ќе ти побараат на чиво име е, да почекаш 10-15 секунди и да рестартираш рутер, толку.
   
 12. migoit

  migoit
  Intern

  1
  0
  14 Мај 2019
  Машко
  ke podnesis oficijalno baranje do VIP, da ti go isklucat NAT firewall. Istiot problem go imav i jas so Destiny 2, no sega e reseno
   
 13. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  20
  7
  4 Август 2017
  Истиов проблем го имаме со Fifa Online Friendlies, три години веќе.
   
Слични теми
 1. valtondervishi
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,235
 2. valtondervishi
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,103
 3. ProNoob
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  2,084
 4. FATAL ERROR !
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,359
 5. artweb
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  888
Вчитување...

Сподели

Вчитување...