Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Попречување на радиобранови со помош на магнет

Статус
Затворена за нови мислења.

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
imam eden drugar, cackase edno vreme neso elektroniki i naprai nekoj magnet ili sto ti ja znam i celo maalo nemozese televizija da gleda.

Едит: Мислењата се преместена во нова соодветна тема
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
off topic

imam eden drugar, cackase edno vreme neso elektroniki i naprai nekoj magnet ili sto ti ja znam i celo maalo nemozese televizija da gleda.

Интересно, интересно.
И доста занимливо.

Ај ти прашај го тој другарти што точно направил, по можност цела процедура, материјали, начин на изработка, и или постирај тука или прати ми на пп.

Мислам дека ако постираш некое упатство како се прави тоа, ќе биде хит.

Теоретски можам да замислам што се случувало.
Очигледно со магнетот под дејство на ел.струја создал силно магнетно поле, кое им пречело на приемниците, ама да било толку силно за цело маало... Баш ме интересира.

P.S Ако комшијата те нервира, ова е спасот. Ама логички и ти нема да можеш да фаќаш прием, нели?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
pisi "FM bug" na google i gotovo .. ne edna 1000 ke najdes.. i jas porano so ova se zaebavaf.. i bese interesno koga kaficite nemozea da slusat Antenna 5 :D
 

TRACK

Intern
5 февруари 2008
21
0
Neznam za tolkav golem magnet koj moze da im preci na priemnicite na celo malo. Toj so sto i da go zasiluval nema sansi da uspeel.Za mene toa e nevozmozno.
A za koe malo stanuva zbor?
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
мислам дека темава е за у канта бидејки со магнет нема шанса
да се попречи радио сигнал
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Магнет не, ама со осцилатор и засилуваш на одредена фрекфенција може
 

FiC DoGG

Practice makes perfect
17 април 2007
995
1.026
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
So magnet nema sansi
Za FM konkretno ti treba samo malce pojak predavatel koj ke ja prekrie frekvincijata na bilo koja radio stanica.
Ja negde najdov sema i upatstvo za jammer na frekvenciite megu 1900Mhz i 2.5 GHz. Mozese se od mob telefoni do bluetooth i wifi da pokries. Problemot bese so imase mal radius na pokrivanje, okolu 6m radius, na pozitivna strana e toa so go zbirase u kutija od cigari.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Абе јас имам маправено проба со два бежични рутери кои
беа подесени на иста фрекфенција да работат односно ист
канал и без проблем се врзував и на двата.
Тие не си сметаа
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Niki, рутерите се специјално дизајнирани да не си попречуваат едни со други
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
P.S Ако комшијата те нервира, ова е спасот. Ама логички и ти нема да можеш да фаќаш прием, нели?

Па не баш, ако не можеш да фаќаш радио сигнал, во секое време можеш да слушаш онлине радио, не ти треба ФМ сигнал :)
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Не само тоа, на пример ако некој сака да попречува на радио скопје, ке се изнамачи и ништо :D ке му требаат 4 ФМ предаватели и 1 АМ :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Niki, а да направи еден предавател кој ќе емитира на 5 фрекфенции ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.132
Мислења
975.257
Членови
35.440
Најнов член
Tr.Krstev
На врв Дно