1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за задача PHP

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Aowek, 19 Јуни 2019.

 1. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  440
  186
  14 Април 2012
  Машко
  Треба да ја сортирам низата по година во која е снимен филмот од најстар до најнов,без да користам готови функции како array_multisort() ја решив на таков начин

  Ова е низата:
  $najnovaNizaFilmovi=array(
  array('Title'=>'Pokahontas','Year'=>'2012', 'Budget'=>'12M'),
  array('Title'=>'Supergirl','Year'=>'1986', 'Budget'=>'6M'),
  array('Title'=>'Superman','Year'=>'2001', 'Budget'=>'1.3M'),
  array('Title'=>'Lion King','Year'=>'1854', 'Budget'=>'0.5M')
  );
  $sort = array();
  foreach ($najnovaNizaFilmovi as $key => $value) {
  echo "<pre>";


  $sort['Year'][$key] = $value['Year'];  }
  array_multisort($sort['Year'], SORT_ASC, $sort['Year'], SORT_ASC,$najnovaNizaFilmovi);
  print_r($najnovaNizaFilmovi);
  Јас решив на овој начин и дава точен резултат но не знам како без мулти сорт

  Фала однапред.
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,196
  1,231
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  PHP7
  Код:
  usort($najnovaNizaFilmovi, function($a, $b) {
    return $a['Year'] <=> $b['Year'];
  });
  echo '<pre>';
  print_r($najnovaNizaFilmovi);
  echo '</pre>';
  
   
 3. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  440
  186
  14 Април 2012
  Машко
  Не смеам да користам предефинира сорт функција..
  Морам на друг начин така ми рекоа.
  Фала ти и за ова :noonecare:
   
 4. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,196
  1,231
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  ондак
  Код:
  for ($i = 0; $i < sizeof($najnovaNizaFilmovi); $i++) {
    for ($j=$i+1; $j < sizeof($najnovaNizaFilmovi); $j++) {
      if ($najnovaNizaFilmovi[$i]['Year'] > $najnovaNizaFilmovi[$j]['Year']) {
        $c = $najnovaNizaFilmovi[$i];
        $najnovaNizaFilmovi[$i] = $najnovaNizaFilmovi[$j];
        $najnovaNizaFilmovi[$j] = $c;
      }
    }
  }
  
  echo '<pre>';
  print_r($najnovaNizaFilmovi);
  echo '</pre>';
  
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  440
  186
  14 Април 2012
  Машко
  Фала многу :D
   
Слични теми
 1. Sylvester
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,841
 2. draganili
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,471
 3. mariomako
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,236
 4. krstanoski
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  3,696
 5. unitro
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  335
Вчитување...

Сподели

Вчитување...