• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош !

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Вака сеа..
Еден другар си купил усб кабел со 4 порта бидејки одзади му се усб портовите и го мрзело да брка одзади. :laugh2:
Сега проблемот е кога ке ги стави рачките за да игра фифа несака да ги чита, а одзади кога ке ги стави ги чита ...
Некоја идеја за да се реши проблемов ?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Тоа се вика USB HUB! Ќе се караме Нено.

Изгледа е некој од оние ефтините па затоа несака да ги чита...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Или не чини USB HUB-от (највероватно), или самите рачки/џојстици не работат преку "продуживачи" (помалку веројатно, но можно).
Одредени уреди знаат да не работат и ако кон USB портот се приклучат и преку најобичен единечен продолжен USB кабел, без обѕир што тој можеби е долг и само 1,5 метри. Кај таквите уреди секогаш постои напомена да не се користат такви кабли.
Прочитај во упатството од рачките дали има таква напомена. Но сепак мислам дека е до HUB-от. Провери со некое стикче или друг USB уред дали ќе работи преку него.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
@ Aleks ОК :))


@ Mr.Alien изгледа ке е до усб хабот.. 280 ден иначе го земал


Уште нешто џојстиците ги препознава(светат) но не сакаат да работат и новина усб читало
 
M

Mr.Alien

Гостин
Чекај.....сега ми текна....другар ти сака да шиба два џојстика преку еден порт. HUB-от овозможува такво нешто, но сепак се работи за сигнали од два уреди што би требало да одат преку еден единствен. Хардови/стикови и слични уреди за складирање податоци поддржуваат такво нешто, но не сум сигурен дали и џојстици. Ај, ако има твој другар HUB, пробајте преку неговиот, или еден џојстик на еден, а друг џојстик на друг HUB. Или секој џојстик со продолжни кабли во различен порт.
Малку глупо звучи, но не е неверојатно :)).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Финтата било да се уклучат џојстиците еден спроти друг бидејки како што напоменав има 4 излаза од хабот ...
Не пробал така само ми се пожали, кога отидов докај него така ги ставив и го растурив на еуро 2008 :))

Фала на сите за помошта, темата може да се затвори

Поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно