• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош - замрзнување на XP при старт

рекс

Intern
7 октомври 2008
51
1
Zdravo . imam eden problem so lap topot , ovoj problem se pojavuva vtor pat vo 2 nedeli . ednas go odnesov na servis i go sredia no sega ne mozam da rasfrlam pari zatoa me interesira sto mozam da storam so vasa pomos problemot e sledniov ; sedev nekolku casa i sledniot den go uklucuvam i mi kazuva Apologise i takvi raboti ,i mi vika da odberam safe mode ili normalno da pocne no sto i da odberam ni po 20 minuti ni po 1 cas ne se uklucuva windowsot , samo vrti skrinot pred welcome .

Sto da storam so ovaa rabota ???
da go preinstaliram windowsot ??

fala
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
да не стартуваш некои исти страни и да ти се зараси лаптоптоп
друго не гледам
освен вирус и нешто слично

или пак инсталираш и унистралираш доста програми и ти се регистри преполнат
тоа најубаво можеш ти самиот да си ги заклучиш
што највеќе правиш а не поризично
доколку можеш да го уклучиш
направи му дефрагмент и исчисти ги регистрите
од стартуп исклучи се

друго али подобро за тебе да не е тоа
хард диск да ти полнува да откажува
па поспоро се чита од него
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Првпат читам за ваков проблем,ако нема некое друго решение,направи му формат,а не реинстал,а прво скенирај го пц-то со некој антивирус,може да е некој вирус
 

рекс

Intern
7 октомври 2008
51
1
mozno da e od stranici,i samo winrar instalirav,i se bese vo red,dedeka go ukluciv pak..
citav i jas po net gledam dosta zastapen e ovoj problem ,fala sepak ,
no ne mozam da vlezam ni vo start ni da go skeniram pcto .
ni do welcome ne mozam da dojdam :) .
na bilo koe safe mode,last good configuration,se zakocuva i samo vrtat plavite kvadratcina i toa e. ke se obidam so format
-bi trebalo da e ista procedura na lap top . pozdrav
 

рекс

Intern
7 октомври 2008
51
1
fala,ke vidam da najdam nekoja ponova ..
inace da prasam uste nesto,posto ne mi se rabotite malce jasni,ali da si prasam:)
ke go formatiram kompjuterot , i dali po toa site drajveri se brishat ?ili ostanuvaat ?

pozz
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
ompjuterot , i dali po toa site drajveri se brishat ?ili ostanuvaat ?

pozz

Со форматирањето губиш се што имаш на хард дискот (драјвери, програми, документи и сл.). Пред да форматираш тргни си некои документи, слики, музика и сл, што ќе ти требаат. А за драјвери ќе инсталираш после инсталацијата на Windows-от. :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
земи некое "живо цд"
подигни го преку него
knopix
како да направиш livecd ali pod windows

иначе доколку имаш уште еден компјутер
извади го хард дискот и стави го на другиот како slave ископирај си се што ти треба
врати го фулл формат му направи
креирај си ц партиција
инсталирај хр подигни го креирај си ги останатите партиции о
и толку
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Вака, тоа што ти го јавва ако комјутерот не е добро изгасен.. мислам така:)
Па, дали добро го гасиш компјутерот, дали јавва нешто при гасење пре да ти се појави проблемов?
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Истиот проблем и јас го имав пред некое време.
На мене ми беше поради тоа што брат ми инсталира ја бришев :LOL:и по некое време ми се јави проблемов.
Да те прашам дали и кога компјутерот се гаси се гаси споро ? т.е чекаш 15 минути можда и повеке :))
Преинсталирај го и немаш гајле на друг начин мош ке успее како што кажаа погоре со чистење на регистри, дефрагментирање ...
поздрав
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
jas imav ist vakov problem ili mozebi slicen isto taka toa vrtese a windows nikako da se podigne problemot bil do napojuvaneto:p
i go smeniv:bravo:
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
znam deka nema logika jas mnogu se nervirav so toa a na vakov problem ne ni pomisliv ama sepak koga go smeniv napojuvaneto se se vrati vo normala:))
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
339
Абе слично вакво се случи на десктоп компјутерот кај мене у школо, едно дете го бутна, и овој падна на земја и цело време вртеше тоа квадратчињата, и не се бутираше. Накрај испадна дека проблемот бил до хард дискот. Го сменија и сега работи совршено. Не знам зашто, по некоја година го сменија тичер компјутерот.
 

рекс

Intern
7 октомври 2008
51
1
uh fala bogu se sredi... pregeska dojde 1 drugar so xl cd ali nekese da se kreni win..sega go odnesov na servis..i za 15 min go pokrena i se ostana isto..e ne znam do koga ke trae..ali 100 denari mi zede :D
bitno ne go cepkam veke posto bese od brat mi , koj ke go slusha :D
 

eprom

Intern
17 септември 2008
38
1
Направиле ripear на windows сум го сретнал истиот проблем повеќе пати правис рипеар и после скенираш со kaspersky и мислам дека че го решиш проблемот а најдобро да форматираш
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.297
Мислења
892.123
Членови
31.475
Огласи
17
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно