1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

port forward za pristap na kompjuter preku internet

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од mbmsoft, 5 Март 2014.

 1. mbmsoft

  mbmsoft
  Intern

  15
  1
  5 Март 2014
  Машко
  dali nekoj znae kako da se setira port forward na ruter...
  znaci imam staticna ip adresa i za da pristapam do kompjuterot preku internet treba da go setiram ruterot..
  probav nekolku varijanti ama bez uspesno

  [​IMG]
   
 2. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Дали рутерот ти е сетиран како што треба ?!
   
 3. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Мислам дали можеш да го користеш рутерот ?! Имаш ли Wi-FI ? или воопшто не ти го дава како мрежа , па прашуваш како треба за да го поврзеш
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  направи VPN па најави се преку јавната и користи Remote Desktop Connection ... ако мислеше на таков пристап или ако имаш замислено нешто друго биди по конкретен (овај начин на пристап до PC го користам јас затоа и ти го предложив)
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Да не мисли на Port Forward за да отклучи некој портови за да може да пушти апликација некоја и од друг PC да пристапи до неа
   
 6. mbmsoft

  mbmsoft
  Intern

  15
  1
  5 Март 2014
  Машко
  ruterot ne mi e setiran vo port forward
  port forwarding: protocol: TCP port: 443 IP: 192.168.1.2 - ova e IP na PC-to koe treba da e vlez vo mrezata, na toa PC treba da se stavi fixna IP i taa IP da e vo ista klasa so IP na routerot to port: 443
  http://192.168.1.2/
  192.168.1.2
  vaka nesto treba da bide ama ne go kntam
  znaci sakam da pristapam od na rabota doma preku internet i da go vidam mojot kopjuter
  znavi preku team wiever mozam da pristapam preku adresata na toj account
  megutoa sakam da pristapam preku staticnata adresa so mi ja dodeli telekom
  sega samo mozam da ja pingam t.e. iam pristap do ruterot samo
  i treba so port forward da otvoram porta 433 i da stignam do kompjuterot
   
 7. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Ако мислеш на отклучување на портови, тогаш одеш во рутерот го пишуваш Gate најчесто е 192,168.0.1 пристапуваш до рутерот и потоа мислам дека беше во Forwarding си пишуваш Service Port, кај IP ја пишуваш онаа што ќе ти ја даде од ipconfig и тн.
   
  На bobmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  па затоа велам да биде по конкретен, ако му е само да префрла апликации или нешто слично истото може да го прави и преку FTP да немора да пристапи до PC-то со Remote...
   
 9. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  А дали на PC на кој треба да се прави влез имаш статична IP ?
   
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  за да пристапиш од кај тебе на работа до твојот PC дома ти треба јавна IP која што треба да ти е додели твојот провајдер од каде што користиш интернет
   
 11. mbmsoft

  mbmsoft
  Intern

  15
  1
  5 Март 2014
  Машко
  sakam da iam celosen pristap do kompjuterot
  konekcija na baza ,mapiranje disk ...
   
 12. mbmsoft

  mbmsoft
  Intern

  15
  1
  5 Март 2014
  Машко
  da iam fiksna adresa ip od telekom dodelena
   
 13. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Тогаш мислам дека ќе треба да се направи Remote Connection како што кажа @HardColec , но најнапред треба да се отвори портот 443 во рутерот
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mbmsoft

  mbmsoft
  Intern

  15
  1
  5 Март 2014
  Машко
  [​IMG][​IMG]
   

  Прикачени датотеки:

  • port.jpg
   Големина:
   1.1 MB
   Прегледи:
   16
 15. mbmsoft

  mbmsoft
  Intern

  15
  1
  5 Март 2014
  Машко
  evo slikava od ruterot otvorite ja
  ke vi e pojasno
   
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,662
  10,912
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не е лоша идеја и да кажеш што рутер е... Јас дома имам ТП Линк до дд-њрт и го користам порт форвард ама е скроз различно од, да речеме Хаваи рутерчињата на телеком.

  Едит: Си ме преварила со сликите... како и да е ова неможе да работи... Како дојде до прота 433? РДП работи на 3389 (освен ако не ја смениш во регистри, што во случајов е препорака), ако е тоа што ти треба. Кај WAN адреса имаш ставено приватни адреси а не твојата јавна...
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mbmsoft

  mbmsoft
  Intern

  15
  1
  5 Март 2014
  Машко
  vo slikata gore pogore port.jpg go ima izgledot na port forwardingot i imeto na ruterot zxv10 h201L
   
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,662
  10,912
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ова упатство би требало да ти заврши работа
   
 19. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  најдобро ти е да направиш VPN , потоа преку PC-то што ти е на работа ке си направиш VPN конекција ке си внесиш User и Pass потоа ке си отвориш Remote Desktop Connection и ке си се најавиш на Local-ната IP на домашниот компјутер и ке пристапиш до него и имаш целосен пристап на тој компјутер... полесно од ова Амин.
  edit. Во WAN Connection кој опции ги имаш ?
   
 20. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mbmsoft

  mbmsoft
  Intern

  15
  1
  5 Март 2014
  Машко
  da go citav veke nesto ama so adresite gresham neshto
  vo protocol iam tcp
  WAN Host Start IP Addres dali: 192.168.1.1
  WAN Host End IP Address dali: 192.168.1.254
  WAN Connection
  dali : internet ili voip

  za portite mi e jasno sekade 433
  LAN Host IP Address nekoja fiksna adresa so ke ja dodelam na kopmuterot kako np 192.168.3 ili onaa od ipconfig treba?


  Enable​
  Name​
  Protocol​
  TCP and UDP
  WAN Host Start IP Address​
  WAN Host End IP Address​
  WAN Connection​
  Internet
  WAN Start Port​
  WAN End Port​
  Enable MAC Mapping​
  LAN Host IP Address​
  LAN Host Start Port​
  LAN Host End Port​

   
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  во WAN Connection кој опции ги имаш? неможе во WAN да одбираш VoIP пошо VoIP ти е сосем друга работа од оваа што ти сакаш да е направиш.
  Во Protocol одбери TCP & UDP
  во Lan Host впиши ја IP адресата што е доделена од рутерот на компјутерот што сакаш да пристапиш
   
  На mbmsoft му/ѝ се допаѓа ова.
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Lomein Hamachi или TeamViewer VPN
   
 24. mbmsoft

  mbmsoft
  Intern

  15
  1
  5 Март 2014
  Машко

  fala...
  port 3389 mi ja otvori konecno.. ama 443 i 1433 ne saka
  se konektirav so remote desktop
  ama so drugive so da se prai
  da ne mi gi blokira teamwiever ili nesho drugo dan se zafateni pa ne mojt da gi otvorit
   
 25. mbmsoft

  mbmsoft
  Intern

  15
  1
  5 Март 2014
  Машко
  vo wanto iamt tri opcii
  internet
  voip
  management

  iam incoming vpn kreirano....
  ama so vpn klient ne maz da vlezam...
  koja porta ja barat za da funkcionirat to
  443 ili druga

  vi kazav 3389 za remote desktop mi ja otvori
  drugive ne sakat
   
Слични теми
 1. ernesto
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  4,427
Вчитување...

Сподели

Вчитување...