Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Понудете графичка за 1080п

Статус
Затворена за нови мислења.

AleksandarBR8

Gaining Experience
8 февруари 2015
163
218
Skopje
AleksandarBR8's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5600X / Deepcool Gammax 400 XT
Motherboard
Gigabyte AORUS B450 Elite V2
Storage
Kingston M.2 1TB / SSD 240GB
PSU
Cooler Master Elite V3
RAM
32GB HyperX
Video card
Gigabyte 3070 OC
Case
Sideswipe Redragon
Mouse
Razer Deathadder V2 / Razer Firefly
Keyboard
Razer Blackwidow V3
Audio
Yamaha RX-V365 / Yamaha NS-F51 / Heco Plus 5000 / NAD 805SW
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710s
OS
Windows 10 Pro

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.079
Скопје
hackitfree.github.io

AleksandarBR8

Gaining Experience
8 февруари 2015
163
218
Skopje
AleksandarBR8's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5600X / Deepcool Gammax 400 XT
Motherboard
Gigabyte AORUS B450 Elite V2
Storage
Kingston M.2 1TB / SSD 240GB
PSU
Cooler Master Elite V3
RAM
32GB HyperX
Video card
Gigabyte 3070 OC
Case
Sideswipe Redragon
Mouse
Razer Deathadder V2 / Razer Firefly
Keyboard
Razer Blackwidow V3
Audio
Yamaha RX-V365 / Yamaha NS-F51 / Heco Plus 5000 / NAD 805SW
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710s
OS
Windows 10 Pro
Мониторот ми е 1080p 165hz ако ти менува нешто, барам да си има FPS 60 малце се :unsure:
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.079
Скопје
hackitfree.github.io
Мониторот ми е 1080p 165hz ако ти менува нешто, барам да си има FPS 60 малце се :unsure:
Ете во огласи Пане продава 2060Супер за 9000 ден . 90% од игрите 165ФПС ќе ги тера..
Иначе ако сакаш поевтино да поминеш да земеш 580ка , 1060 , 1070 - без разлика мониторот 165хц што е - пак ќе нема проблем. Само поубаво е повеќе ФПС - по течно е движењето...
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
296
238
90% од игрите 165ФПС ќе ги тера
Те молам појасни кои игри би ги терала 2060С на 165фпс, омилена графичка веќе со години ми е и сакам да си ја купам али не сум сигурен дека сите игри ќе ги тера на 165фпс
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.147
3.019
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Те молам појасни кои игри би ги терала 2060С на 165фпс, омилена графичка веќе со години ми е и сакам да си ја купам али не сум сигурен дека сите игри ќе ги тера на 165фпс
Тропа на памет како и обично...

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
466
895
Те молам појасни кои игри би ги терала 2060С на 165фпс, омилена графичка веќе со години ми е и сакам да си ја купам али не сум сигурен дека сите игри ќе ги тера на 165фпс
за AAA 2023 па би рекол и 2022 не е доволна оваа графичка, за да постигнеш 100+ фрејма ќе треба да играш на low settings, со high или ultra поголемиот дел од игрите ќе тераат под 80 фрејма, графичкава би рекол дека не е ни во мид рејнџ, повеќе ми е за баџет конфигурации, испод 3070ка ја не би ни гледал на твое место.
 

AleksandarBR8

Gaining Experience
8 февруари 2015
163
218
Skopje
AleksandarBR8's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5600X / Deepcool Gammax 400 XT
Motherboard
Gigabyte AORUS B450 Elite V2
Storage
Kingston M.2 1TB / SSD 240GB
PSU
Cooler Master Elite V3
RAM
32GB HyperX
Video card
Gigabyte 3070 OC
Case
Sideswipe Redragon
Mouse
Razer Deathadder V2 / Razer Firefly
Keyboard
Razer Blackwidow V3
Audio
Yamaha RX-V365 / Yamaha NS-F51 / Heco Plus 5000 / NAD 805SW
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710s
OS
Windows 10 Pro
Ете во огласи Пане продава 2060Супер за 9000 ден . 90% од игрите 165ФПС ќе ги тера..
Иначе ако сакаш поевтино да поминеш да земеш 580ка , 1060 , 1070 - без разлика мониторот 165хц што е - пак ќе нема проблем. Само поубаво е повеќе ФПС - по течно е движењето...
Веќе имам 580ка, можам да додадам и уште нешто ситно но и мислам дека и немам потреба, нека кажат другите
Мислењето е автоматски споено:

за AAA 2023 па би рекол и 2022 не е доволна оваа графичка, за да постигнеш 100+ фрејма ќе треба да играш на low settings, со high или ultra поголемиот дел од игрите ќе тераат под 80 фрејма, графичкава би рекол дека не е ни во мид рејнџ, повеќе ми е за баџет конфигурации, испод 3070ка ја не би ни гледал на твое место.
Мислам дека можам и 1080 Ti / 3060? 3070 не знам колку оди
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.079
Скопје
hackitfree.github.io
Те молам појасни кои игри би ги терала 2060С на 165фпс, омилена графичка веќе со години ми е и сакам да си ја купам али не сум сигурен дека сите игри ќе ги тера на 165фпс
Истите тие игри што би ги терале RX5700ХТ , RTX3060 , RTX2070 , RX6600 ...

