• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Понудата на Microsoft саботирана од страна на Yahoo

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Милјардер и акционер во Yahoo, тврди дека бордот на Yahoo намерно ја саботирал понудата на Microsoft за купување на интернет компанијата. После ова, инвеститорот Carl Icahn вели дека ќе го разрешел бордот.

Тврдењата за саботажа произлагоа од писмото што Carl Icahn му го испратил на Директорот на Yahoo - Roy Bostock. Во писмото Icahn наведува дека со ваквата постапка од страна на Yahoo сериозно се загрозуваат шансите за можен иден договор меѓу Yahoo и Microsoft. Тој вели:

„Според мене, ќе биде многу тешко за Microsoft или било која компанија во иднина да има доверба, да работи и да преговара со компанија која се служи со вакви работи (Yahoo).“

Yahoo беше принуден да го одложи своето редовно годишно собрание поради заканите на Icahn дека ќе го распушти бордот.

Од Yahoo оваа недела изјавија дека годишното собрание е презакажано за 1 Август оваа година.

Извор: ВВС
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
AMD сепак на ИТ форум си и тоа модератор стварно непрофесионално изгледа да се пушуваат некои зборови на кирилица Јаху ,Мајкрософт...

тоа гледам и по други страни се практикува но тие не се поврзани со ИТ областа додека тука тоа треба повеќе да се запазува

истото ми се деси на еден друг форум ЕМ ЕС ЕН напишал

:)):)):))

поправи го тоа

а за темата усте еден доказ за нестабилноста на фирмата
кога не можат мегусебно да си се согласат како очекуваат да ги бидне:LOL::LOL:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@MetalGear
Прифатена забелешката. :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
оффтопик

Respekt :bravo: многу ми се допага кога некој прифати одма забелешка без ова она:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,007
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно