1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Поправка на матична Gigabyte P67A-D3-B3

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Woofer, 17 Мај 2019.

 1. Woofer

  Woofer
  Gaining Experience

  148
  122
  19 Јуни 2008
  Steam:
  STEAM_0:0:20218154
  Здраво дечки,

  Дали би можеле да ми предложите сервис/лице кое би можело да ја погледне или сервисира Gigabyte P67A-D3-B3.

  Матичната визуелно нема никакво оштетувања/надуени кондензатори.
  Едноставно, при подигање, се гаси за 2 секунди без никакви beep кодови.

  Поздрав,
   
 2. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Дали е пробано со ресетирање на биос или со флеш на најнов биос?
   
 3. Woofer

  Woofer
  Gaining Experience

  148
  122
  19 Јуни 2008
  Steam:
  STEAM_0:0:20218154
  Не можам да стигнам до тој дел затоа што се гаси после 2 секунди.
  Пробано е CMOS ресет само.
   
 4. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може свашта да биде, напојување, рам, нелегнат убаво процесор и.т.н.

  Исто да се проба и со репрограмирање на биосот.
   
  На niagacrp и Banjifiko им се допаѓа ова.
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,926
  4,040
  28 oктомври 2008
  Таа плоча има DualBIOS, т.е. има 2 BIOS чипа на плочата и доколку крашне главниот BIOS, автоматски ќе си прави рековери. Затоа јас прво би одел со друго напојување, потоа со рам, па на крај, како последна опција хардверко репрограмирање на биосот.
   
  Astro, niagacrp и на SiPy` им се допаѓа ова.
 6. kirems

  kirems
  Intern

  31
  13
  28 Април 2015
  Машко
  Сум имал слични проблеми како твојот. Провери прво дали е се убаво уклучено, провери ја матичната дали лежи убаво на стендофојте, и трето провери по каблите да не е некаде некој подоголен да чепка на куќиште негде или на самото напојување. Од кај шо излегват каблите ако имаш отварано, можи да е штипнат.
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,440
  11,053
  23 Јануари 2008
  Манга
  Може да биде се и сешто. Голема веројатност е да е чипсетот, а тоа практично значи дека е за у канта. Како се појавија симптомите? и дали пред тоа најнормално си функционирала?
   

Сподели

Вчитување...