1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Понуда од T-Home (ТВ,Интернет и Фиксен Телефон)

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од BorisSapphire, 3 Декември 2019 во 17:32.

1. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

741
    528
    11 ноември 2015
    Машко
    Денес ми се јавија од T-Home, поради тоа што сум долг корисник кај нив(T-Mobile) и ми презентираа понуда:

Телевизија со 100 канали + гратис спортски канали. До душа не гледам тв и не ми е толко битно.

Фиксен телефон, кон сите корисници на телеком бесплатни разговори. Не користам фиксен телефон веке 10 години, така да и тоа не ми е толку битно. Ако се одлучам за понудата ќе ги прашам дали може да ми направат понуда без фиксен.

Интернет оптика 100/100 на 1тб ограничен.

Монтажа и првиот месец гратис.
    Сето ова за 1480 денари на месец.

Од сето ова нај битно ми е интернетот, па би сакал да ве прашав вие што сте на телеком како сте задоволни од интернетот?
    Дали даваат фиксна ип адреса? или се доплаќа?
    Дали рутерот што го даваат е отклучен? Пошто бев некаде читал дека кај некој се заклучени.
    Секако ако се одлучам за понудата после нивниот рутер ќе си ставам мој (Mikrotik).

Моментално плаќам 1200денари за интернет 50/50 на 750гб ограничен и телевизија. Мислам дека понудата на телеком е добра но сакам да слушнам од вас како сте задоволни од нивниот интернет, дали имате некакви проблеми итн.

2. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,282
    6,394
    27 Март 2014
    Кога немаш друг избор Телеком нуди најдобар пакет. За цената не коментирам . Најскапи се.

На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
  3. architect

architect
    Unstoppable

1,924
    2,284
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    Незнам во кој дел од градот/државата се наоѓаш, но во делот центар и карпош во Скопје телеком е 99.99% uptime нема пинг лаг итн. Единo што нервира кај телеком е што ја освежуваат конекцијата на секои 12 часа, а кога го прават тоа некогаш му треба скоро и нецела минута за да се врати назад :) .. Инаку да и цената е дискутабилна но сепак според мене со цената нудат и најдобар квалитет помеѓу останатите конкуренти.

Последна промена: 3 Декември 2019 во 18:10
    На Molec и BorisSapphire им се допаѓа ова.
  4. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

771
    486
    20 Декември 2015
    Машко
    Дефинитивно имаат највисок пинг во игрици. За квалитет и услуга се најдобри.

А за фиксна IP адреса, барај врски, незнам колку би ти завршиле работа. Ова важи за сите оператори.

5. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

741
    528
    11 ноември 2015
    Машко
    Од Гевгелија сум. Ми рекоа дека имаат оптичка линија.
    Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација

6. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

741
    528
    11 ноември 2015
    Машко
    Не дека немам избор, кај мене во Гевгелија има два Гевгелиски оператори, чисто прашав за телеком како се. :)

7. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,329
    1,050
    2 Јануари 2012
    Машко
    Малце е 1тб според мене.

На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

741
    528
    11 ноември 2015
    Машко
  9. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,551
    3,467
    11 Декември 2008
    Машко
    На таа понуда стави + 2 мобилни броеви (М+С) за само 1000 ден плус, 2600 месечно, ќе имаш 20гб моб интернет, неограничени разговори и смс. Другото за дома исто.

10. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

954
    385
    17 Јуни 2008
    Како е квалитетот на Вип во Скопје, без врска е што Телеком ја зголемуваат цената на Магентата, за 200 мкд месечно е покачена од почетокот кога почнаа да ја нудат.
    Се мислам да се префрлам, речиси 20 години сум клиент на Телеком, квалитетот на интернетот, мобилната мрежа, телевизијата е на високо ниво - ама ми сметаат некои други работи, како неподготвеноста на вработените и тоа што никој не се замара со тебе како клиент.

11. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

741
    528
    11 ноември 2015
    Машко
    Имам 3 мобилни во фемили пакет на Смарт М тарифа.

12. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

778
    711
    27 Април 2010
    Машко
    Чим не гледаш телевизија и не се замараш со фиксен, а ти треба јак интернет види ја понудата на неотел 300/300 1430 денари 5ТБ интернет.... 2 години договор.

Јас ова ти го кажувам општо не сум јас вработен во неотел или па ќе ќарам нешто него спротивно ви давам опции..

13. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

753
    805
    9 Декември 2015
    Машко
    Зависи и каде живееш. Ако си во населба/место со нормална инфраструктура тогаш ова ти е одлична понуда според мене. Иако штом викаш дека е оптика значи си во таква населба.
    Фиксна IP не даваат колку што знам. Секој ден се менува адресата. Јас користам оптика од Телеком 6 години и горе доле секој ден сум на нет по минимум 8 саати. До сега дали 3 пати имало посериозен прекин (повеќе од 10 минути) и еднаш дневно max по 10-15 секунди ако погодиш баш тогаш да се обнови адресата. Брзината си е таа како што ќе ти кажат цело време, нема заебанции денес е спор утре добар како што е кај другиве провајдери (иако сега ми додале уште 10 мегабити - договорот е 50 мегабити од пред некој месец брзината е 60 мегабити). Рутерот колку што знам е отклучен.

P.S. сега видов дека @architect напишал скоро ист пост како мојот :) значи вистина зборуваме.

14. Borsa

Borsa
    On your way to fame

919
    638
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
    Јас прво сакав на неотел ама да ме поврзат бараа 15 дена.И се одлучив на телеком истиот пакет што го спомна 100/100, 120 канали и фиксен.Интернетот од прилика 70/70 фуче во најголем дел од времето. Фиксниот го користам само за разговори во странство, а ТВ многу и не гледам. Во глобала е солиден пакет.

15. corpz

corpz
    Intern

15
    11
    12 Април 2007
    Телеком се одлични (повеќе од две години користев нивен пакет) но НАЈМНОГУ шо нервира е нивното пе*ерско ограничување на 1TB интернет, кое неколку пати досега ми се покажало недоволно.

Среќа шо не ги откажав Телекабел со нивниот коаксијален интернет, па коа ќе ми снемаше нет само ќе се префрлев на Телекабел.

Поради ограничувањето, се приклучив на оптички интернет од Телекабел кој кај мене стана достапен од пред некој месец. Ако немаше ограничување, ќе останев на Телеком. Телеком, жал ми е. Ако читате (а не читате), ограничувањето ви е epic fail политика.

16. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

741
    528
    11 ноември 2015
    Машко
    Излезе дека кај мене во Гевгелија сеуште немаат извлечено оптика кај што живеам.
    Така да ке си почекам и ке размислам.

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

741
    528
    11 ноември 2015
    Машко
    Баш сега ја разгледував понудата, не е лоша.
    Кажи ми дали имаш некакви проблеми?

18. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

778
    711
    27 Април 2010
    Машко
    @BorisSapphire немам никакви проблеми освен кога е ептен сериозен проблем и не е само кај мене проблемот.
    Воедно до сега исто со довнлоад уплоад сум немал проблеми како што си пишува на договор така е 5 ТБ
    Брзината стално ја добивам 300/300 НА КАБЕЛ на вифи не ме интересира.
    Воедно искрајно кажано за тие пари ваков пакет кај телеком за едно 5 години ако причекате, а до тогаш верувајте ми телеком ќе стане последната дупка во флејтата, бидејќи телеком како телеком е силен да , стабилен да , но немојте да мислите дека другите компании не работат на оптика и не тестираат.

19. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

741
    528
    11 ноември 2015
    Машко
    Така е, јас сум на Гевгелиски оператор и веќе мн години имаат оптика. Задоволен сум не се жалам, ограничен сум на 400гб и колку пати им се имам јавено на крај на месец да ме пуштат пошто го надминував лимитот, без проблем ме пустаат. Од 400гб ме сменија на 700/750гб. Фиксна ип имам без дополнителни трошоци, но лимитот и брзината ми се проблем и затоа сакам да сменам.

20. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

778
    711
    27 Април 2010
    Машко
    @BorisSapphire затоа причекај оптика стави се на неотел и нема да се разочараш веруј ми јас пак ќе идам сега да си продолжам договор да си фатам поефтина претплата нормално дека пак од почеток на 2 години ќе ми биде договорот но сепак мене ми одговара и сум презадоволен , а и зашто да не плаќам 1400 денари сега ми е 2000 колку толку пак нешто сум и јас во ќар.

21. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

741
    528
    11 ноември 2015
    Машко
    Моментално не сум Гевгелија, да се вратам ќе одам да се распрашам што како.
    Ипак ти благодарам за понудата.

22. Molec

Molec
    Unstoppable

1,351
    2,144
    18 Мај 2011
    Машко
    Све ме занима
    Си зема порнхаб премиум акаунт а? :hay:

На smole му/ѝ се допаѓа ова.