1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за задача

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од unitro, 4 ноември 2018.

 1. unitro

  unitro
  Intern

  1
  0
  4 ноември 2018
  Женско
  Каков инпут да ставам ми дава паднал.. Каде е грешката?


  Од тастатура се читаат N парови од два броја при што првиот број е број на поени што ги освоил студентот, а вториот број е максимален број на поени.
  Напишете програма која за секој пар (поени, максимум поени), на екран ќе го испечати процентот на поени кои ги освоил студентот и која оценка ја добива (одвоени со празно место) според следните услови:
  Ако студентот освоил 90% или повеќе - "10".
  Ако студентот освоил 80% или повеќе - "9".
  Ако студентот освоил 70% или повеќе - "8".
  Ако студентот освоил 60% или повеќе - "7".
  Ако студентот освоил 50% или повеќе - "6".
  Ако студентот освоил помалку од 50% испечатете "PADNAL".

  Sample input
  3
  68 100
  257 300
  140 150

  Sample output
  68.00 7
  85.67 9
  93.33 10

  #include<stdio.h>
  int main()
  {
  int i=1,a;
  float n,p,maxp;
  scanf("%d",&a);
  while(i<=a)
  {
  scanf("%f%f",&p,&maxp);
  n=(p/maxp)*100;
  if(n>90&&n<=100)
  printf("%.2f 10\n",n);
  else if(n>=80&&n<=90)
  printf("%.2f 9\n",n);
  else if(n>=70&&n<80)
  printf("%.2f 8\n",n);
  else if(n>=60&&n<70)
  printf("%.2f 7\n",n);
  else if(n>=50&&n<60)
  printf("%.2f 6\n",n);
  else
  printf("%.2f PADNAL\n",n);
  i++;
  }
  return 0;
  }
   
 2. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  511
  408
  20 ноември 2013
  Машко
  кодот си ок

  2018-11-04_15-04-22.jpg
   
  На BlueBaron му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Dance989
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,816
 2. red_lady
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,225
 3. mariomako
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,211
 4. hebocig
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  799
 5. krstanoski
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  3,654
Вчитување...

Сподели

Вчитување...