• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош! Зезната Партиција

  • Ја почнал/а темата
  • #1

network

Intern
23 октомври 2008
8
0
Пред некое време несто се зезна компјутеров мој и мојот секундарен хард-диск на кој немам исталирано оперативен систем немозе да го прочита, ми дава прозорче "disk needs to be formated" Знае ли некој како можам да ги повратам податоците пошто имам многу важни податоци. Фала :D
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,346
28,738
kalco.ru
Како прво добредојде имај убав престој:)):))
Асега да се вратиме на проблемот:
Имав еден ваков проблем пред некое време Проблемот е мислам во самиот хард се остетил и му дошло крај...е сега можеш да пробаш да ги вратиш стварите једино да го убациш на друг компјутер како секундари и да видиш дали ќе го прочита.Ако не е скроз оштетен би требало да го препознае.
Бај д веј дали некад имало ОС на тој хард?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Со некоја програма за Data Recovery, како EasyRecovery. Имаш многу вакви други теми на форумов.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

network

Intern
23 октомври 2008
8
0
Вака на тој хард нокогаш немало ОС а сто се однесува да го убацам на друг комп. пробав пошто имам кабел usb to ide но и така неможеше истата порака пак.
Ако знаете некое друго чаре
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,346
28,738
kalco.ru
Па пробај и со програмчиња за вадење,ако не успееш и така пробај стај го примари тој и со LIVE CD пробај да го подигнешако нејќе на ниеден од овие начини дефинитивно умрел и решение од прозор
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Колкава големина е хард дискот, и како тоа компјутерот се зезнал а настрадал хард дискот :zbunet3:
BTW
отвори CMD и пиши
chkdsk (буквата на дискот): /f
Ако хардот ти бил во NTFS File System ова би требало да помогне.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,921
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно