1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Поправка или порачка на плоча

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Fatal1ty_, 25 oктомври 2015.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,048
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Се работи за плоча од машина за перење NEO WM AE 800
  Модел на плоча E.G.O CONTROL SYSTEM v 028 6520.J 77.06820.010
  20151025_112544.jpg

  Дали може ова некој да го поправи? или ако не поправа од каде можам да нарачам ваква плоча?

  Благодарам.
   
 2. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,760
  7,208
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Се се поправа, за нова не знам, најверојатно ибеј, ако сакаш оваа да ја ѕирнеме, прати ја слободно, олеснителна околност е тоа што ја имам истата машина, така да нема потреба од барање шеми, дампови и вредности :)
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,048
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сакаш да кажеш дека можеш да ја поправиш?
  ДА ти ја донесам плочата и ќе ти ја оставам...прај и што мислиш дека треба. ;)
   
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,760
  7,208
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ај прво да се осигураме дека е истата плочка, причекај да ја сликнам мојата да видиме дали се тотал исти, а за поправање се се поправа.
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,048
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Абе имаат бугарите и шеми ја најдов само неам алат да ја поправам и да бидам искраен и незнам како.
   
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,760
  7,208
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Дај ја шемата да ја видам, пошто не е истата плочка кај мене, а истата машина е :confused:
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,048
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 8. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,760
  7,208
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ова е само некој чип, pwm controller веројатно, не е шема :) нема везе, донеси ја плочката ќе видам што може да се направи ;)
   
 9. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,686
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Микроконтролерот личи како да настрадал,
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,048
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Колку што можам јас да видам физички само магистрали се изгорени, но мора да има некоја причина зашто изгореле...
   
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,760
  7,208
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Абе ја тек сега видов, ова на сликава рокнато е или така ми се гледа?

  [​IMG]
   
 12. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,573
  4,005
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Чипот е рокнат , од самото тоа и магистралите се изгорени . Не може само по себе да изгорат , решението е некоја плоча барај по овие сервисите за бела технника.
   
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,048
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  20151025_143320.jpg И ја сеа го гледам кога рече...изгледа е изгорено...
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,048
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ova ne se menja taka? Da baram negde po internetov da poracam
   
 15. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,760
  7,208
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Се се мења и се се прави, само работата е дали се исплати секогаш, а во твојов случај мислам дека нема да се исплати да го поправаш. Зошто? Процесорот скоро да нема шанси да го најдеш, и да го најдеш, испод 20 евра не ми се верува да е, понатаму, не знаеш која компонента е рокната таму каде што е изгорено, колку што можев да видам на една слика, најверојатно оди транзистор таму со некои пропратни отпори, друго, дампот од епромот никој не ти гарантира дека е исправен, можеби и тој ќе треба да се флешне наново, и капак на сето тоа, дури и да ги набавиш сите делови и ги монтираш, не знаеш дали нема да изгори пак, бидејќи не се знае ни што го предизвикало ова. Да беше за водовите само, ќе ги средевме, ама вака, тнка работа, подобро обрати се во некој сервис ако можат да ти набават половна плоча само да ја монтираш.
  Чисто информативно, ај кажи ми што се пишува на контролерот што е изгорен, на сликата погоре, да видам за што се работи, мојата електроника е вестел, а твојата ЕГО па не можам да ги споредам.
   
 16. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,686
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Истиот микроконтролер е од два различити производители. Од искуство, препорачувам да не трошите многу енергија на плочата, ако лесно и евтино се наоѓа комплетна.
  Е ако не се наоѓа, тогаш засукај ракавите и спреми го мозокот :)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,285
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Колку е стара машината? Оние шо ти ја продале треба да имаат резервни делови 7 гоидини или така нешто. Повикај се на закон за заштита на потрошувачи и барај им плочка.
   
 18. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  974
  1,697
  20 Јануари 2015
  Машко
  Треба да обезбедат резервни делови најмалку 5 години (ако не грешам), и во принцип имаат најмалку 5 години ама фората е што на резервните делови рокаат ненормални цени со цел да се откажеш од поправка и да си купиш нова.
  Исклучок се брендови кој долго време се присутни на пазаров (пр. Горење) па можеш да најдеш делови на старо по сервисиве.
   
 19. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Не знам конкренто за Нео ама пред 1 месец на Индесит користена 3 и пол години програматорот и се здрка, гаранција 2 години и нормално Видео дата сервис. За нов програматор (овој не се правеше еден мајстор се обиде) ми бараа 140 евра. После сите нервози и математики правац у Нептун и си купив нова Беко со 5 години гаранција.

  Инаку во последниве 8-9 години ова е трета машина што ја купувам. Првата беше Горење цркна програматорот после 2-3 години се смени за 3000 денари, по 2 години цркна пак ми бараа 4000 и отидов ја купив Индеситот, после 3 години се случува истото на „новата“.

  Значи или ние дома ги јадеме програматориве на машиниве за перење или се што се продава во државава е лајно тешко. Мој совет е ако е до 50 евра дефект прави го ако не оди купи си нова, имаш за 200 евра нови Беко со 5 години гаранција нека истера таа 6 години и ако има сличен дефект исто пак отиди и купи си нова, а таа у канта.

  Инаку да знаеш дека нема квалитет ни кај скапите и „квалитетни“ брендови да не се лажеш, со милион луѓе направив муабет овие денови и слични работи се случувале и на Бош, Самсунг, Вирпул машини, со една разлика кај тие у сам старт ќе фрлиш 500 евра, а делови отпосле пак се скапи, временски исто траат.

  Нема веќе Горење машини за перење, шпорети, фрижидери и сл. што ќе траат по 30 години, животен век е од 3-5 години без дефект, а после како ти одговара математиката.
   
  На artweb, Mar tiN, borcep и уште 4 други им се допаѓа ова.
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,048
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Машината е купена од техномаркет, прво таму се обратив и ми бара 80е за поправка/промена. иначе е стара 8 години.
  Има во нептун после си пазарам нова.
  Ја гледав оваа https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_204_45&product_id=209593 10 години гаранција на мотор.

  А за старата ако најдам плочка докај 20е ќе ја оспособам.

  Ви благодарам.
   

Сподели

Вчитување...