Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Порачување на refurbished телефон од eBay

Splinter

Intern
19 јули 2020
11
5
Здраво на сите
Сакам да земам S21 refurbished од eBay. Цената е 190 долари плус 30 долари достава. Дали знае некој колку и дали би имало царина, и дали се пресметува таа на целата цена со достава или само на цената на телефонот. Освен тоа, дали воопшто некој има порачувано refurbished телефони од eBay, па може да каже искуства, добри продавници и слично
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.005
1.339
Скопје
Мислам дека е 18%+5% на телефони. И не нешто баш добар дил.
Се наоѓа по огласи кај нас за слична цена користен:

Или доколку сакаш за 300еур се наоѓа S21 FE нов од мобилара.

S21 ултра 350еур:

Искуство со refurbished телефон немам. Имам земено refurbished Kindle официјлано од Амазон и не сум имал никаков проблем, ниту разлика.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.193
31.331
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Za tie pari se naoga one plus 8 pro koj go prai pepel s21
 
18 септември 2020
533
430
Македонија
Здраво на сите
Сакам да земам S21 refurbished од eBay. Цената е 190 долари плус 30 долари достава. Дали знае некој колку и дали би имало царина, и дали се пресметува таа на целата цена со достава или само на цената на телефонот. Освен тоа, дали воопшто некој има порачувано refurbished телефони од eBay, па може да каже искуства, добри продавници и слично
Брат, земи си нов телефон, оти тој телефон што го бараш refurbished е враќан и преправан и прашање е колку време би ти служел. Затоа размисли добро, прошетај низ чаршија по дуќани и види дајне имаат на лагер некој користен Ѕ21.
 

Tose1991

Gaining Experience
18 април 2016
59
88
Skopje
Tose1991's setup  
Processor & Cooler
ryzen 5 5600
Storage
samsung 970 evo plus 1tb+1tb hard disk toshiba
PSU
thermaltake 630w
RAM
16gb
Video card
rx 5700 xt be nitro plus
Monitor
LG
Здраво на сите
Сакам да земам S21 refurbished од eBay. Цената е 190 долари плус 30 долари достава. Дали знае некој колку и дали би имало царина, и дали се пресметува таа на целата цена со достава или само на цената на телефонот. Освен тоа, дали воопшто некој има порачувано refurbished телефони од eBay, па може да каже искуства, добри продавници и слично
Не се исплати да се замараш од ebay,за 200 евра има скоро во секој момент по огласи и мобилари s21,плус царина ќе платиш околу 40 евра така да поскапо ќе ти излезе.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.616
2.543
Refurbished телефон ако нарачаш може и да пројдеш низ голема процедура. Затоа што според законот за управување со e-waste за увоз на користен хардвер постојат цели процедури и потребни се дозволи. Огрномна бирократска процедура е. However, considering дека со обична пошта би ти го пратиле може и да не се замараат со такво нешто.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.150
2.491
Брат, земи си нов телефон, оти тој телефон што го бараш refurbished е враќан и преправан и прашање е колку време би ти служел. Затоа размисли добро, прошетај низ чаршија по дуќани и види дајне имаат на лагер некој користен Ѕ21.
оти тој во чаршија не е враќан оправан и средуван во некоја шупа од некој приучен што гледал или не гледал некој туторијал по нет...

Телефон на старо е ризик, со тоа што од реномиран продавач на ибеј ќе бидеш посигурен во тоа што купуваш.

Ако има кој да го донесе, ќе ти излезе супер зделка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.014
Членови
35.427
Најнов член
bojan.janicevic
На врв Дно