1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Попустот во нашите продавници

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Enforcer_, 4 ноември 2014.

 1. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Темава ја започнувам инспириран од темата на Тоше.Некои работи не ми се јасни. На пример која е логиката на попустите од стил "за плаќање во готово имате 5% попуст" ? Кој е факторот за попуст кога и да ги платам со картичка/кредитна банката инстант ги префрла средствата на сметка и уште другиот ден може да се подигнат?

  Пред да се прават вакви финти,дали ги споредувате цените во другите продавници за истиот производ?

  Дали цело време барате попуст? Мене ми нема логика тоа... работам на такво место со што луѓено цело време се однесуваат ко зомбиња ПОПУУУУУСТТТ ИМАТЕ ПОПУУУУУУСТ??? Тоа е лош тренд што го започнаа некои фирми...секој ден даваат попуст, а не ми е јасно зошто и каков е тој попуст? Или ќе ти дигне цена 1 000ден и ќе ти спушти после 500ден, и ете го попустот. Дали би ризикувале да земете потенцијално оштетен/фаличен производ за 1 000/2 000 "попуст" што ќе го добиете.Толку ли нашиов народ не може да согледа и да процени? Или како беше, дур има овци ќе има волна.

  За поголема количина или е надмината одредена поголема сума океј е да се побара попуст, ама за секој производ и се и сешто ми нема логика. КОЈ Е ТОЈ ПОВОД И КЛУЧЕН ФАКТОР ШТО ИМ ПЕРЕ МОЗОК НА ЛУЃЕВО? И океј е да се има распродажба и такви работи.....ама земете пример до сега со попустите што сме ги имале... КАРФУР мандарини акција,со големина на орев,и сите зелени 15ден поевтини од пазарче каде што се баш мандарини, народ трча се тепа ќе јаде ѓубре за 15ден поевтино.... Техно маркет распродажба коа праеше блек фрајдеј 90% од тоа што им беше на попуст или беше рефрбишд или го немаа на лагер....

  Сакам да чујам ваше мислење, нека ме просветли некој
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  5% попуст за кеш? Според условите на давателите на платежни картички НЕ смеат да пишат за плаќање со картичка плус 6% па затоа пишуваат обратно - попуст за кеш е 5%.
   
 3. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,213
  1,264
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Мое мислење е како што што е напишано погоре, качуваат 1000, симнуваат 500 или пак тие попусти што ги даваат на производите од 5,10,20%... е намалување од добивката што ја имаат а не од целата сума на производот. Да речеме патики, продавачот ги купил, 1000мкд, а ги продава 2000мкд, со 10% попуст, ќе бидат 1900мкд, а не 1800мкд...
   
 4. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,473
  1,922
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Тие попусти 5% до 10%, од секогаш биле добар маркетинг. Колку што јас знам, обично се даваат на поголеми суми и плаќање во ќеш (значи пари на рака, а не со платежни картици).

  Но, еве пример, јас не успеав да извлечам 5% попуст од Анхоч за сума од ~55.000 мкд. Пошто не сум од Скопје, прашав по телефон дали за компонентите кои сакам да ги земам за таа сума, би имал 5% попуст ако платам во ќеш. Дадичката на телефонот ми рече дека не може, 5% попуст за кеш имале само на нивните Анхоч системи.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  ОК, и тогаш плати ѝ со картица. :)
   
 6. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  836
  1,386
  12 Септември 2013
  Машко
  Попуст не барам во принцип. Барам најповолна цена по одбрани места, си го купувам и тоа е тоа. Ако немам пари да го купам, нема одлуката да ми ја смени 500-1000ден поефтино. Под одбрани места не мислам на АМЦ и нивни слични фалични деривати. Таму не помислувам ни по гратис да појдам.
   
 7. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,575
  3,513
  11 Декември 2008
  Машко
  Тоа се тие зборови што го привлекуваат просечниот македонски купувач

  ГОООЛЕЕЕЕЕМ ПОПУСТ, АКЦИЈА, РАСПРОДАЖБА

  Пример еден другар пред некој ден исто зема 32 инчен ТВ од АМЦ, рече дека видел на фејсбук дека имало АКЦИЈА некоја.
   
  На The_Man му/ѝ се допаѓа ова.
 8. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,473
  1,922
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Ноуп. Ги земавме компонентите преку дилер од кој добивме некои -7% од малопродажните цени.
  Сите среќни.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,971
  26,672
  4 Септември 2008
  Oваа тема нема место на It форум. Ако некој е член на It форум, и незнае кој уред што нуди, т.е. да истражи добро пред да купи, (која ревизија е, што е сменето и што не) фирмите се најмалиот проблем, самиот член/купувач е далеку поголем. Едноставно едуциран софтверџија/хардвераш, не се фаќа на такви финти, оваа тема е за оние ликови кои купуваат преку FB.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,589
  1,797
  25 Март 2013
  Машко
  За волја на вистината, во амц навистина имаше попуст и тоа е обично кога си ги чистат залихите пример лг г2 мини навистина беше 10 800 денари. Слично намалување имаше и во анхоч на истиот телефон од 13000 на 11 600 денари.
   
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Попустите во продавниците немаат врска со Македонија и Македонците. У цел свет е исто.

  На пример - http://en.wikipedia.org/wiki/Anchoring
   
 12. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,575
  3,513
  11 Декември 2008
  Машко
  Па и не е попуст тоа, туку обично паѓање на цените, добиле нова пратка по пониска цена нормално е и тие да направат апдјет на цената.

  Или реална цена колку би требало да биде од старт, а не ќе видат не им оди продажба пошто ставиле 50% маржа.
   
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,889
  2,461
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Така е и за тие од скопје што прашуваат во живо во продавница. Незнам зашто се шири на форумов дека на сите конфигурации со плаќање во кеш се добива 5% попуст во Анхоч? Тоа за обичните смртници не важи. Важи само за нивните готови конфигурации но не и за склопени по свој избор.
   
  Последна промена: 4 ноември 2014
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  941
  674
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Зaр вo МК некoј дaвa пoпуст?
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  10,005
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Никој,
  прво ќе ги набилдат цените, а потоа дават 3% или 5% попуст :D
   
 16. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  [​IMG]

  4 денари :oh:
   
  На Necromancer, tupacan, The_Man и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Ова е доказ дека не ги билдаат цените прво туку навистина ги намалуваат. :D
   
  На kirildimeski и olikomerc им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...