1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Port Forward-ovanje Speedport W503V

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Skidz123, 22 Јануари 2016.

 1. Skidz123

  Skidz123
  Intern

  36
  1
  22 Јануари 2016
  Машко
  kazete kako ako moze za Arma 3
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,207
  4,658
  4 ноември 2013
  Машко
  Па дај да видиме како изгледа менито на рутерот (направи едне PrtSc), немаме сите SpeedPort по дома, вака на слепо тешко дека ке погодиме.

  На слепо само ова го најдов... и ако не ти функционира прати ни слики како што ти кажав.

  - enter: 192.168.2.1 in your browser (ip за пристап до рутерот)
  - enter your password, start configuration of your router
  - open: network
  - open: NAT and Port Rules
  - open: new rule
  - rule 1, active, tcp (tcp или udp зависи од играта)
  - 443 and 443 (стави ги портите што тебе ти требаат)
  - of course save your rules and give them names
   
  Последна промена: 22 Јануари 2016
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Skidz123

  Skidz123
  Intern

  36
  1
  22 Јануари 2016
  Машко
  Во моментот не сум на мојот компјутер но стигнав до тоа New Rule и незнаев што да правам таму пишуваше тоа UDP TCP и Port start port through port end мислам но не знаев што да ставам во нив за да ми работи играта добро?
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,207
  4,658
  4 ноември 2013
  Машко
  Одбери UDP
  Port Start = 2302
  Port End = 2305
   
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,380
  6,494
  27 Март 2014
  Ип aдресaтa кaј W503N е 192.168.178.1

  Пoсле внеси усер и пaсс

  Пoсле вo Port Forwarding избери прoтoкoл TCP вo Start Port и End Port внеси јa пoртaтa штo сaкaш дa јa фoрвaрдирaш.

  Напомена!! Истoтaкa ке мoрaш дa пoстaвиш и фикснa ип aдресa вo спидпoртoт. Тaму некaде кaј пoврзaни уреди беше и тaa ип aдресa ке јa внесеш кoгa ке фoрвaрдирaш. Гo немaм тoј рутер пoвеќе тaкa дa немoжaм пoдoбрo дa ти пoмoгнaм.
   
 6. Skidz123

  Skidz123
  Intern

  36
  1
  22 Јануари 2016
  Машко
  Не работеше тоа ево принт од мојот екран што све треба да внесам видов дека требало и за Steam???
  http://imgur.com/MfcX8T8
   
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,380
  6,494
  27 Март 2014
  Зошто форвардираш на порта 80 ? Не ти треба да форвардираш порта 80. Кои порти ти требаат тебе?

  Истотака таа ИП адреса 192.168.178.33 ти е поставена статичка, т.е DHCP серверот секогаш да му ја доделува таа ИП адреса? Ако не ке мораш да го направаиш тоа, пошо после првиот ресет, ке добиеш нова локална ИП адреса од DHCP серверот, и форвардирањето нема да ти работи.

  Сеа гледа стим ги побарува овие порти.

  • UDP 27031 and 27036 (incoming, for In-Home Streaming)
  • TCP 27036 and 27037 (incoming, for In-Home Streaming)
  • UDP 4380
  што значи тие порти треба да ги форвардираш до твојата локална ИП.

  За арма 3 овие порти:

  • UDP 2302-2305
   
Слични теми
 1. ProNoob
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  2,147
 2. Mendelex
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,607
Вчитување...

Сподели

Вчитување...