1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош

Дискусија во форумот 'ASP.NET // VB.NET // C# // Coldfusion' започната од Kompjuter100, 23 oктомври 2017.

 1. Kompjuter100

  Kompjuter100
  Intern

  5
  2
  29 oктомври 2016
  Женско
  Не знаев во која тема да ја ставам темава, ако има тема слободно преместете ја ми треба помош
  Задачава веќе 2 саати пробувам да ја склопам веќе 3 недели учиме c# па сепак сум нова во ова па ако може да ми помогнете каде ми е грешката, ви благодарам однапред. Не знам дали if ми е правилно искористено ве молам поправете ми ја грешката.
  upload_2017-10-23_19-31-34.png
   
 2. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  225
  17 Септември 2012
  Машко
 3. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,263
  1,309
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Незнам што бара # на почеток и ; на крај.
  Колку што знам иф услов кај 99% од јазиците е:
  if(term){
  }
  2F0A6C01-D9F2-41FB-9C36-9DABEA05CD4D.jpeg
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Ко прво, не знам дали постојат броеви чиј остаток при делење со 5 дава 4 и во исто време при делење со 7 дава 6. Има такви?

  Како второ, во C# има пред-процесорски наредби. Можеш да му кажеш на компајлерот што да направи пред да се преведе твојата програма.

  Како трето, зошто имаш точка-запирка после заградата на „if“-от ? Иначе if-else мора да имаш нешто што ќе се изврши ако е исполнет даден услов, а ако не е, тогаш се извршува тоа во „else“ блокот.

  Како четврто, while(true) е бесконечен циклус, ќе треба на сила да ја сопреш програмата. У суштина нема што да го сопре циклусот. Ќе ти се укочи програмата и ќе врти во празно, и ќе се чудиш што е грешката.
   
 5. efto

  efto
  Gaining Experience

  301
  257
  19 Април 2007
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Има, 34 се вика бројот :)
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,508
  14 Мај 2008
  Машко
  Не е баш добра практика да користиш while(true) ама кога веќе сакаш, со break или return во некои јазици излегуваш од циклусот.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  535
  555
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  1. #
  2. ;
  3. if наместо If ?
   
 9. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Да, одпосле го видов break-от. Дури и да беше точен if-от, циклусот ќе се извршеше само еднаш.

  Нешто вака?

  Код:
  namespace Domashno
  {
    class PrirodenBroj
    {
      static void Main(string[] args)
      {
        int i = 0;
        bool ciklus = true;
       
        while(ciklus)
        {
          if (i % 5 == 4 && i % 7 == 6)
          {
            ciklus = false;
          }
          else
          {
            i += 1;
          }
        }
       
        Console.WriteLine("Baraniot broj e: " + i);
      }
    }
  }
   
Слични теми
 1. Busav
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,999
 2. daceee90
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  704
 3. eminem
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,325
 4. pumaval
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  937
 5. comakot
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,309
Вчитување...

Сподели

Вчитување...