• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Понуда за конфигурација ~ 70к

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ayahuasca

Gaining Experience
14 април 2013
64
64
Ми треба понуда за десктоп до 70к со или без монитор.
Ќе се користи претежно за гејминг на 144hz во FullHD.
Може и нецелосни конфигурации.
Буџетот не е фиксен.

Понуди во пп.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
859
530
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
5800x
Powercolor Red Devil 6800xt
Cl14 3200Ram 2x8
850-1000w psu
RGB Kuleri fiksno + masivno kukjiste
Maticna asus rog strix570 ili hero VIII koja bilo.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,745
2,409
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
За на ново:

CPU: Ryzen 5 3600
MB: MSI B550 Mortar/Tomahawk
RAM: 2x8GB DDR4 3200 CL16/3600 CL18
GPU: RX 5700 XT/RTX 2060 Super
SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB
HDD: Toshiba P300 2TB
PSU: CM MWE Gold 550/650W, или BeQuiet, Riotoro Enigma G2 за слична цена ~5-6к
Case: CM MB511/500, или некое BeQuiet од ист ранг ~5к

Друга опција е да ги замениш процесорот и матичната за комбо i5 10400F со некоја B460/H470 матична, и со заштедата од 6-7к да пробаш да земеш RTX 3060 Ti кога/ако би пристигнале, нешто како RTX 2070 Super мислам дека нема смисла да се гледа нова.
За Amd можеш и поефтина B450 матична да земеш, со B550 би бил посигурен во иднина ако сакаш да надоградиш на Ryzen 5000 а и генерално се подобри матичните од B450 моделите.

Трета опција е да разгледаш на старо, со цел некоја половна графичка во ранг на 2070 Super, 1080 Ti или појако, рестото горе доле тоа е, само немој да штедиш на напојување.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,396
10,457
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За на ново:

CPU: Ryzen 5 3600
MB: MSI B550 Mortar/Tomahawk
RAM: 2x8GB DDR4 3200 CL16/3600 CL18
GPU: RX 5700 XT/RTX 2060 Super
SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB
HDD: Toshiba P300 2TB
PSU: CM MWE Gold 550/650W, или BeQuiet, Riotoro Enigma G2 за слична цена ~5-6к
Case: CM MB511/500, или некое BeQuiet од ист ранг ~5к

Друга опција е да ги замениш процесорот и матичната за комбо i5 10400F со некоја B460/H470 матична, и со заштедата од 6-7к да пробаш да земеш RTX 3060 Ti кога/ако би пристигнале, нешто како RTX 2070 Super мислам дека нема смисла да се гледа нова.
За Amd можеш и поефтина B450 матична да земеш, со B550 би бил посигурен во иднина ако сакаш да надоградиш на Ryzen 5000 а и генерално се подобри матичните од B450 моделите.

Трета опција е да разгледаш на старо, со цел некоја половна графичка во ранг на 2070 Super, 1080 Ti или појако, рестото горе доле тоа е, само немој да штедиш на напојување.
То..... то. То је то.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,396
10,457
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,736
Мислења
831,563
Членови
28,727
Најнов член
Davorsuker1
На врв Дно