1703102816554.png
Мислењето е автоматски споено:

Дури и да земеш 5700xt или 2060 ќе мораш да си играш со сетинзи за да го имаш тој FPS, мој предлог ти е 6700/6800xt :)
Да како крајно решение еве јас би избрал 6600XT ,6700XT RTX3060Ti -(која е многу блиску до 3070)
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
296
238
Да како крајно решение еве јас би избрал 6600XT ,6700XT RTX3060Ti -(која е многу блиску до 3070)
Нажалост тие не се тие што ги сакам, веќе склопив конфигурација за 2060с и ме хајпна твојот одговор за 165фпс на 90% од игрите, се израдував, и звонев на пријатели да им кажам али сеа ме демотивираа другите членови.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.358
12.603
Било која од поновите ќе биде подобра од 580. Графичка не се купува за навек. Купи сега колку дозволува буџетот. Вози со пониски сетинзи. Па во иднина ќе купуваш друго.

И најскапата да ја купиш сега, по една година ќе излезе нешто подобро и побрзо нели.
 

AleksandarBR8

Gaining Experience
8 февруари 2015
163
218
Skopje
AleksandarBR8's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5600X / Deepcool Gammax 400 XT
Motherboard
Gigabyte AORUS B450 Elite V2
Storage
Kingston M.2 1TB / SSD 240GB
PSU
Cooler Master Elite V3
RAM
32GB HyperX
Video card
Gigabyte 3070 OC
Case
Sideswipe Redragon
Mouse
Razer Deathadder V2 / Razer Firefly
Keyboard
Razer Blackwidow V3
Audio
Yamaha RX-V365 / Yamaha NS-F51 / Heco Plus 5000 / NAD 805SW
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710s
OS
Windows 10 Pro
Било која од поновите ќе биде подобра од 580. Графичка не се купува за навек. Купи сега колку дозволува буџетот. Вози со пониски сетинзи. Па во иднина ќе купуваш друго.

И најскапата да ја купиш сега, по една година ќе излезе нешто подобро и побрзо нели.
Веќе 6години ја користам минимум 580ката, и сигурно оваа што ќе ја земам ќе се вози уште 3-4год минимум, многу игрици не играм ама MW3 и Warzonе се игра најчесто , сега ја играм на low на 60fps така да би сакал на ултра со некој 80-90fps по можност
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.079
Скопје
hackitfree.github.io
Нажалост тие не се тие што ги сакам, веќе склопив конфигурација за 2060с и ме хајпна твојот одговор за 165фпс на 90% од игрите, се израдував, и звонев на пријатели да им кажам али сеа ме демотивираа другите членови.
CSGO , Paladins, Minecraft ти ги врти ли на 165 ? Намали сетинзи и Апекс Леџендс , ќе ја врти. Некои игри и невозможно е на 165 па макар и 4090ка да имаш. Поготово ако имаш слаб процесор.
Ама ако си кажа - поучно..
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
466
895
Веќе имам 580ка, можам да додадам и уште нешто ситно но и мислам дека и немам потреба, нека кажат другите
Мислењето е автоматски споено:


Мислам дека можам и 1080 Ti / 3060? 3070 не знам колку оди
1080ти е стара за во 2023/2024, 2060s е незначително послаба од 3060ka, разлиакта во цена што ќе ја дадеш за 3060ка не се исплати со оглед на тоа што на оглас имаш 2060с за 9000 денари, 3060ка не очекувам да најдеш испод 12000.
Воедно 1080ти ќе биде и малку поскапа од 2060с.
Ако парите не се проблем би рекол 3070ка до кај 15000, ако се проблем онда иди со 2060с.
Не е 3060Ti оверкил за FHD?

Па за high и ultra settings за да постигне 165Hz не е баш оверкил, за да вади 165hz ќе треба да прави компромиси околу видео сетинзите.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.079
Скопје
hackitfree.github.io
Веќе 6години ја користам минимум 580ката, и сигурно оваа што ќе ја земам ќе се вози уште 3-4год минимум, многу игрици не играм ама MW3 и Warzonе се игра најчесто , сега ја играм на low на 60fps така да би сакал на ултра со некој 80-90fps по можност
На 90фпс веќе значително подобро врват игрите. Спрема парите и понудите ќе си одлучиш. И како што кажав погоре - и 4090ка да имаш некои игри нема да ти дадат 165 фпс - треба добро ЦПУ да имаш ..
Пример во видеово со 6800XT и 7800X3D процесор па повеќето игри не идат до 165

View: https://youtu.be/5KZ-jY_OqUA

Рачет и Кланк - 109фпс
Сајберпанк2077 - 131
Плејг Тејл Реквиум - 108
Фортнајт - 159
Хогвартс 108
Стар Варс - 115

На крај краишта не е 165 за секоја игра а брзите ФПС шутери каде обично треба висок фрејмрејт и подобро се оптимизирани. И мора да направиш компромис со сетинзи некогаш..
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.302
14.433
1080ти е стара за во 2023/2024, 2060s е незначително послаба од 3060ka, разлиакта во цена што ќе ја дадеш за 3060ка не се исплати со оглед на тоа што на оглас имаш 2060с за 9000 денари, 3060ка не очекувам да најдеш испод 12000.
Воедно 1080ти ќе биде и малку поскапа од 2060с.
Ако парите не се проблем би рекол 3070ка до кај 15000, ако се проблем онда иди со 2060с.


