1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Понуда за конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од kire_33, 16 Јануари 2020.

 1. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  169
  80
  16 Февруари 2012
  Машко
  Здраво дечки,

  Од каде би можел да соберам официјални понуди за солиден ПЦ кој би се користел за 3д обработка?
  Максимален буџет до 50 000ден со вклучен виндовс и офис ?
  Фала :)
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,372
  8,827
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па може тука да те советуваме да составис конфигурација сам. Ќе си земеш листа на компоненти, и ќе си ги купиш. Ако не знаеш да ја составиш ќе завршиме работа, за тоа служи форумот.
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,573
  13,802
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Kire, официјални три понуди ти требаат од фирми?
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  169
  80
  16 Февруари 2012
  Машко
  Па, ми треба за фирма, и повеќе преферирам брендирана конфигурација бидејќи се поиздржливи и при промена на оригинален дел немаш потреба од никави измени на лиценци, гаранции и слично. затоа и не сакам да составувам конфигурација од различни места со различни компоненти.
   
 5. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  169
  80
  16 Февруари 2012
  Машко
  Да
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,573
  13,802
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  ОК, а знаеш која конфигурација ја сакаш?
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,522
  11 Декември 2008
  Машко
  анхоч
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  169
  80
  16 Февруари 2012
  Машко
  Па да биде со i7 9xxx i NVIDIA QUADRO графичка карта или нешто слично, на основа на овие компоненти нешто
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,573
  13,802
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  За тие пари ни приближно нешто нема да најдеш. Можда со двојно буџет.
   
  gocetan, Necromancer и на Alucard им се допаѓа ова.
 10. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  585
  986
  16 Јануари 2016
  Машко
  Чим посакуеме ствари тука, понудете и кај мене една конфигурација. Максимален буџет нека биде исто 50 иљадарки, немора Windows + Office, нити квадро, може 144 херцен IPS монитор и 2080ti со било кој адекватен процесор (i7 9xxx нагоре, r7 3800x нагоре), фала..
   
  На gocetan, steelseries, gOJDO и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  169
  80
  16 Февруари 2012
  Машко
  Ајде тогаш буџетот на страна, во зависност од понудата ќе побарам поголем буџет.
   
 12. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  288
  464
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Кире е во 2023 со цениве :D
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  169
  80
  16 Февруари 2012
  Машко
  :oops::blush::rolleyes:
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,313
  7,287
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Lancom.com.mk
  dell.makpetrol.com.mk
  anhoch.com

  Стандардна процедура е да доставиш 3 понуди. И да не се поклопуваат со барањата, не е важно доволно е една фирма да испрати тоа што ти треба. И обавезно нагласи во понудата да стои време на испорака ако немаат на залиха.

  П.С. Батали ги неоком за HP. Од мое искуство крајно непрофесионални. Барав понуда за workstation со Хеон и Квадро P5000 и место да пратат на мејл, ми ѕвони телефонот и типот од таму вика отвори си HP.com и најди која конфигурација сакаш да ти ја порачаме. Јас викам понуда треба да ми доставите не јас да барам, он вика има преку 500 SKU-а кај можам јас сега да ти барам...

  Макпетрол испорака со натегање, ланком испорака до врата. Анхоч испорака којзнае, никад немале најдобра понуда за брендови.
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,372
  8,827
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Вид прашај и во Инет. Леново имаат моежби најдобри станици.
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...