• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Popcorn Time down?

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
711
1,297
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Незнам дали некој од вас користи Popcorn time за гледање филмови и серии. Од денес апликацијата не им работи а и страната им е падната, гуглав и најдов нешто демек се скарале тимот на девелопери...
Повеќе на линкот.
Ако ископа некој нова страна пишете.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Страната не им е падната али еве ти нешто слично http://popcorn-time.se/
Имаат различен плејер и малку потешки се за бришење(посебно update service-от), инаку според малвербајтс горе доле ист број на врски отвараат кон малициозни сајтови како и тие твоите.
Би рекол добиваш се што добиваш и со тие првите од твојата страна :)
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,990
7,873
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

bokiscout

Practice makes perfect
17 март 2011
1,720
1,998
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Баш поради вакви чести падови преферирам коди. Инаку признавам попкорн е супер и е подобар избор бидејки секој филм е АВ - 10.

Кај коди ме нервира тоа што наогам филмови и со SD квалитет и со киноснимка и со залепени преводи итн... А коков е стварно квалитетот ке занеш одкако ке го пуштиш бидејки не сите стримови одогвараат со описот во името и некгоаш треба да правиш пали-гаси по 3-4 пати додека да ти се потрефи онака как што очекуваш.

Инаку попкорн бара стримови од џифи, така да трк на сајтот симни си филм преку торент и гледај си 1080п АВ -10.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Баш поради вакви чести падови преферирам коди. Инаку признавам попкорн е супер и е подобар избор бидејки секој филм е АВ - 10.

Кај коди ме нервира тоа што наогам филмови и со SD квалитет и со киноснимка и со залепени преводи итн... А коков е стварно квалитетот ке занеш одкако ке го пуштиш бидејки не сите стримови одогвараат со описот во името и некгоаш треба да правиш пали-гаси по 3-4 пати додека да ти се потрефи онака как што очекуваш.

Инаку попкорн бара стримови од џифи, така да трк на сајтот симни си филм преку торент и гледај си 1080п АВ -10.
Имаш yify плагин за коди.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
711
1,297
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Страната не им е падната али еве ти нешто слично http://popcorn-time.se/
Имаат различен плејер и малку потешки се за бришење(посебно update service-от), инаку според малвербајтс горе доле ист број на врски отвараат кон малициозни сајтови како и тие твоите.
Би рекол добиваш се што добиваш и со тие првите од твојата страна :)
@goranzoran Проба да ја отвориш страната од линкот? Знам дека има и други страни што нудат стрим на филмови.
Оваа "мојата" сепак беше "официјална", нудеа само ХД филмови. Не се сеќавам колку, година сигурно може и повеќе исклучиво филмови гледав на попкорн и немав закачено никаков малвер.
@Daniel86 Муабетот ми беше ако истите дечки отворат друга страна да споделите.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
@goranzoran Проба да ја отвориш страната од линкот? Знам дека има и други страни што нудат стрим на филмови.
Оваа "мојата" сепак беше "официјална", нудеа само ХД филмови. Не се сеќавам колку, година сигурно може и повеќе исклучиво филмови гледав на попкорн и немав закачено никаков малвер.
@Daniel86 Муабетот ми беше ако истите дечки отворат друга страна да споделите.
Да, ја отвара страната кај мене. Инаку не зборев за закачување малвер него отварање на врски кон малициозни страни. Нешто што го нема на коди на пример. Инсталирај малвербајтс премиум или фри верзија со трајл на премиум, значи со активна заштита и ќе видиш што се случува. Апликацијата незнам дали работи затоа што ја избришав пред некој ден.
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,195
3,778
Попкорн зема(ше) стримови од yify верзии, плагинот за коди што го посочи goranzoran го прави истото, така да нема разлика. Само јас уште не сум наишол на стриминг сервис со квалитет на добар бјуреј, особено во делот на звукот.
Ако знаете за таков, споделете.
 

Zo4e_SR

Баниран/a
15 октомври 2015
131
52
Баш на мојве дома им го инсталирав ова попкорн, има некоја друга алтернатива поедноставна како попкорн за постари луге да не биде сложено ?
 

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
744
1,162
Shutter Island
https://popcorntime.statuspage.io/

Овде следете го статусот на попкорн сега за сега работи твсерии и аниме а наскоро и филмовите.
Мене ме чуди зашто https://yts.to/browse-movies не го отвара.

The member is question was "Streger" (Regular Popcorn Time team member), he stated on the forum that "Some changes where coming, and he seemed happy about them" "Something they where planning for quite some time, according to him".
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,990
7,873
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
@nik0la_ не знам шо си се врзал толку за попкорн, јас колку што знам снимките им се од YTS, еве ти го истото и од апликацијата што ја постнав погоре, YTS се сите снимки и работи одлично додека попкорн е down
1puzKAd.jpg

3D3aU9S.jpg
 

Zo4e_SR

Баниран/a
15 октомври 2015
131
52
@nik0la_ не знам шо си се врзал толку за попкорн, јас колку што знам снимките им се од YTS, еве ти го истото и од апликацијата што ја постнав погоре, YTS се сите снимки и работи одлично додека попкорн е down
1puzKAd.jpg

3D3aU9S.jpg
Апликацијата ја нема за windows вика само мак и андроид
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,990
7,873
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,990
7,873
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
bFuyvLz.png


Имаш линк погоре, не знам шо не е јасно :D
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,990
7,873
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ctrl и + дур не ти извади очи :D
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,083
971
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Му симињам капа на детево 15 16 години ги искина сите најака страна крена за стотинки стана најпопуларна па којзнае сега тие домаин наме што ги има регистирано ќе им крене цена ненормална па така и ќе заработи само напред
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
918
762
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Тоа е Popcorn не работи, но https://github.com/popcorn-official уште е тука, што значи дека уште многу како него ќе излезат на површина.
 

bokiscout

Practice makes perfect
17 март 2011
1,720
1,998
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Попкорн не се враќа во брзо време, YTS/YIFY се пензионираат, ке си почекаме додека да најдат/адаптираат нов извор на стримови.
- Извор thehackernews.


Едит:
За Strimeo велат дека е добра/подобра алтернатива од popcorn.
- Извор, thehackernews пак.
 
Последна промена:

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
987
1,353
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
И од мене нешто слично на popcorn time - http://www.strem.io/. Добра работа е што преку него можеш да си стримаш торенти директ преку магнет линк, без да ги симнуваш. Изборот на серии и епизоди е помал во споредба со Popcorn time.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,371
10,332
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,141
Мислења
878,742
Членови
30,760
Најнов член
DarkoM86
На врв Дно