Па за high и ultra settings за да постигне 165Hz не е баш оверкил, за да вади 165hz ќе треба да прави компромиси околу видео сетинзите.
Ааааа, да. Во испуштив 165Hz моментот.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
251
248
www.youtube.com
Ако ти е за да имаш до кај 90 fps, rx 5700xt ќе ти заврши работа јас ја имам и играм на full hd со ultra i high и ми дава од 100-150 fps, али секако зависи до игра како е оптимизирана. Гледам имаш 5600x да сум на твое место би земал или 3070 или 6700xt и нема да се замараш :D
 

AleksandarBR8

Gaining Experience
8 февруари 2015
163
218
Skopje
AleksandarBR8's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5600X / Deepcool Gammax 400 XT
Motherboard
Gigabyte AORUS B450 Elite V2
Storage
Kingston M.2 1TB / SSD 240GB
PSU
Cooler Master Elite V3
RAM
32GB HyperX
Video card
Gigabyte 3070 OC
Case
Sideswipe Redragon
Mouse
Razer Deathadder V2 / Razer Firefly
Keyboard
Razer Blackwidow V3
Audio
Yamaha RX-V365 / Yamaha NS-F51 / Heco Plus 5000 / NAD 805SW
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710s
OS
Windows 10 Pro
Ако ти е за да имаш до кај 90 fps, rx 5700xt ќе ти заврши работа јас ја имам и играм на full hd со ultra i high и ми дава од 100-150 fps, али секако зависи до игра како е оптимизирана. Гледам имаш 5600x да сум на твое место би земал или 3070 или 6700xt и нема да се замараш :D
да видиме сумите кој се на тие карти и да помислам
 

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
628
1.025
Мрзен Ораовец
Веќе 6години ја користам минимум 580ката, и сигурно оваа што ќе ја земам ќе се вози уште 3-4год минимум, многу игрици не играм ама MW3 и Warzonе се игра најчесто , сега ја играм на low на 60fps така да би сакал на ултра со некој 80-90fps по можност
За 1080p во 2024 6700xt ти е најбезбедна опција за најмалку пари.
За до 2023та игри 5700xt/2060S ти се најевтини опции.
Мислењето е автоматски споено:

**мала корекција, ако COD ти е приоритетна игра тогаш батали Nvidia графички и појачај процесор.
 
Последна промена:

AleksandarBR8

Gaining Experience
8 февруари 2015
163
218
Skopje
AleksandarBR8's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5600X / Deepcool Gammax 400 XT
Motherboard
Gigabyte AORUS B450 Elite V2
Storage
Kingston M.2 1TB / SSD 240GB
PSU
Cooler Master Elite V3
RAM
32GB HyperX
Video card
Gigabyte 3070 OC
Case
Sideswipe Redragon
Mouse
Razer Deathadder V2 / Razer Firefly
Keyboard
Razer Blackwidow V3
Audio
Yamaha RX-V365 / Yamaha NS-F51 / Heco Plus 5000 / NAD 805SW
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710s
OS
Windows 10 Pro
Бумп

некој да понуди 5700xt, 6600/6700xt , 3060ti , 3070
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.618
4.553
Писти Охту
CSGO , Paladins, Minecraft ти ги врти ли на 165 ? Намали сетинзи и Апекс Леџендс , ќе ја врти. Некои игри и невозможно е на 165 па макар и 4090ка да имаш. Поготово ако имаш слаб процесор.
Ама ако си кажа - поучно..
абе намали сетинзи, намали резолуција, шо е следно, да му речиш: па намали render scale na 70% ? абе еден, еден „совет“ шо го даде не е асален, ко прле пред магаре трчаш а само дезинформации шириш.

@Mercilesss наколче не го слушај, на игнор, другиве членови ти дадоа многу добри мислења.
 

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
628
1.025
Мрзен Ораовец
Бумп

некој да понуди 5700xt, 6600/6700xt , 3060ti , 3070
Имај во предвид само дека 6600/XT, 7600, 4060 и 4060ti се со 4*8 PCIe lanes и 128bit bus.

Гледам имаш B450ка затоа напоменувам, со PCIe gen 3.0 првите две имаат доста снижени перформанси во одредени игри (пр.Doom Eternal) и во одредени ситуации (ако користиш резолуција повисока од 1080p).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.495
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно