Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Поправка на PCB на тастатура

ivche1337

Intern
8 ноември 2017
25
18
Здраво дечки,
Имам тастатура Anne Pro 2 и после 2 години чепкање ја расипав.

При одлемување на свич го откорнав падот за лемење и жичката што иде до диодата.

Има ли некој тука што работи со плочи да направиме муабет?
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.763
10.249
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Picture or it didn't happened.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.763
10.249
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Може да се поправи. 076270486
 

ivche1337

Intern
8 ноември 2017
25
18
@Daniel86 Имам новости.
Земав десниот пин го премостив на диодата а левиот на свичот до него и си функционира таман. Арно ама сега 4 свича (сите еден до друг) на другата страна (долен десен ќош, а претходниот проблем беше на долен лев) не функционираат.

Пробав со пинцета спој да направам, не реагираат, пробав со друг свич да ги спојам (со пинцетата) и се случува нешто интересно. Секој од четирите свича кога ќе го спојам со друг свич што работи, дава различна буква (секогаш истата).

На пример ако ги спојам десниот пин на RAlt (еден од свичовите што не работи) со левиот пин на "Б" ми ја дава "W", а ако истото го направам со RCtrl (друг свич што не работи, го спојам со "Б") ми дава "Z" итн.

Некоја идеа за што се дешава?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.264
32.115
roka.mk
Стварно не ве разбирам, ти рекоа да на дираш и ти кажа дека не ти е у план да ја дираш, ти посочија стручна личност кој се нафати да ти ја поправи и ти сите тие ги одјеба и си го прегази сопствениот збор и сепак реши сам да ја поправаш, и сеа кога не работи како треба ти текна да бараш идеи од стручните лица.
Сето тоа можеше да го решиш со иљадарче. Му платиш на човекот кој е професионалец, си добиеш поправена плоча и завршена дускусија, ама нееее шо го е*ам ќе му плаќам.
 

ivche1337

Intern
8 ноември 2017
25
18
Wow.
Поголем пример за "МаЌедонче" се констатациите што ги извлековте.

Целта беше да научам нешто, @champagnepepe у дм ми прати некои сугестии и сакав да пробам да ги изведам со цел да научам нешто.

Ризикот да ја дозаебам си го земав, и за секој проблем сум спремен да си платам.

Нема везе, да се каже нешо битно.. поточно небитно..
 

ivche1337

Intern
8 ноември 2017
25
18
Еве да се извинам за арогантниот излив,ме понесоа емоциите ама по мое оправдано.
Бидејки беше фразирано како некој друг да ќе треба да ги трпи последиците од моето чепкање а не јас :D
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.840
5.816
Skopje
Целта беше да научам нешто, @champagnepepe у дм ми прати некои сугестии и сакав да пробам да ги изведам со цел да научам нешто.
Ризикот да ја дозаебам си го земав, и за секој проблем сум спремен да си платам.

Го почитувам секој обид да се научи нешто ново, но на соодветен начин. Си решил да ја чепкаш, ок, или ќе ја направиш или не.
Но, не очекувај ниеден електроничар да ја прави после твоите DIY интервениции. Или ако се реши да ја прави ќе те чини многу повеќе. Впрочем секое школо се плаќа, така?
 

ivche1337

Intern
8 ноември 2017
25
18
И јас никогаш не го оспорив тоа, затоа не ми беше јасно зошто бев нападнат.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.605
2.624
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
@Daniel86 Имам новости.
Земав десниот пин го премостив на диодата а левиот на свичот до него и си функционира таман. Арно ама сега 4 свича (сите еден до друг) на другата страна (долен десен ќош, а претходниот проблем беше на долен лев) не функционираат.

Пробав со пинцета спој да направам, не реагираат, пробав со друг свич да ги спојам (со пинцетата) и се случува нешто интересно. Секој од четирите свича кога ќе го спојам со друг свич што работи, дава различна буква (секогаш истата).

На пример ако ги спојам десниот пин на RAlt (еден од свичовите што не работи) со левиот пин на "Б" ми ја дава "W", а ако истото го направам со RCtrl (друг свич што не работи, го спојам со "Б") ми дава "Z" итн.

Некоја идеа за што се дешава?

копчињата се врзани во матрица, така да имаш некој спој кај што не треба

отприлика изгледа вака:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.249
Мислења
977.406
Членови
35.554
Најнов член
dorchek
На врв Дно