Поправка на матична плоча

KRIGO

Intern
28 август 2008
4
0
Дали некој знае да има човек или фирма која ги поправа матичните плочи, се подразбира полесни дефекти. Ако има пишите телефон за контакт. Поздрав
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,460
29,215
kalco.ru
Дај кажи за што дефект се работи
Обично ако е со лемење на ситни делови никој не ти поправа
 

KRIGO

Intern
28 август 2008
4
0
Највероватно има краток спој во делот на напојувањето на плочата, воопшто не го уклучува атx напојувањето и со тоа ниту вртат кулерите на графичката и процесорот. Пробано е со друго напојување, со друга графичка, со друга меморија, со друг процесор, значи дефинитивно е до матичната.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,460
29,215
kalco.ru
Можно е да е прекинот и во некоја магистрала која го разнесува напонот низ плочата,може да е прегорена,може да е прекин во слотот од напојувањето....и уште 100000 други ствари.Лоцирај го точниот дефект...али во секој случај не ти се исплати да ја поправаш
 

KRIGO

Intern
28 август 2008
4
0
Кондензаторите не се подувани. Поради тоа барам некој кој би ја видел и да ја поправи ако може.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Најдобро ке биде матичната нели откако ке ја извадишод компјутер поставиј на антистатична површина а и поткренија некако да можеш да имаш пристап и од другата страна. Е сега само уклучи ја матичната односно поврзи нели ATX-от и не ја вклучувај туку со потенциометар измери дали воопште има напон или нема.Доколку има а не се пали ATX-от тогаш провери одоздоле можно е да има некое свиткано коленце па да се допира со друго и да прави спој.
 
Друже, таков вид на поправка би те чинел колку и самата плоча на ново да ја купиш, затоа никој не се замара со сервисирање туку ако се под гаранција одма им прават RMA на плочите или ако не се под гаранција - нова. Едноставно ни корисниците ни сервисерите не се замараат.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Мислам дека во СЕТ поправаат матични, провери, ако си од Скопје.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,460
29,215
kalco.ru
Напрај како што ти кажа spiderman и ровери ги сите делови постепено ос влезет на струја на се до сите слотови на матичната кај што иде струја кај ќе настане прекин до тоа е
А иначе за сервисирање ти кажав провери што дефект е па после ќе правиме моабет за сервис
 
1 октомври 2008
278
9
Провер околу приклучокот за напајање има едни диоди. измерги сите и види да не е некоја пробиеана
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,354
16,428
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
јас тој уред го знам како мулти метар.

BTW, оденси ја плочата во некој сервис да ти ја поминат со топол воздух. Тоа можат и во сервис за телевизори, плеери и сл. Ако има негде ладен лем, ќе се опраи.

Ако не се оправа ни така, тогаш ти е изгорен некој чип или интегралец. Тогаш ќе мора да земеш ново дете.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,582
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно