• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Порачка од Alibaba

  • Ја почнал/а темата
  • #1

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
429
215
Дали некој има порачувано од Alibaba и како оди порачувањето на фирма. Има една машинка што сакам да ја нарачам околу 2000 евра па ако има некој искуство да ми ја објасни процедурата.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Јас сакав како физичко лице да порачам неколку(4) справи за вежбање, но од сите добив одговор дека за таа количина не испорачуваат до мк или надвор од кина.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
429
215
Јас сакав како физичко лице да порачам неколку(4) справи за вежбање, но од сите добив одговор дека за таа количина не испорачуваат до мк или надвор од кина.
Кај мене е израчуната и испораката ама незнам кои документи би требале за кај нас на царина кога ќе стигне пакетот. Дали ги праќаат од Алибаба или ќе треба дополнително да се обезбедуваат.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
928
907
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Кај мене е израчуната и испораката ама незнам кои документи би требале за кај нас на царина кога ќе стигне пакетот. Дали ги праќаат од Алибаба или ќе треба дополнително да се обезбедуваат.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Рачунај дека пратки над 800 евра мора да идат преку шпедитер, така да најдобро контактирај некој шпедитер и распрашај се за документација, провизии и трошоци.

Ако ти помине ова, пиши искуство.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,671
1,414
Дали некој има порачувано од Alibaba и како оди порачувањето на фирма. Има една машинка што сакам да ја нарачам околу 2000 евра па ако има некој искуство да ми ја објасни процедурата.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Види го мојот пост во нарачки од Computer Universe темата, важи за сите нарачки од странство, не само Германија. Паметно би ти било однапред да си ја најдеш шифрата за царина и данок за машината, за еден ден и со два мејла ќе завршиш работа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,680
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно