• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ПОМОШ!!! Заклучена партиција... како да ја отклучам?!

Статус
Затворена за нови мислења.

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
Инсталирав едно програмче Easy Drive Lock за заклучување на партициите, и го пробувам... ставам password, се е ок до тука и партицијата се заклучува. Арно ама, подоцна си викам ај да го отклучам... и ми дава прозорче "Unlock succeed." а партицијата и понатаму ми вели "Access Denied" !!

Се обидов и со Unlock D: во DOS ама ни тоа не помага... или пак јас правам нешто погрешно?!? :)

Чаре? Лек? Антишок терапија? хахахаха :p

Ве молам помагајте, ако има можност да се спаси партицијата без format, зашто имам некои ствари во неа што не сакам да ги изгубам...
Ако нема спас... тогаш ќе се помирам со судбината :(:(
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Има спас пробај преку safe mode да ја избришеш програмата, или барем главните модови нејзини со тоа би требало да се среди нешто.
 

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
Хмммм... проблемот е во тоа што програмата не ја појавува ниту во control panel > add/remove programs... ниту пак ја има во program files... едноставно само требаше да се одзипува и фолдерчето содржи readme фајл, Lock.exe и Unlock.exe...

А и не помага ни safe mode :(:(
Лелееее ќе се убијам :S:S ја и моите експерименти :p:p

Btw, еве ја програмата...

http://www.egydown.com/2007/10/20/easy-drive-lock-4.0.html
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.682
30.133
kalco.ru
А да не имало некој вирус на програмата?:))
или иди Unlock.exe ако успееш да дојдеш до него
 

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
И мое мислење е дека целa програма била некаков вирус :S
па на unlock.exe ми го дава она "unlock succeeded" али безуспешно... аииии се нервирам веќе :lut2::lut2: ај нека дојде некој да среди :p:p
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Краен случај, бутирај со Live Linux CD, препорака Ubuntu, ќе ти ги прочита партициите и најверојатно ќе ја отвори и твојата. Ископирај ги податовите на друга партиција и избриши ја заклучената.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
хмммз.. Нема никаков вирус.. Бидејки е torrent страна и јас прво се посомневав.. Ама го спуштив програмчето и го скенирав.

File lock.rar received on 10.15.2008 17:25:59 (CET)
Current status: finished
Result: 0/36 (0%)

Резултати

А... Преку cmd воопшто неможеш да стапиш во партицијата? Со
d:
?

Или да пробаш да ископираш преку cmd фајлови без да влезиш на пример..

copy d:\фајл c:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Пробај преку run -> msconfig да го исклучиш процесот од програмата.

Пробај во search-от напиши го името на програмата и види дали ќе ти даде некаква трага од програмот каде се има опашки.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
А да пробаш да смениш име на партицијата, така што програмот ќе заклучува непостоечка партиција. :zbunet3:
 
1 октомври 2008
278
9
Ти имаш проблеми со сигурносните акоунти на НТФС: ова ке направиш
1. Оди во тоолс фолдеер оптионс и одштиклирај го simple file shareing малку подоле од show hidden files
2. направи пропертиес на драјвот (партицијата) и ќе видиш еден секјурити таб горе, кликни на него
3. Иди add user ili change permisions nesto bese (nemoem sea tocno da ti kazem na linux sum ) i dodati acces na Everyone i posle samo daj mu full access( podole vo boxot za stikliranje) ako ne se snajdes kontaktiraj me na skype ili msn ... mi se ima deseno vakov slucaj. so edna slicna programa , ja izbrisav a gi ostavif fajlovite zakluceni
 

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
Ти имаш проблеми со сигурносните акоунти на НТФС: ова ке направиш
1. Оди во тоолс фолдеер оптионс и одштиклирај го simple file shareing малку подоле од show hidden files
2. направи пропертиес на драјвот (партицијата) и ќе видиш еден секјурити таб горе, кликни на него
3. Иди add user ili change permisions nesto bese (nemoem sea tocno da ti kazem na linux sum ) i dodati acces na Everyone i posle samo daj mu full access( podole vo boxot za stikliranje) ako ne se snajdes kontaktiraj me na skype ili msn ... mi se ima deseno vakov slucaj. so edna slicna programa , ja izbrisav a gi ostavif fajlovite zakluceni


Лелееее спиро_дт фала ти мноооооооооооооогу, успеав да ја отклучам :rakopleskanje::rakopleskanje::rakopleskanje: :wohoo::wohoo:
аиии ти должам кафе за ова :p

гоооолем поздрав до тебе :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.297
Мислења
892.126
Членови
31.475
Огласи
17
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно