1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за задача x++

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од Kiko93fukru, 2 Јуни 2019.

 1. Kiko93fukru

  Kiko93fukru
  Intern

  21
  38
  4 Септември 2013
  Машко
  Поздрав друштво
  Дали можете да ми помогнете?
  Нов сум во програмирањево и имам една задача во microsoft dynamics ax X++ да напишам код кој ќе пресметува ax2+bx+c=0.
  Ви благодарам однапред
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,259
  1,282
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  не провери пп?
  веќе ти ја пуштив готова на твое барање.
  еве сега и јавно
  ова е ц++, значи логиката ја имаш само искуцај ја во потребната варијанта
  Код:
  #include <iostream>
  #include <cmath>
  using namespace std;
  
  int main() {
  
    float a, b, c, x1, x2, discriminant, realPart, imaginaryPart;
    cout << "Enter coefficients a, b and c: ";
    cin >> a >> b >> c;
    discriminant = b*b - 4*a*c;
   
    if (discriminant > 0) {
      x1 = (-b + sqrt(discriminant)) / (2*a);
      x2 = (-b - sqrt(discriminant)) / (2*a);
      cout << "Roots are real and different." << endl;
      cout << "x1 = " << x1 << endl;
      cout << "x2 = " << x2 << endl;
    }
   
    else if (discriminant == 0) {
      cout << "Roots are real and same." << endl;
      x1 = (-b + sqrt(discriminant)) / (2*a);
      cout << "x1 = x2 =" << x1 << endl;
    }
  
    else {
      realPart = -b/(2*a);
      imaginaryPart =sqrt(-discriminant)/(2*a);
      cout << "Roots are complex and different." << endl;
      cout << "x1 = " << realPart << "+" << imaginaryPart << "i" << endl;
      cout << "x2 = " << realPart << "-" << imaginaryPart << "i" << endl;
    }
  
    return 0;
  }
   
  AneTka, Speedster и на GGTT1 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. red_lady
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,225
 2. draganili
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,448
 3. aleks12409
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,385
 4. coffemonstar
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  934
 5. unitro
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  295
Вчитување...

Сподели

Вчитување...